მონტენეგრო უარყოფს სარჩელებს ახალი სათამაშო კანონის კონსტიტუციურ გადახედვაზე
მონტენეგროს მთავრობამ ოფიციალურად უარყო სააპელაციო საჩივარი, რომელიც ითხოვდა აზარტული თამაშების შესახებ ახალი კანონის კონკრეტული მუხლების კონსტიტუციურ გადახედვას.
სარჩელი წარადგინეს აზარტული თამაშების მიმწოდებელთა ეროვნულმა სავაჭრო ასოციაციამ, NVO-მ და მონტენეგროს სახელმწიფო ლატარიამ (Lutrija Crne Gore), რომლებიც განსაკუთრებით 106-ე მუხლის დებულებებს აპროტესტებდნენ.
ოქმედი პირები აცხადებენ, რომ კანონში შეტანილი „გარდამავალი და კონცესიური წესები“ ძირს უთხრის იმ კონსტიტუციურ უფლებებს, რომლებიც ოპერატორებს აქამდე არსებული კანონმდებლობით მინიჭებული სათამაშო ლიცენზიებით ჰქონდათ უზრუნველყოფილი.
მათი თქმით, ახალი კანონის 106-ე მუხლი არღვევს რეტროაქტიული კანონმდებლობის კონსტიტუციურ აკრძალვას, ქმნის არათანაბარ პირობებს ოპერატორებს შორის — განსაკუთრებით მათთვის, ვისაც კონტრაქტის ვადის ამოწურვა სხვადასხვა პერიოდზე აქვს გათვლილი — და საფრთხეს უქმნის იმ „შეძენილ უფლებებს“, რომლებიც მოქმედი კონცესიების ფარგლებში იყო უზრუნველყოფილი.
პრემიერ-მინისტრი მილოიკო სპაიჩი კატეგორიულად უარყოფს არგუმენტებს იმის შესახებ, რომ ახალი სათამაშო კანონი კონსტიტუციურ ნორმებს არღვევს.
საკანონმდებლო ორგანოსთვის გაგზავნილ წერილობით მოსაზრებაში სპაიჩი წერს:
„წარმოდგენილი არგუმენტების შეფასების შემდეგ, მთავრობა ასკვნის, რომ კანონს არ აქვს უკუქცევითი ძალა. აზარტული თამაშების სფეროს რეგულირება საზოგადოებრივი ინტერესის საკითხია და სახელმწიფოს ექსკლუზიურ უფლებად განიხილება. შესაბამისად, ოპერატორებს არ გააჩნიათ ისეთი უფლებები, რომელთა დარღვევასაც ახალი კანონი გამოიწვევდა.“
მთავრობა უზრუნველყოფს 270-დღიან გარდამავალ პერიოდს, რათა ყველა ოპერატორს მისცეს დრო და შესაძლებლობა მოარგონ საკუთარი საქმიანობა ახალ რეგულაციებს — სამართლიანობის პრინციპის დაცვით, მიუხედავად იმისა, ვინ არიან ისინი.
სპაიჩი აგრძელებს:
„მთავრობამ საბოლოოდ დაასკვნა, რომ სადავო დებულება არ ეწინააღმდეგება კონსტიტუციურ ნორმებს ან საერთაშორისო კონვენციებს. შესაბამისად, აზარტული თამაშების შესახებ კანონის 106-ე მუხლთან მიმართებით კონსტიტუციურ სასამართლოში სარჩელის შეტანის საფუძველი არ არსებობს.“
პრემიერ-მინისტრის მოსაზრებამ შექმნა იურიდიული საფუძველი, რის შემდეგაც კაბინეტმა უარყო კონსტიტუციური გადასინჯვის შესახებ შუამდგომლობა. მიუხედავად იმისა, რომ კონსტიტუციური სარჩელი უარყოფილია, ახალი ჩარჩო კვლავ იწვევს კრიტიკას მონტენეგროს სათამაშო ლიცენზიების მხრიდან.
ლიცენზირებული ოპერატორების ეროვნულმა ასოციაციამ, Montenegrobet-მა, მთავრობა გააფრთხილა, რომ შემოიღებს „არარეალისტურ შესაბამისობის ვალდებულებებს, არაპროპორციულ სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობის მატარებლებს და ლიცენზიის გაუქმების საფუძვლებს, რამაც შეიძლება ლეგალური ბაზრის დესტაბილიზაცია გამოიწვიოს და არხების რეალიზაცია შეაფერხოს“.
