30 სექტემბერს ბრაზილიის ფინანსთა მინისტრმა წარმოადგინა მთავრობის გეგმა უკანონო აზარტული თამაშების წინააღმდეგ საბრძოლველად.
რადიოსთან ინტერვიუში ფერნანდო ჰადადმა თქვა, რომ სამინისტრო მიიღებს ახალ ზომებს, რათა დაიცვას მოქალაქეები არალიცენზირებული სათამაშო საიტებისგან.
მსგავსი განცხადება გამოიწვია გასულ თვეში მთავრობის გადაწყვეტილებამ, შეაჩეროს ის ოპერატორები, რომლებსაც ოქტომბრის შემდეგ ლიცენზიის მისაღებად არ მიუმართავთ.
ჰადადმა აღნიშნა: „ამ კვირაში ჩვენ დავხურავთ ვებგვერდებს, რომლებმაც ოფიციალური რეგულირება არ მოითხოვეს. ხაზინის გადაწყვეტილება არარეგულირებადი ფსონების დაუყოვნებელი შეჩერების შესახებ ძალაში შედის.“
მოცემულმა გადაწყვეტილებებმა მნიშვნელოვნად გაზარდა ლიცენზიების განაცხადების რაოდენობა, რომლის საერთო რიცხვმა 182-ს მიაღწია. მინისტრმა ასევე ხაზი გაუსვა, რომ უკანონო საიტები დაიხურება ეროვნული კონგრესის მიერ დამტკიცებული კანონების შეუსრულებლობის გამო.
როგორც ადრე გამოცხადდა, მთავრობა ასევე დააწესებს აკრძალვას გარკვეული გადახდის მეთოდების გამოყენებაზე, მათ შორის სოციალური უზრუნველყოფისა და საკრედიტო ბარათებზე.
ჰადადმა დაამატა: „ჩვენ დავაკვირდებით და გავაკონტროლებთ აზარტული თამაშების განვითარებას, რათა თავიდან ავიცილოთ ორი პრობლემა: ისინი, ვინც ბევრ ფსონს აკეთებენ და ცოტას იგებენ, შესაძლოა, განიცდიდნენ თამაშზე დამოკიდებულებას; ხოლო ისინი, ვინც ცოტას დებენ და ბევრს იგებენ, ხშირად ფულის გათეთრებასთან არიან დაკავშირებულნი. ჩვენ უნდა გადავწყვიტოთ საზოგადოებრივი ჯანდაცვისა და ორგანიზებული დანაშაულის პრობლემა.“
გრძელი გზა რეგულირებისკენ
ჰადადმა აღნიშნა, რომ ბრაზილიაში რეგულირების პროცესი გრძელვადიანი და რთული იქნება და საბოლოოდ შვიდ წელს გასტანს — 2018 წელს პირველი კანონის მიღებიდან 2025 წელს ბაზარზე შესვლამდე.
ამ ხანგრძლივი პერიოდის განმავლობაში მთავრობამ წლები დახარჯა ტექნიკური რეგულაციების შემუშავებაზე, თუმცა ჟაირ ბოლსონარუმ (ბრაზილიის პრეზიდენტი 2019-2023 წლებში) ვერ მოახერხა შემოთავაზებული წესების ხელმოწერა 2022 წლის ვადამდე.
2023 წელს პრეზიდენტად ლუის ინასიუ ლულა და სილვას არჩევის შემდეგ აზარტული თამაშების რეფორმა განახლდა. მოლაპარაკებების შედეგად კანონმდებლებმა გადაწყვიტეს, კანონში შეეტანათ როგორც ონლაინ თამაშები, ასევე ფსონები სპორტზე.
ჰადადმა თქვა: „წინა მთავრობას ოთხი წელი ჰქონდა რეგულირებისათვის, მაგრამ ამ დროის განმავლობაში მან ფსონებზე გადასახადი არ დააწესა. ამ კომპანიებმა ბრაზილიაში ბევრი ფული გამოიმუშავეს, თუმცა არ არსებობდა არანაირი მარეგულირებელი ზომა, რომელიც მოთამაშეებსა და საზოგადოებას დაიცავდა."

On September 30, Brazil's finance minister presented the government's plan to combat illegal gambling.
In a radio interview, Fernando Haddad said the ministry would take new measures to protect citizens from unlicensed gambling sites.
The announcement follows the government's decision last month to suspend the activities of operators who had not applied for a license since October.
Haddad said: "This week we will close sites that have not applied for formal regulation. The Treasury decision to immediately suspend unregulated betting is now in effect."
These actions have resulted in a significant increase in licence applications, bringing the total to 182.
The minister also stressed that illegal sites will be closed for not complying with laws approved by the National Congress.
As previously announced, the government will also impose a ban on the use of certain payment methods, including social security cards and credit cards.
Haddad added: “We will monitor the development (of gambling) to prevent two problems: those who bet a lot and win little may suffer from gambling addiction; and those who bet little and win a lot are often linked to money laundering. We must address the issue of public health and organised crime.”
A Long Road to Regulation
Haddad noted that Brazil's regulatory process would be long and complex, ultimately taking seven years from the first law passed in 2018 to market entry in 2025.
During that drawn-out period, the government spent years drafting technical regulations, but President Jair Bolsonaro failed to sign the proposed rules before the 2022 deadline.
Following the election of President Luiz Inacio Lula da Silva in 2023, gambling reform was revived. Following negotiations, lawmakers decided to include both online gaming and sports betting in the law. Haddad said: “The previous government had four years to regulate, but during that time it did not introduce a tax on betting. These companies made a lot of money in Brazil, and there were no regulations in place to protect players and society.”