გიორგი მამულაიშვილი, GGA-ს ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი: „აზარტული თამაშები საქართველოში ეკონომიკის და ლეგალური ბიზნესის ნაწილია, მას განვითარების შესაძლებლობა უნდა ჰქონდეს“
19 სექ, 2024
საქართველოში 2022 წელს აზარტული თამაშების სექტორში ახალი რეგულაციები დაკანონდა.  2023 წელს კი მთავრობამ დარგზე გადასახადის გაზრდის გადაწყვეტილება მიიღო. ახალი წესები ზრდის სათამაშო ბიზნესის მოგების გადასახადს 10%-დან 15%-მდე და მოგება ახლა 2%-ის ნაცვლად 5%-ით იბეგრება.
საქართველოს სათამაშო ბიზნესის ასოციაციის (GGA) ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა, გიორგი მამულაიშვილმა, SBC Eurasia-სთან ისაუბრა ქვეყანაში არსებულ მდგომარეობაზე, განხორციელდა თუ არა რაიმე პოზიტიური ცვლილებები ამ პერიოდში.
– რადგან ბოლო დროს ხშირად საუბრობდნენ კაზინოების დახურვაზე, მოდით განვიხილოთ საკანონმდებლო ცვლილებები და მათი გავლენა მიწის კაზინოებზე. როგორ აფასებთ ინდუსტრიის ამჟამინდელ მდგომარეობას?
– 15%-იანი GGR გადასახადისა და 5%-იანი მოგების გადასახადის შემოღების გამო ბევრი კაზინო იძულებული გახდა შეემცირებინა სათამაშო აპარატების რაოდენობა. უკვე ცხრა ობიექტი დაიხურა, მათ შორის ორი კაზინო და სლოტ კლუბი. ბევრი კაზინოს ლიცენზია პანდემიის დროს იქნა მიღებული, რომლებსაც ვადა ეწურებათ. ლიცენზიების ვადის ამოწურვის შემდეგ, სავარაუდოა, რომ კიდევ რამდენიმე მიწის დაწესებულება შეწყვეტს ფუნქციონირებას. თუმცა შეუძლებელია იმის იგნორირება, რომ ახალი ობიექტებიც იხსნება. გადასახადების ზრდის მოტივი იყო ბიზნესის გაფართოება და ცენტრალიზება.
მიწის კაზინოებს საკუთარი აუდიტორია  ჰყავთ. ეჭვგარეშეა, რომ ონლაინ თამაშები ბაზრის გარკვეულ პროცენტს იკავებს, მაგრამ ბევრ ქვეყანაში მიწის სექტორი კარგად არის განვითარებული. მაგალითად ბათუმი - ბევრ უცხოელს იზიდავს თავისი კაზინოებით. ამის მიუხედავად, ახლა ბევრი განიხილავს სხვა ბაზრებზე გადასვლას. ბათუმის კაზინოების ასოციაციამ და GGA-მ გამართეს კონსულტაციები ხელისუფლების წარმომადგენლებთან, მაგრამ მიწის დაწესებულებებთან დაკავშირებით ცვლილებები არ არის მოსალოდნელი. გადასახადების ზრდის ეფექტი ნეგატიურია ისევე, როგორც ასაკობრივი ზღვარის შემთხვევაში.
– ასაკობრივი ლიმიტის ზრდამ როგორ იმოქმედა ბაზარზე?
– 18-დან 25 წლამდე მოთამაშეთა უმრავლესობა, რომლებსაც ახლა ლეგალურად ეკრძალებათ აზარტული თამაშები, გადავიდნენ უცხოურ ბაზრებზე ან თამაშობენ სხვა ანგარიშებიდან, რაც უარყოფითად აისახება სექტორის დადებით ტენდენციაზე. ამის შედეგად ასევე მოხდა კაპიტალის მნიშვნელოვანი გადინება. ბუნებრივია, რომ გარკვეული თანხა დაბრუნდება მოგების სახით, მაგრამ ნაწილი ასევე რჩება საზღვარგარეთ. გარდა ამისა, იზრდება არალეგალური ვებგვერდები, რაც უარყოფითად აისახება ბაზრის ტენდენციაზე.
