ბიზნესომბუდსმენი სათამაშო ბიზნესის რეკლამის აკრძალვაზე: ვითხოვთ, გათვალისწინებულ იყოს დარგის ინტერესი და საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკა
01 მარ, 2018
ექვსმა დეპუტატმა საქართველოს პარლამენტში საკანონმდებლო ინიციატივა დაარეგისტრირა, რომელიც აზარტული და მომგებიანი თამაშობების რეკლამის გავრცელების აკრძალვას ითვალისწინებს. კანონპროექტს საქართველოს ბიზნესომბუდსმენი გამოეხმაურა და სათამაშო ბიზნესისთვის რეკლამის შეზღუდვა უარყოფითად შეაფასა. თავის განცხადებაში ირაკლი ლექვინაძე აცხადებდა, რომ რეკლამის შესახებ საქართველოს კანონში შესატანი ცვლილებების პროექტი, რამდენიმე კრიტიკულ საკითხს შეიცავს. რა მიზეზით ეწინააღმდეგება ლექვინაძე რეკლამის გავრცელების აკრძალვას და იცნობს თუ არა ევროპულ გამოცდილებას ამ საკითხებთან დაკავშირებით კომერსანტმა ბიზნესომბუდსმენის  აპარატს დამატებითი კითხვებით მიმართა:
ბატონო ირაკლი, თქვენ თვლით, რომ აზარტული თამაშების რეკლამის შეზღუდვა სარეკლამო ბიზნესს დააზარალებს, უფრო კონკრეტულად რომ განგვიმარტოთ, რა ზარალს მოუტანს ახალი კანონპროექტი კერძო სექტორს?
მიგვაჩნია, რომ წარმოდგენილი ცვლილებები გავლენას ახდენს არა მხოლოდ აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მომწყობ პირებზე (რეკლამის დამკვეთებზე), არამედ რეკლამის მწარმოებელ და რეკლამის გამავრცელებელ კომპანიებზე, მათ შორის, სატელევიზიო, რადიო და ბეჭდურ მედიაზე და მნიშვნელოვნად ზღუდავს სარეკლამო ბაზრის არეალს. ბიზნესისათვის მნიშვნელოვან პრობლემას შექმნის კანონპროექტში მითითებული ცვლილების ამოქმედების მცირე ვადაც (გამოქვეყნებიდან მე-14 დღე). აუცილებლად უნდა იყოს გათვალისწინებული ის გარემოება, რომ რეკლამის მწარმოებელ და გამავრცელებელ კომპანიებს აქვთ მიმდინარე კონტრაქტები აზარტული და მომგებიანი თამაშობების სფეროში, რომელიც ასეთ მცირე ვადაში ვერ შეწყდება ანდა მათი შეწყვეტა მნიშვნელოვან ზიანს მიაყენებს როგორც ამ კომპანიებს, ისე მათ დამკვეთებს. შესაბამისად, აღნიშნული ცვლილების ამოქმედებისთვის აუცილებელია გონივრული ვადის დაწესება. კანონპროექტი ასევე არ შეიცავს რაიმე დათქმას ან გარდამავალ პერიოდს აზარტული და მომგებიანი თამაშობების ობიექტებზე განთავსებული აბრების ახალ რეგულაციასთან (აბრის ფართობის შეზღუდვასთან) შესაბამისობაში მოსაყვანად, რაც ასევე მნიშვნელოვან პრობლემას შექმნის პრაქტიკაში. უნდა აღინიშნოს, რომ პარლამეტში დარეგისტრირებულ კანონპროექტში ასახულია ისეთი საკითხებიც, რომელზეც სამუშაო ჯგუფი არ შეთანხმებულა (მაგალითად, აბრების რეგლამენტირების საკითხი) ან სხვაგვარად შეთანხმდა (მაგალითად, გარე რეკლამის დისტანცირების მანძილი რელიგიური და საგანმანათლებლო დაწესებულებებიდან).