ასოციაციამ მთავრობას მოუწოდა, ხელახლა დაიწყოს დიალოგი აზარტული თამაშების ლიცენზიებთან დაკავშირებით და გადახედოს რამდენიმე სადავო დებულებას, რომლებიც ხელს შეუშლის ბაზრის სტაბილურობას და შეაფერხებს ინვესტიციებს ადგილობრივ ოპერატორებში.
აზარტული თამაშები და ევროინტეგრაცია
ამ გადაწყვეტილების შემდეგ, მონტენეგროს ახალი „აზარტული თამაშების შესახებ კანონი“, რომელიც 2023 წლის აგვისტოში მიიღეს, ეტაპობრივად ამოქმედდება. ხელისუფლება მხოლოდ მინიმალურ ცვლილებებს განიხილავს, ხოლო ფინანსთა სამინისტრო უკვე მუშაობს დამატებით რეგულაციებზე, რომლებიც ლიცენზირების პირობებს, AML კონტროლს, ზედამხედველობას და ბაზრის ქცევის სტანდარტებს განსაზღვრავს.
განახლებული სათამაშო რეგულაციების ამოქმედება სპაიჩის “Pro Europa“ ადმინისტრაციის მიერ მიჩნეულია როგორც ქვეყნისთვის ერთ-ერთი კრიტიკული შიდა რეფორმა, რომელიც მონტენეგროს ევროკავშირში სრული გაწევრიანების პროცესს უწყობს ხელს. პრემიერ-მინისტრ სპაიჩს და მთავრობას სურთ, ქვეყანა 2028 წლისთვის გახდეს მისი სრული წევრი.

The Government of Montenegro has rejected appeals demanding a constitutional review of articles authorised under the New Law on Games of Chance.
The challenge was filed by NVO, the national trade association for games-of-chance suppliers, and Lutrija Crne Gore (the Lottery of Montenegro), which has contested the provisions of Article 106.
The Incumbents cite that the “transitional and concession rules” set out in the legislation undermine constitutional rights of gambling licences authorised by the former laws of Montenegro.
According to the two parties, Article 106 of the New Law will breach the constitutional ban on retroactive legislation, create unequal treatment for operators with different contract expiry dates, and will further infringe on what they described as “acquired rights” linked to existing concessions.
PM Spajić says no…
A written opinion was submitted to the Vlada legislature directly by Prime Minister Milojko Spajić, who stated:
“After examining the submission, the government finds that the law does not have retroactive effect. The mandate on games of chance is an activity of public interest and holds exclusive rights for the state. Organisers therefore do not possess any rights that will be in breach of the New Law.
The government ensures a transitional period of 270 days to allow all organisers to align their business operations with the new requirements, in all fairness to all, regardless of who they might be.
Spajić continued: “The government ultimately decides that this disputed provision is not contrary to constitutional norms or international conventions, and that there is no prospect of bringing proceedings before the Constitutional Court with respect to Article 106 of the Law on Games of Chance.”
The PM’s opinion formed the legal basis upon which the cabinet rejected the petition for constitutional review. Although the constitutional challenge has been rejected, the new framework continues to attract criticism from Montenegro’s gambling licences.
Montenegrobet, the national association of licensed operators, has warned the government that it will introduce “unrealistic compliance obligations, disproportionate criminal-liability triggers, and licence-revocation grounds that could destabilise the legal market and hinder channelisation.”
The association has urged the government to reopen dialogue with gambling licences and revise several contentious provisions that will hinder market stability and suppress investment in domestic operators.
Gambling and Euro ascension
Following the decision, Montenegro’s New Law on Games of Chance passed in August 2023 – will proceed through a phased implementation in which the government will consider minimal changes.The Ministry of Finance has begun issuing secondary regulations covering licensing conditions, AML controls, supervision, and market conduct standards.
The launch of a modernised gambling framework is earmarked by the Spajić “Pro Europa” administration as a critical domestic reform supporting Montenegro’s full accession to the European Union – in which PM Spajić and the government seek to become a full member state by 2028.