სათამაშო ინდუსტრიის შემოსავალი 10-15-ჯერ ნაკლებია, ვიდრე ოპონენტები აჟღერებენ
სათამაშო ინდუსტრიის შემოსავალი 10-ჯერ-15-ჯერ ნაკლებია იმ რიცხვებზე, რასაც ჩვენი ოპონენტები აჟღერებენ, _ ამის შესახებ „სათამაშო ბიზნესის ასოციაციის“ ხელმძღვანელი ზურაბ ბერუაშვილი აცხადებს.
მისი თქმით, ბოლო პერიოდში სათამაშო ბიზნესის შემოსავლებთან დაკავშირებით არაერთი არასწორი ინფორმაცია ვრცელდება.
როგორც ასოციაციის თავმჯდომარე ზურაბ ბერუაშვილი ამბობს, იმის გამო, რომ საქართველოს სათამაშო ბიზნესის ინდუსტრია ტექნოლოგიურად განვითარდა, სტატისტიკის წარმოება მოძველებული მეთოდოლოგიით ხდება, რაც ბიზნესის შესახებ სწორი ინფორმაციის გავრცელებას უშლის ხელს. სწორედ ეს გახდა მიზეზი, რომ სათამაშო ბიზნესასოციაციამ საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურთან გააფორმა მემორანდუმი. მხარეები ამბობენ, რომ ეს ხელს შეუწყობს საზოგადოებაში სათამაშო ბიზნესის შემოსავლებისა და ბიუჯეტში გადახდილი თანხების შესახებ სწორი აზრის შექმნას.
„ბოლო რამდენიმე წლის მანძილზე საქართველოს სათამაშო ბიზნესის ინდუსტრია ტექნოლოგიურად იმდენად განვითარდა, რომ მის მიმართ სტატისტიკური ციფრთა წარმოების მეთოდოლოგია ვეღარ პასუხობს მოთხოვნებს. ეს არის საქსტატსა და ჩვენს შორის თანამშრომლობსი შედეგად მიღწეული აღმოჩენა, შესაბამისად, მემორანდუმი გულისხმობს მომავალში ახალი მეთოდოლოგიის შემუშავებას, რის საფუძველზეც იწარმოებს მომავალში ბიზნესის მიმართ შესაბამისი სტატისტიკური ციფრების წარმოება, რომელიც საზოგადოებისთვის ხელმისაწვდომი იქნება.
იმის გამო, რომ დღეს არსებობს ასეთი სახის პრობლემა, ხშირად ადგილი აქვს ოპონენტების მხრიდან ციფრებით არასწორად აპელირების შემთხვევებს. საუბრობენ მილიარდებზე, რაც მკვეთრად განსხვავდება რეალობისგან. ინდუსტრიის შემოსავალი 10-ჯერ-15-ჯერ ნაკლებია იმ რიცხვებზე, რასაც ჩვენი ოპონენტები აჟღერებენ. შესაბამისად, ამ მეთოდოლოგიის საფუძველზე შემუშავებული რიცხვები როდესაც გახდება საზოგადოებისთვის ცნობილი და ეს იქნება უახლოეს მომავალში, ასეთი რიცხვებით აპელირებას დაესმევა წერტილი”, _ აცხადებს ზურაბ ბერუაშვილი.

The income of the gaming industry is 10-15 times less than what opponents say
The income of the gambling industry is 10 times 15 times less than the numbers voiced by our opponents, - said Zurab Beruashvili, head of the Gambling Business Association.
He said that a number of incorrect information has been spread about the gambling business revenues recently.
According to Zurab Beruashvili, Chairman of the Association, due to the fact that the Georgian gambling business industry has developed technologically, statistics are produced using outdated methodologies, which prevents the dissemination of accurate information about the business. This is the reason why the gambling business association signed a memorandum with the National Statistics Office of Georgia. The parties say that this will help to create the right opinion about the gambling business revenues and the amounts paid to the budget in the society.
"Over the past few years, the Georgian gambling business industry has developed so technologically that the methodology for producing statistical figures can no longer meet the requirements. This is a discovery achieved as a result of the cooperation between Geostat and us, therefore, the memorandum envisages the development of a new methodology in the future, based on which the production of relevant statistics on business in the future will be made available to the public.
Because there is such a problem today, there are often cases of incorrect appeal of numbers by opponents. They talk about billions, which is drastically different from reality. The revenue of the industry is 10 to 15 times less than the numbers voiced by our opponents. Therefore, when the numbers developed on the basis of this methodology become known to the public and it will be in the near future, the appeal with such numbers will be heard, ”said Zurab Beruashvili.