რუმინეთის სათამაშო ბიზნესის მარეგულირებელმა ორგანომ, ONJN-მა, დაასრულა კონტრაქტი ახალი თვითგამორიცხვის IT სისტემის განვითარებაზე, რომელიც ქვეყნის მასშტაბით ამოქმედდება.
განცხადება გააკეთა ONJN-ის პრეზიდენტმა, Vlad-Cristian Soare-მ, რომელმაც ბუქარესტში მდებარე National Institute for Research and Development in Informatics (ICI)-ის ხელმძღვანელობასთან შეხვედრისას შეთანხმებას მოაწერა ხელი — სწორედ აღნიშნული ინსტიტუტი იმუშავებს ახალი სისტემის შექმნაზე.
არსებული ტექნიკური სტანდარტის ჩანაცვლებით, ახალი მიდგომა დანერგავს თანამედროვე ინფრასტრუქტურას, რომელიც მოთამაშეებს საშუალებას მისცემს დისტანციურად გაიარონ თვითგამორიცხვა პირადობისა და ბიომეტრიული სკანირების მეშვეობით.
„თავიდანვე ვთქვი, რომ თვითგამორიცხვა არ დარჩებოდა ქაღალდზე არსებულ პროექტად. ეს არის ვალდებულება, რომელსაც ეტაპობრივად ვასრულებ,“ — განაცხადა Soare-მა LinkedIn-ზე.
ეს შეთანხმება წარმოადგენს ONJN-ის იმ მრავალრიცხოვანი ინიციატივების ერთ-ერთ ნაწილს, რომლებიც მიზნად ისახავს რუმინეთის თვითგამორიცხვის სისტემის გაუმჯობესებას. უსაფრთხო თამაშის მხარდამჭერები დიდი ხანია ამტკიცებენ, რომ არსებული სისტემა მოძველებულია და მოსახლეობისთვის რისკს წარმოადგენს.
სულ ახლახან ONJN-მა დაიწყო მოლაპარაკებები რუმინეთის ფინანსთა სამინისტროსთან საგანგებო დადგენილების დასამტკიცებლად — რომელიც, როგორც წესი, განკუთვნილია ისეთი გადაუდებელი საკითხების მოსაგვარებლად, როგორიცაა ეკონომიკური ან ჯანდაცვის კრიზისი — რაც გაამარტივებდა ONJN-ის გეგმების აღსრულებას მოდერნიზებული თვითგამორიცხვის სისტემის შესახებ.
ეს ცვლილებები მოიცავს თვითგამორიცხვის ვადების არჩევანის გაფართოებას, მიწისზედა და ონლაინ ოპერატორებისთვის უფრო ერთიანი და კონსოლიდირებული შესაბამისობის ჩარჩოს დანერგვას, წესების დარღვევის შემთხვევაში დეპოზიტების სავალდებულო დაბრუნებას, სანქციების გამკაცრებას, თვითგამორიცხვის შესახებ ინფორმაციის ხელმისაწვდომობისა და ხილვადობის გაზრდას და სხვა ღონისძიებებს.
პრობლემური აზარტული თამაშების შესაზღუდად საგანგებო ზომების მიღების მოთხოვნა გარე მხრიდანაც იზრდება — განსაკუთრებით Save the Children-ის რუმინული წარმომადგენლობის მხრიდან, განგაში ატეხა არასრულწლოვან მოთამაშეების რაოდენობის ზრდის შესახებ.
არასრულწლოვანთა შორის აზარტული თამაშების პრობლემა ოფიციალურად დაადასტურა რუმინეთის პოლიტიკურმა ელიტამაც. განათლების მინისტრმა დანიელ დავიდმა ცოტა ხნის წინ მკაცრი გაფრთხილება გაავრცელა, რომ ქვეყანას არ ჰყავს საკმარისი რაოდენობის სპეციალისტები პრობლემის მზარდი მასშტაბის დასაძლევად.
Save the Children-ის ერთ-ერთი შეთავაზება რეკლამების დამატებითი შეზღუდვების შემოღებაა უკვე მკაცრად რეგულირებულ სექტორში. ამ იდეის ნაწილი გაიზიარა კოალიციის წევრმა პარტიამ Save Romania Union-მა, რომლის ინიციატივაც მოიცავს არამიზნობრივი რეკლამებისა და სპორტული სპონსორობის აკრძალვას.
ამჟამად ყველა რეფორმა დეპუტატთა პალატაში დიდი ყურადღებით განიხილება და, სავარაუდოდ, წლის ბოლოსთვის რუმინეთის სათამაშო ბაზარი მნიშვნელოვნად შეიცვლება.

Romania’s gambling regulator, the ONJN, has finalised the contract for the development of a new self-exclusion IT solution to be rolled out nationwide.
The announcement comes from ONJN President Vlad-Cristian Soare, who shook hands with the leadership of the Bucharest-based National Institute for Research and Development in Informatics (ICI), which will be tasked with creation of the tool.
Replacing the existing technical standard, the new solution will implement a modernised infrastructure that allows for remote player self-exclusion through ID and biometric verification scans.
“I said from the beginning that self-exclusion will not remain a project on paper. It is a commitment that I carry out, step by step,” Soare said on LinkedIn.
The agreement is one part of a long list of ideas that the ONJN is working on implementing to improve Romania’s self-exclusion system, which safer gambling proponents have long argued is outdated and represents a risk to the population.
It was just recently that the ONJN began negotiations with Romania’s Ministry of Finance to approve an emergency ordinance — usually reserved for addressing urgent issues like economic or health crises – which would make it easier to enforce ONJN’s plans for a modernised self-exclusion system.
Among these are an increase in self-exclusion timeframe options, a more consolidated compliance framework for both land-based and online operators, mandatory deposit recoveries when non-compliance occurs, heightened sanctions,  and increased prominence of self-exclusion information, alongside others.
Pressure to introduce emergency measures to curb problem gambling has also been increasing externally, specifically from the Romanian chapter of international NGO Save the Children, which has raised the alarm about rising rates of child gamblers.
The issue with gambling among minors was also officially confirmed by Romania’s political elite, with Education Minister Daniel David recently issuing a stark warning that the country does not have enough specialists to deal with the rising rates.
Part of the solution that Save the Children has proposed is the introduction of further restrictions to an already highly restricted advertising sector, which has been picked up in part by coalition member Save Romania Union. The party’s own proposition includes a ban on untargeted advertising and sports sponsorships.
All reforms are currently being reviewed in-depth by the Chamber of Deputies, with Romania likely to have a completely different gambling market by the end of this year.