ყირგიზეთის პრეზიდენტმა ხელი მოაწერა კანონს აზარტული თამაშების ლეგალიზაციის შესახებ
ყირგიზეთის პრეზიდენტმა სადირ ჟაპაროვმა ხელი მოაწერა კანონპროექტებს: „ყირგიზეთის რესპუბლიკაში აზარტული თამაშების შესახებ“ და „აზარტული თამაშების საქმიანობის შესახებ ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის შესახებ“.
პრეზიდენტის პრესსამსახურის ცნობით, კანონების მიზანია სახელმწიფო ბიუჯეტში დამატებითი რესურსების მოზიდვა ინვესტიციებისთვის ხელსაყრელი პირობების შექმნით.
ახალი რეგულაციების მიხედვით, კაზინოს გახსნის უფლება ექნებათ იურიდიულ პირებს, მათ შორის უცხოური კაპიტალის მქონე პირებს. შესაბამის ლიცენზიებს გასცემს უფლებამოსილი სახელმწიფო ორგანო ათი წლის ვადით. ლიცენზიების გაცემა განხორციელდება ანაზღაურებად საფუძველზე მინისტრთა კაბინეტის მიერ განსაზღვრული წესით .
კანონში, სხვა საკითხებთან ერთად, ნათქვამია, რომ სათამაშო დაწესებულება არ შეიძლება განთავსდეს საბავშვო ბაღების, სკოლების, უნივერსიტეტების ან სხვა საგანმანათლებლო დაწესებულებების შენობებში, აგრეთვე სამედიცინო და კულტურულ დაწესებულებებში ან საცხოვრებელ კორპუსებში.
აზარტული თამაშების დაწესებულებები არ იქნება 21 წლამდე ასაკის ნებისმიერი პირისთვის.
შეგახსენებთ, 22 ივნისს ყირგიზეთის პარლამენტმა - ჯოგორკუ კენეშმა დაამტკიცა კანონპროექტი კაზინოების საქმიანობის ნებართვის შესახებ.

Kyrgyz President Masadir Zhaparov has signed into law the bills: "On Gambling in the Kyrgyz Republic" and "On Amendments to Certain Legislative Acts on Gambling Activities".
According to the press service of the President, the purpose of the laws is to attract additional resources to the state budget by creating favorable conditions for investments.
According to the new regulations, legal entities, including those with foreign capital, will have the right to open a casino. Relevant licenses are issued by the authorized state body for a period of ten years. Licenses will be issued on a fee-for-service basis as determined by the Cabinet of Ministers.
The law, among other things, states that the play facility cannot be located in the buildings of kindergartens, schools, universities or other educational institutions, as well as in medical and cultural institutions or residential buildings.
Gambling establishments will not be open to anyone under the age of 21.
We remind you that on June 22, the Kyrgyz Parliament in Jogorkukeneshma approved the draft law on casino activity permits.