18-დან 25 წლამდე აზარტული თამაშების შეზღუდვით მთავრობის მოტივაცია იყო ახალგაზრდებზე ზრუნვის მექანიზმის დანერგვას, მაგრამ მისი აღსრულება საკმაოდ რთული აღმოჩნდა. ვინაიდან ეს თაობა ინტერნეტს თაობაა. მათთვის უფრო ადვილია სხვადასხვა გზებით მოიპოვონ წვდომა ინტერნეტ რესურსებზე, გამოიყენონ VPN, განახორციელონ კრიპტოკაზინოებში ტრანზაქციები. სახელმწიფოს არ შეუძლია ამ ყველაფრის დაბლოკვა ან შეზღუდვა; ეს შეუძლებელია.
ამიტომ სახელმწიფომ უნდა განიხილოს მინიმალური ასაკობრივი ზღვარის დაწევა 21 წლამდე. ბიზნესის განვითარების გარდა, ეს სარგებელს მოუტანს საზოგადოებას და მოთამაშეებს. გამომდინარე იქიდან, რომ 21-დან 25 წლამდე მოთამაშეები ლეგალურ ბაზარზე ითამაშებენ.
აზარტული თამაშები საქართველოში ეკონომიკის და ლეგალური ბიზნესის ნაწილია. ლეგალურ ბიზნესს უნდა ჰქონდეს არსებობისა და განვითარების შესაძლებლობა. უფრო მეტიც, ჩვენი ყველა ოპერატორი სრულად რეგულირდება, იცავენ სამართლიანი თამაშის წესებს. სათამაშო კომპანიები ასევე აკონტროლებენ მოთამაშეების თამაშის დროსა და ფინანსურ ხარჯებს. პრობლემურ მოთამაშეებს შეუძლიათ უარყოფითად იმოქმედონ კომპანიის სტატისტიკაზე და რეპუტაციაზე, რაც არცერთ ოპერატორს არ მოუტანს სარგებელს.
– ხედავთ რაიმე დადებით ცვლილებებს კანონმდებლობაში?
– ივნისში მიიღეს კანონი, რომელიც 2024 წლიდან გაათავისუფლებს უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს აზარტული თამაშების მოგებაზე 5%-იანი საშემოსავლო გადასახადის გადახდისგან. ასევე უცხოელი მოთამაშისგან მიღებული მოგება დაიბეგრება მხოლოდ GGR 5% - ით. შესაძლებელი იქნება ევროზე და დოლარზე ფსონების მიღება. მოხდება უცხოელი და საქართველოს მოქალაქეები გაყოფა. ამის შედეგად, მოიზიდება ახალი ოპერატორები, დამატებითი ინვესტიციები და ახალი მოთამაშეები, შეიქმნება ახალი სამუშაო ადგილები და გაიზრდება საგადასახადო შემოსავლები.
ასეთი ნაბიჯებით მთავრობა მხოლოდ სარგებელს იღებს. ადგილობრივი ოპერატორებისთვის განვითარების შესაძლებლობის მიცემა გაზრდის სახელმწიფოს შემოსავალს, უფრო მეტით, ვიდრე მოგების გამოტანის 5%-იანი გადასახადი.
ბაზარი დღეს მთლიანობაში იზრდება, მიუხედავად იმისა, რომ ზრდა 2022-დან 2023 წლამდე იყო მხოლოდ 3-4%. ჩემი შეფასებით, ქართულმა ბაზარმა შეზღუდვების დაწესების ფონზე, შეზღუდულ პირთა სახით 20% მდე დაკარგა, რამაც გამოიწვია მათი მიგრაცია სხვა ქვეყნებში. თუმცა, ეს სხვაობა უკრაინიდან და რუსეთიდან საქართველოში ჩამოსულმა მიგრანტებმა აანაზღაურეს უკრაინაში ფართომაშტაბიანი ომის დაწყების შემდეგ.
ზუსტად ამან განაპირობა სახელმწიფო ბიუჯეტში გადახდილი გადასახადების მატება. 2023 წელს ბიუჯეტში მიღებული შემოსავალი 700 მილიონ ლარს შეადგენს. (260 მილიონი აშშ დოლარი). გაიზარდა მოთამაშის აქტივობაც 5%-ით გაიზარდა 2022 წელთან მიმართებაში.
– ხშირია, როდესაც მთავრობა ამართლებს შეზღუდვებს მოთამაშეთა დაცვის მოტივით. რამდენად ეფექტურია არსებული ზომები პრობლემური აზარტული მოთამაშეებისთვის?