თუ იცნობთ ევროპულ გამოცდილებას სათამაშო ბიზნესთან დაკავშირებით, ყველა ევროპულ ქვეყანაში კანონი მკაცრად იცავს საკუთარ მოსახლეობას აზარტული თამაშის გავლენისგან
ჩვენ ვითხოვთ გათვალისწინებულ იყოს დარგის ინტერესი და საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკა. მათ შორის ეს ეხება თამაშებში ჩართული ადამიანებისთვის ასაკის ახალი ზღვრის დაწესებას. საუბარია 25 წლამდე ადამიანებისათვის აზარტულ და მომგებიან თამაშებში ჩართვის შეზღუდვის შესახებ, როდესაც დიდი ბრიტანეთში, გერმანიასა და  ესპანეთში ეს ზღვარი 18 წელია, აშშ-ში 21 წელი.  ამ რეგულაციის მიღების შემთხვევაში არის რისკი, რომ ამ  დარგში ჩართული  18 დან 25 წლამდე მოქალაქეები უცხოურ საიტებზე გადაინაცვლებენ, რითაც საქართველოში რეგისტრირებული ლიცენზირებული  ონლაინ მომგებიანი და აზარტული თამაშების კომპანიები დაკარგავენ შემოსავალს, შესაბამისად შემცირდება დარგიდან სახელმწიფოს მიერ მისაღები გადასახადები. ჩვენი აზრია, რომ არსებული გარემოებებიდან გამომდინარე ასაკობრივ შეზღუდვად  ოპტიმალური გადაწყვეტილება იქნება დაწესდეს 21 წელი.
ასევე, კრიტიკულია,  რეკომენდაცია დამოკიდებულ პირთა სიაში ადამიანის ჩასმის შესახებ, სადაც საუბარია რომ ოჯახის წევრს ეძლევა შესაძლებლობა სასამართლოსთვის მიმართვის გზით მოითხოვოს დამოკიდებულ პირთა სიაში მოქალაქის ჩასმა 3 წლით.  სათამაშო ბიზნესის შემოთავაზებაა, რომ გათვალისწინებულ იქნეს საერთაშორისო პრაქტიკა და რეესტრში ყოფნის ვადა განისაზღვროს არა უმეტეს 2 წლით.  ასევე, ვფიქრობთ დასაზუსტებელია ოჯახის წევრის განმარტებაც, რათა ცხადი იყოს იმ პირთა სია, ვინც შეძლებს მიმართოს სასამართლოს ოჯახის წევრის დამოკიდებულ პირთა სიაში ჩასმის მოთხოვნით.
თქვენი აზრით, რატომ არის შეზღუდული მთელს მსოფლიოში თამბაქოს, ალკოჰოლური სასმელების და სათამაშო ბიზნესის რეკლამირება?
გვესმის და ვიზიარებთ ინიციატორთა სულისკვეთებას თქვენს მიერ დასახელებულ დარგებში რეგულაციების არსებობის შესახებ, თუმცა ვფიქრობთ რომ რეგულაციები უნდა იყოს ცხადი  ბიზნესისთვის და ადმინისტრირებადი, რათა ახალმა წესებმა მოგვიტანოს შედეგი და არ აღმოჩნდეს ბიზნესისთვის მხოლოდ დამატებითი ტვირთი. შესაბამისად ჩვენი რეკომენდაციაა რეგულაციების მიღებას წინ უსწრებდეს აქტიური კონსულტაციები დარგთან  და იმ დარგებში, სადაც ჩვენ არ გვაქვს რეგულირების დიდი გამოცდილება, ყურადღება მივაქციოთ საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკას.
მათ შორის დიდი ბრიტანეთის მაგალითზე, სადაც მომგებიანი და აზარტული თამაშების რეკლამა შეზღუდულია და არა სრულად აკრძალული, როგორც ეს საქართველოში იგეგმება. დიდი ბრიტანეთის მაგალითზე აზარტული თამაშების მარკეტინგი უნდა იყოს აგებული სოციალურ პასუხისმგებლობაზე, კონკრეტულად უნდა დაიცვას ბავშვები, ახალგაზრდები და რისკის ქვეშ მყოფი ადამიანები დაზარალებისგან და ექსპლუატაციისგან.
თქვენი ინფორმაციით რა თანხა შედის სახელმწიფო ბიუჯეტში სათამაშო ბიზნესიდან?
2017 წელს სათამაშო ბიზნესიდან გადასახადების სახით ცენტრალურ და ადგილობრივ ბიუჯეტებში  350 მილიონ ლარამდე შევიდა. ასევე, დარგი  ასაქმებს 10 ათასამდე ადამიანს. სათამაშო ბიზნესი ქვეყნის მთლიან შიდა პროდუქტში ყოველწლიურად 600 მილიონი ლარის დამატებით ღირებულებას აგენერირებს.
კიდევ ერთი საკითხი რაზეც „კომერსანტი“ ირაკლი ლექვინაძეს ესაუბრა  სათამაშო ბიზნესის პრივილეგირებული მდგომარეობაა.
ექპერტები და კაფე-ბარების მფლობელები სლოტ-კლუბებში თამბაქოს მოხმარების დაშვებასთან დაკავშირებით აცხადებენ, რომ სამორინეებს ჰყავს ლობისტები თუ გაქვთ ამის შესახებ ინფორმაცია და სწავლობთ თუ არა ამ საკითხს?
