„სათამაშო ბიზნესი არის დარგი, რომელიც საქართველოს სჭირდება“
სახელმწიფო სტრუქტურებმა განსაკუთრებული ყურადღება უნდა გამოიჩინონ, როდესაც საუბარია სათამაშო ბიზნესის რეგულირების გამკაცრებაზე, ვინაიდან ეს არის დარგი, რომელიც საქართველოს სჭირდება, _ ამის შესახებ ბიზნესომბუდსმენის მოადგილე ზურაბ ძნელაშვილი აცხადებს.
მისი თქმით, სათამაშო ბიზნესი არის დარგი, რომელსაც მნიშვნელოვანი წილი შეაქვს საქართველოს ეკონომიკაში.
„ეს არია დარგი, რომელიც ძალიან დიდი მოცულობის მომსახურების ექსპორტს ახორციელებს მეზობელ ქვეყნებში, არ არის საუბარი მხოლოდ სათამაშო ბიზნესის მომსახურებაზე, აქ არის საუბარი სარესტორნო-სასტუმრო-სატრანსპორტო მომსახურებაზეც, რომელიც მთლიანობაში ძალიან დიდ მოცულობას შეადგენს. ასევე დარგი ასაქმებს დიდი რაოდენობის ადამიანებს და აღსანიშნავია ის ფისკალური შედეგები, რომელსაც დარგი იხდის სახელმწიფო და ადგილობრივ ბიუჯეტებში. ვფიქრობთ, სახელმწიფო სტრუქტურებმა განსაკუთრებული ყურადღება უნდა გამოიჩინონ, როდესაც საუბარია ამ დარგის რეგულირების გამკაცრებაზე, ვინაიდან ეს არის დარგი, რომელიც საქართველოს სჭირდება.
აუცილებელია სამართლიანი ბალანსის დაცვა. გარკვეული რეგულაციები არის საჭირო ამ სფეროში, მაგრამ ისე არ უნდა მოხდეს, რომ ამან გადაიაროს დარგის ხარჯზე, მოხდეს ბიზნესის შევიწროება და ეკონომიკას დააკლდეს ის, რასაც იღებს ამ დარგისგან“, _ აცხადებს ბიზნესომბუდსმენის მოადგილე.
შეგახსენებთ,  რომ მომზადებულია კანონპროექტი, რომლის მიხედვით სამორინეებსა და კაზინოებში შემსვლელთა ასაკი 18-დან 21-წლამდე უნდა გაიზარდოს, ასევე შესაძლოა, აიკძრალოს დარგის რეკლამირება და ა.შ.

"Gambling business is a field that Georgia needs"
State structures should pay special attention when it comes to tightening the regulation of the gambling business, as this is a field that Georgia needs, - said Zurab Dznelashvili, Deputy Business Ombudsman.
According to him, the gambling business is a field that plays an important role in the Georgian economy.
"This is an industry that exports a large amount of services to neighboring countries, not just gambling business services, but also restaurant-hotel-transport services, which in general is a very large volume. The sector also employs a large number of people and the fiscal consequences that the sector pays to the state and local budgets are noteworthy. We think that the state structures should pay special attention when it comes to tightening the regulation of this field, as this is the field that Georgia needs.
It is essential to maintain a fair balance. "Some regulations are needed in this area, but they should not be done at the expense of the sector, business should be restricted and the economy should lose what it receives from this sector," said the Deputy Business Ombudsman.
We would like to remind you that a bill has been prepared, according to which the age of the entrants to casinos and casinos should be increased from 18 to 21, as well as it is possible to ban the advertising of the field, etc.