გაჩნდა კლონი საიტები, დაიწყო ექაუნთების გაქირავება - სათამაშო ბიზნეს ასოციაცია
ქართული ონლაინ თამაშების კლონი უცხოური საიტები და ექაუნთების გაქირავების სერვისი - ეს არის ის შედეგები, რაც სათამაშო ბიზნეს ასოციაციის განცხადებით, მათ სფეროში ახალმა რეგულაციებმა მოიტანა. ასოციაციის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი გიორგი მამულაიშვილი bm.ge-სთან ინტერვიუში ამბობს, რომ რეკლამის აკრძალვამ უცხოური არალეგალური საიტების გაჩენა წაახალისა. ადგილობრივ ბაზარზე კი ადგილი აქვს სრულწლოვანი მოქალაქეების მხრიდან თავიანთი ექაუნთების გაქირავების შეთავაზებებს, რომლებიც მათ, ვისაც ახალი რეგულაციით თამაში ეკრძალება, საკუთარ ექაუნთებს თვეში დაახლოებით 100 ლარად სთავაზობენ.
“რეკლამის შეზღუდვით ძალიან ბევრი ქართველი ოპერატორის კლონი საიტები გაჩნდა, რომელიც არ არის ქართული ოპერატორის არც წარმომადგენელი და არც საქართველოს ლიცენზია არ გააჩნია. ასევე დაიწყო ექაუნთების გაქირავება, 26-27-30 წლის ახალგაზრდები ქმნიან ექაუნთებს და აქირავებენ. შესაბამისად თეთრი სია გახდება ნაცრისფერი სია, რასაც ვეძახით ჩვენ ნაცრისფერ ბაზარს. საქართველო მთლიანად გათეთრებული იყო, რადგან ჩვენ ვიცოდით, ვინ იყო ჩვენი მომხმარებლის უკან. დღესდღეობით ამ შეზღუდვებით ჩვენ მივიღეთ უარესი მდგომარეობა“, - აცხადებს გიორგი მამულაიშვილი.
შეგახსენებთ, აზარტული თამაშების კომპანიებისთვის დაწესებული შეზღუდვების ნაწილი უკვე ძალაშია. 2022 წლის იანვრიდან ამ ბიზნესში ჩართულ სუბიექტებს გადასახადები გაეზარდათ და მათი დასაბეგრი ბაზა 65-70%-ით გაიზარდა. სხვა რეგულაციები, რომლებიც მათ შორის რეკლამის აკრძალვას ითვალისწინებს, ასევე კრძალავს მილიონამდე ადამიანისთვის აზარტულ თამაშებში ჩართულობას, პირველი მარტიდან უნდა ამოქმედდეს.

Clone of Georgian online games, foreign sites and account rental service - these are the results that the gaming business association said new regulations in their field brought. Giorgi Mamulaishvili, the head of the association's administration, said in an interview with bm.ge that the ban on advertising encouraged the emergence of foreign illegal sites. In the local market, there are offers of renting out their accounts from adult citizens, who offer their accounts for about 100 GEL per month to those who are prohibited from playing under the new regulation.
"By restricting advertising, many clone sites of Georgian operators have appeared, which are neither representatives of Georgian operators nor have Georgian licenses. Rental of accounts has also started, young people aged 26-27-30 create accounts and rent them. Accordingly, the white list will become a gray list, what we call the gray market. Georgia was completely whitewashed because we knew who was behind our customer. Nowadays, with these restrictions, we got a worse situation", Giorgi Mamulaishvili states.
As a reminder, some of the restrictions imposed on gambling companies are already in force. From January 2022, the entities involved in this business will have their taxes increased and their taxable base will increase by 65-70%. Other regulations, including a ban on advertising and banning up to a million people from gambling, are due to come into effect on March 1.