ჩვენ მუდმივად გვაქვს შეხვედრები ბიზნესმენებთან, ვთანამშრომლობთ საქართველოში მოქმედ  ბიზნეს ასოციაციებთან, ეკონომიკურ გაერთიანებებთან.  ნებისმიერ მსგავსი ტიპის განცხადება, რა თქმა უნდა,  საყურადღებოა.  კაფე-ბარების მფლობელებს ამ დროისათვის არ მოუმართავთ ბიზნესომბუდსმენის აპარატისთვის აღნიშნული საკითხით, თუმცა საჭიროების შემთხვევაში  მზად ვართ ჩავერთოთ პროცესში.

Business Ombudsman on Prohibition of Gambling Business Advertising: We demand that the interests of the industry and international best practices be taken into account
01 Mar, 2018
Six MPs have registered a legislative initiative in the Parliament of Georgia, which envisages a ban on the distribution of gambling and winning games. The Business Ombudsman of Georgia responded to the bill and assessed the restriction of advertising for the gambling business negatively. In his statement, Irakli Lekvinadze stated that the draft amendments to the Law of Georgia on Advertising contain several critical issues. Lekvinadze's reason for opposing the ban on advertising and whether he is aware of the European experience on these issues.
Mr. Irakli, do you think that the restriction of gambling advertising will harm the advertising business, to explain more specifically, what damage will the new bill bring to the private sector?
We believe that the proposed changes affect not only gambling operators (advertisers), but also advertising and distribution companies, including television, radio and print media, and significantly limit the area of ​​the advertising market. The short deadline for implementation of the change indicated in the bill (14th day after its publication) will also create a significant problem for businesses. It must be borne in mind that companies producing and distributing advertisements have ongoing contracts in the field of gambling and gambling, which can not be terminated in such a short period of time or their termination will cause significant harm to both these companies and their customers. Therefore, it is necessary to set a reasonable timeframe for the implementation of this change. The bill also does not contain any reservations or transition periods to comply with the new regulation (limitation of signage space) on signs placed on gambling and gambling establishments, which will also pose a significant problem in practice. It should be noted that the bill registered in the parliament also addresses issues on which the working group did not agree (for example, the issue of regulation of signs) or otherwise agreed (for example, the distance of outdoor advertising from religious and educational institutions).
If you know the European experience with the gambling business, in all European countries the law strictly protects its population from the influence of gambling
We request that the interest of the field and the best international practice be taken into account. These include setting a new age limit for people involved in games. There is talk of restricting gambling for people under 25, when in the UK, Germany and Spain the limit is 18 years, in the US it is 21 years. If this regulation is adopted, there is a risk that citizens between the ages of 18 and 25 involved in this field will be redirected to foreign sites, which will result in the loss of licensed online gambling and gambling companies registered in Georgia, thus reducing taxes receivable by the state. Our view is that, given the circumstances, the optimal age limit would be 21 years.
Also critical is the recommendation to include a person in the list of dependents, which states that a family member is given the opportunity to apply to a court to request the inclusion of a citizen in the list of dependents for 3 years. The gambling business proposal is to take into account the international practice and to determine the term of stay in the register for not more than 2 years. We also think that the definition of a family member should be clarified in order to clarify the list of persons who will be able to apply to the court with a request to be included in the list of dependents of a family member.
In your opinion, why is the advertising of tobacco, alcoholic beverages and gambling business restricted all over the world?
We understand and share the spirit of the initiators about the existence of regulations in the fields you have named, however we think that the regulations should be clear to the business and administrable so that the new rules bring us results and do not turn out to be just an additional burden for the business. Accordingly, our recommendation is to adopt regulations prior to active consultation with the industry and in areas where we do not have extensive regulatory experience, to pay attention to international best practices.
Among them is the example of Great Britain, where the advertising of gambling and gambling is limited and not completely banned, as it is planned in Georgia. Following the example of the UK, gambling marketing should be built on social responsibility, specifically to protect children, young people and people at risk from harm and exploitation.
According to your information, how much money is included in the state budget from the gambling business?
In 2017, up to 350 million GEL was transferred from the gambling business to the central and local budgets. Also, the field employs up to 10 thousand people. The gambling business generates an additional value of GEL 600 million annually in the country's GDP.
Another issue that Kommersant talked to Irakli Lekvinadze about is the privileged state of the gambling business.
Experts and cafe-bar owners regarding the admission of tobacco in slot clubs say that casinos have lobbyists if you have information about it and are you studying this issue?
We constantly have meetings with businessmen, we cooperate with business associations and economic unions operating in Georgia. Any such type of statement is certainly noteworthy. The owners of the cafe-bars have not appealed to the Office of the Business Ombudsman at this time, but we are ready to get involved in the process if necessary.