“დღეს, უცხოურ საიტებზე 120 მლნ გადის, თამაშის აკრძალვის შემდეგ, ეს თანხა სულ მცირე გაათმაგდება”
საქართველოს აზარტული თამაშების ასოციაცია” აფრთხილებს, რომ 1 მილიონი მოქალაქისთვის თამაშის უფლების აკრძალვის შემდეგ, მომხმარებელთა ნაწილი უცხოურ სათამაშო სისტემებზე გადაინაცვლებს, სადაც თუ ამჟამად წლიურად 120 მილიონი გაედინება, ეს თანხა მომავალში მინიმუმ გაათმაგდება.
გადაცემა “ანალიტიკას” ეთერში ასოციაციის ადმინისტრაციის უფროსი გიორგი მამულაიშვილი განმარტავს, რომ აკრძალვა, როგორც მთავრობას ასევე საზოგადოებას მხოლოდ კონტრპროდუქტიულ შედეგებს მოუტანს და ის ჩრდილოვანი საქმიანობების ზრდას წაახალისებს.
“მსოფლიო მასშტაბით აკრძალვამ შედეგი არსად გამოიღო, შემიძლია გაგახსენოთ ჩვენი ახლო წარსული, ან ბელარუსის ან უკრაინის მაგალითი მოვიყვანო, სადაც წლების განმავლობაში ეს ყველაფერი აკრძალული იყო. თუ გადავინაცვლებთ ევროპაში, სათამაშო ბიზნესის ლეგალიზაციას თითქმის ყველა აკეთებს, აშშ-შიც ყველა შტატში ყოველთვიურად სათამაშო ბიზნესის ლეგალიზაცია ხდება, რადგან მთელი მსოფლიო შეთანხმდა იმაზე, რომ სათამაშო ბიზნესი უნდა იყოს ლეგალური. არალეგალური სათამაშო ბიზნესი ყოველთვის მომხიბვლელი ხდება კრიმინალისთვის და იწვევს ყოველთვის კრიმინალის ზრდას.
ადამიანს, რომელსაც უნდა თამაში, რაც არ უნდა აუკრძალო, ის ყოველთვის მოძებნის ხერხს, რომ ითამაშოს. ეს კი დამაზიანებელია მოსახლეობისთვის, რადგანაც იქ არის უკონტროლო ჩართულობა, დღეს არსებობს არაერთი საშუალება, რომ ადამიანმა ითამაშოს საზღვარგარეთ და შემიძლია გითხრათ, რომ მოსახლეობის რაღაც ნაწილი უცხოურ საიტებზე თამაშობს და ფულად ეკვივალენტში ეს ყოველწლიურად 120 მილიონ ლარს წარმოადგენს. აკრძალვის შედეგად, ეს რიცხვი ჩვენი გათვლებით სულ მცირე 10-ჯერ გაიზრდება,”- ამბობს მამულაიშვილი.
მთავრობის ინიციატივით, საქართველოში 25 წლამდე პირებს, ასევე საჯარო მოხელეებსა და სოცდაუცველ მოქალაქეებს აზარტული თამაშების უფლება აეკრძალებათ. ეს ჯგუფი მთლიანობაში 1 მილიონ მოქალაქეს აერთიანებს.
ფინანსთა სამინისტროს აქვს გეგმა, რომ უცხოურ საიტებზე თამაშების გადანაცვლების პრევენციის მიზნით, საქართველოს კომერციულ ბანკებს და გადარიცხვების ოპერატორებს აუკრძალოს თანხების იმ ანგარიშებზე გადარიცხვა, რომლებიც აზარტული თამაშების უცხოურ სისტემებთან არიან აფილირებული.
“საგადასახადო მომსახურების პროვაიდერებს დაეკისრებათ ვალდებულება არ დაუშვან მათ მიერ გამოშვებული საგადასახადო ბარათებით უცხო ქვეყნის სათამაშო ბიზნესის განმახორციელებელი ფირმის სასარგებლოდ განხორციელდეს გადახდები, რაც ასევე არის შეზღუდვის მექანიზმი, რათა ეფექტიანად მოხდეს რეფორმის განხორციელება", - აცხადებს ლაშა ფინანსთა მინისტრი ხუციშვილი.
თუმცა, ინტერნეტ სივრცეში არსებობს სხვა სახის აზარტული თამაშის სისტემებიც, რომლებიც არა ფულადი, არამედ კრიპტოვალუტების გადარიცხვებით საქმიანობენ, ხოლო ამ მიმართულებით კი რეგულირების აღსრულება თითქმის შეუძლებელია.

"Gaming Association of Georgia" warns that after banning the right to play for 1 million citizens, part of the users will switch to foreign gaming systems, where if currently 120 million are flowing annually, this amount will at least triple in the future.
George Mamulaishvili, the head of the association's administration, explains on the "Analitics" program that the ban will only bring counterproductive results to both the government and the society, and it will encourage the growth of shady activities.
"Worldwide ban has not produced any results, I can remind you of our recent past, or give an example of Belarus or Ukraine, where all this was banned for years. If we move to Europe, almost everyone is legalizing gambling businesses, in the US every state is legalizing gambling businesses every month because the whole world has agreed that gambling businesses should be legal. Illegal gambling business always becomes attractive to criminals and always leads to increase in crime.
A person who wants to play, no matter what you forbid, will always find a way to play. This is harmful for the population, because there is uncontrolled involvement, today there are many ways for a person to play abroad, and I can tell you that some part of the population plays on foreign sites, and in monetary equivalent it represents 120 million GEL annually. As a result of the ban, according to our calculations, this number will increase at least 10 times," says Mamulaishvili.
On the initiative of the government, persons under 25 years of age, as well as civil servants and vulnerable citizens will be prohibited from gambling in Georgia. This group includes a total of 1 million citizens.
The Ministry of Finance has a plan to prohibit Georgian commercial banks and transfer operators from transferring funds to accounts affiliated with foreign gambling systems in order to prevent the transfer of games to foreign sites.
"Tax service providers will have the obligation not to allow payments to be made in favor of a foreign gaming business company with the tax cards issued by them, which is also a limiting mechanism in order to effectively implement the reform", - states Minister of Finance Lasha Khutsishvili.
However, there are other types of gambling systems in the Internet space, which do not deal with money, but with crypto-currency transfers, and in this direction, it is almost impossible to enforce regulation