"სათამაშო ბიზნესში უფრო მეტი თანხაა ინვესტირებული, ვიდრე უცხოეთში გასული" - ასოციაცია
სათამაშო ბიზნეს ასოციაციის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი გიორგი მამულაიშვილი პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის გათვლებს, რომ საქართველოდან 1,5 მილიარდი ლარი უცხოური კომპანიების ანგარიშებზე "მიედინება", არასწორს უწოდებს.
პრემიერის საპასუხოდ, გიორგი მამულაიშვილი BMG-სთან ინტერვიუში სათამაშო ბიზნესში მომუშავე უცხოური კომპანიების საქართველოში საქმიანობის შედეგებს განმარტავს.
"არასწორია ეს თანხები. მე შემიძლია გითხრათ, რომ საკმაოდ დიდი ინვესტიციები შემოდის საქართველოში ზუსტად იმ უცხოელი პარტნიორებისგან და ინვესტიცია იმას ითვალისწინებს, რომ როცა ადამიანი ფულს დებს, ის ფული უკან უნდა ამოიღოს. დღესდღეობით, უფრო მეტია შემოსული, ვიდრე - საზღვარგარეთ გასული. ინვესტიცია დოტაცია და გრანტი არ არის, რომ ფული ჩადოს და ამისთვის არაფერი მიიღოს.
სათამაშო ბიზნესის საინვესტიციო აქტივობები შეგვიძლია ვნახოთ საქსტატის ვებგვერდზეც. 2018 წელს ეს იყო 70 მილიონ ლარზე მეტი სხვა ბიზნესებში, რომელიც საქართველოშია. 2019 წელს 30 მილიონზე მეტი იყო, 2020 წელს კი 36 მილიონზე მეტი. ასევე, 2020 წელს ერთ-ერთი ადგილობრივი კომპანიის სრულად შესყიდვა მოხდა და საკმაოდ მსხვილი თანხა იყო გადახდილი და ეს ფული დარჩა ქვეყანაში. ასევე მინდა გითხრათ, რომ უცხოელი ინვესტორი, რომელიც შემოდის ქვეყანაში, ტოვებს ადგილობრივ სტაფს, რომელიც საკმაოდ მაღალანაზღაურებადია. დღესდღეობით, სათამაშო ბიზნესში 11 ათასზე მეტი კაცი მუშაობს და მათი საშუალო ხელფასი 2500 ლარზე მეტია, როცა სხვა ბიზნესებში საშუალო ხელფასი 1500 ლარია. ასე რომ, გასათვალისწინებელია ის მიბმული ბიზნესები, რომლებიც მუშაობენ სათამაშო ბიზნესთან ერთად და სრულ თანაკვეთში არიან, ასეთი ბევრია. ჩვენს გადასახადებში არ არის გათვალისწინებული ის კომპანიები, რომლებიც აწვდიან თამაშებს აზარტული თამაშების კომპანიებს. ისინიც საკმაოდ დიდ გადასახადებს იხდიან.
დღესდღეობით, ყველა მომწოდებელი კომპანია საქართველოშია დარეგისტრირებული, არიან საქართველოს რეზიდენტები, საკმაოდ დიდ გადასახადს იხდიან და ეს არ არის ოპერატორების მიერ გადახდილ გადასახადზე ნაკლები", - განაცხადა გიორგი მამულაიშვილმა.
ცნობისთვის: პრემიერ-მინისტრმა აზარტულ თამაშებზე რეგულაციების დაანონსებისას განაცხადა, რომ 1,5 მილიარდი ლარი უცხოური კომპანიების ანგარიშზე მიედინება და ეს სოციალურად დაუცველებისა და პენსიონერების ხარჯზე ხდება.
რაც შეეხება მოსალოდნელ რეგულაციებს, ამ მიზნით მთავრობა სესაბამის კანონპროექტს პარლამენტს მიმდინარე თვის განმავლობაში წარუდგენს. ფინანსთა სამინისტროს მიერ აზარტული თამაშების შეზღუდვაზე მომზადებული საკანონმდებლო ჩარჩოს მიხედვით, 1 მილიონ ადამიანს თამაშის უფლება ეკრძალება. მათ შორისაა 25 წლამდე პირები, საჯარო მოხელეები და სოცდაუცველი მოქალაქეები.

George Mamulaishvili, head of the administration of the gaming business association, calls Prime Minister Irakli Gharibashvili's calculations that 1.5 billion GEL "flows" from Georgia to the accounts of foreign companies, incorrect.
In response to the Prime Minister, George Mamulaishvili, in an interview with BMG, explains the results of the activities of foreign companies working in the gaming business in Georgia.
"These amounts are wrong. I can tell you that quite a lot of investments are coming to Georgia from those foreign partners, and investment means that when a person invests money, he must withdraw it. Nowadays, more has come in than - gone abroad. Investment, subsidy and There is no grant to invest money and get nothing for it.
We can see the investment activities of gaming business on the Saxstat website. In 2018, it was more than 70 million GEL in other businesses located in Georgia. In 2019, there were more than 30 million, and in 2020, more than 36 million. Also, in 2020, one of the local companies was fully purchased and a rather large amount was paid and this money remained in the country. I would also like to tell you that the foreign investor who enters the country leaves the local staff, which is quite highly paid. Today, more than 11 thousand people work in gaming business and their average salary is more than 2500 GEL, while the average salary in other businesses is 1500 GEL. So there are a lot of affiliate businesses to consider that work alongside the gaming business and are full time. Our fees do not include companies that supply games to gambling companies. They also pay quite a lot of taxes.
Nowadays, all the supplying companies are registered in Georgia, they are residents of Georgia, they pay quite a lot of tax and it is not less than the tax paid by the operators", said George Mamulaishvili.
For reference: the Prime Minister, while announcing the gambling regulations, said that 1.5 billion GEL is flowing into the account of foreign companies and this is at the expense of the socially vulnerable and pensioners.
As for the expected regulations, for this purpose the government will submit the Sesabam bill to the parliament during the current month. According to the legal framework prepared by the Ministry of Finance to limit gambling, 1 million people will be banned from gambling. Among them are persons under 25 years of age, civil servants and vulnerable citizens.