– გავრცელებულია მცდარი მოსაზრება, რომ შეზღუდვები შეიძლება დაეხმაროს პრობლემურ მოთამაშეებს. აუცილებელია, ყველამ გაითავისებუროს, რომ აზარტული თამაშები მხოლოდ გართობისთვის არის. ოპერატორები იცავენ პასუხისმგებლიანი თამაშის პრინციპებს, იყენებენ ინსტრუმენტებს, როგორიცაა pop-up შეტყობინებები, სესიის შეფერხება ხანგრძლივი თამაშის დროს და ა.შ.
აზარტული თამაშების ინდუსტრია ყოველთვის აქტიურად იყო ჩართული სოციალურ პროექტებში. პროექტებს შორის იყო სპორტული მოედნების მშენებლობა და სპორტსმენების დაფინანსება. 2021 წელს კომპანიებმა სპორტსა და სპორტულ მედიის განვითარებაზე 40 მილიონი ლარი (15 მილიონ აშშ დოლარზე მეტი) დახარჯეს. სამწუხაროდ, შეზღუდვებმა შეანელა სპორტული მედიის განვითარება და შეაჩერა რიგი სპონსორობა.
სპორტული მედიის განვითარება გადამწყვეტია სპორტისა და გენდერული ბალანსის გასაუმჯობესებლად. მაგალითად, ქალთა სპორტი გაშუქება სახელმწიფო ტელევიზიას არ შეუძლია უსახსრობის გამო, რაც ხელს უშლის მის პოპულარიზაციას.
მაგალითად თუ რეკლამა გადის ტელევიზიით ღამის 12 საათის შემდეგ და მას არასრულწლოვანი ნახავს, ეს არ უნდა ჩაითვალოს აზარტული თამაშების ოპერატორების პრობლემად. უფრო მეტიც, ციფრული რეკლამის აკრძალვას - რომელიც შეიძლება კარგად იყოს კონტროლირებადი და მართვადი შინაარსისა და აუდიტორიის თვალსაზრისით - ასევე დიდი შეცდომაა, რადგან ის უცხოურ არალეგალურ ოპერატორებს  საშუალებას აძლევს განათავსონ არალეგალური კონტენტი.
- დიდი ხნის განმავლობაში ითვლებოდა, რომ საქართველო რეგიონში მომავალი სათამაშო ცენტრი იქნებოდა. არის თუ არა ეს პოტენციალი ქვეყანაში?
- მიუხედავად შეზღუდვებისა საქართველო იკავებს წამყვან პოზიციას რეგიონში. განვითარებული საგადასახადო სისტემისა და კონტროლის მექანიზმების წყალობით, საქართველო შეზღუდვების მიუხედავად წინა პლანზე რჩება რეგიონში. უმსხვილესი კომპანიები, როგორიცაა Flutter, Entain ან Betsson, დაინტერესებულნი არიან მხოლოდ თეთრი ბაზრით და ხელხს უწყობენ მათ გავითარებას. ჩვენ გვაქვს ყველა შანსი გავიმყაროთ ჩვენი პოზიციები საერთაშორისო ოპერატორებისთვის. თუ მთავრობა გაარგძელებს ინდუსტრიის მხარდაჭერას საქართველო გააგრძელებს სწრაფ განვითარებას და შეინარჩუნებს მოწინავე პოზიციას როგორც საერთაშორისო ჰაბი.
ეს სასარგებლო იქნება როგორც სახელმწიფოსთვის, ისე საზოგადოებისთვის. გაიზრდება ინვესტიციები და და საბიუჯეტო შემოსავლები, სათამაშო კომპანიები კი უფრო მეტ სოციალურ პროექტს დააფინანსებენ. ამის მისაღწევად საჭიროა, სწორად შევაფასოთ ეს ინდუსტრია და მივცეთ მას განვითარების შესაძლებლობა.
დღეს უკვე ბევრმა IT კომპანიამ მოახდინა რელოკაცია საქართველოში. ზუსტად ქართული კომპანიების განვითარება და გამოცდილება ხელს შეუწყობს საქართველომ შეინარჩუნოს თავისი პოზიციები და იყოს რეგიონალური და საერთასორისო გემბლინგ ჰაბი.

Georgia adopted new regulations for the gambling industry in 2022. In 2023, the government decided to increase the tax rate on the sector. New rules increase the gambling business’ profit tax from 10% to 15%, and winnings are now taxed at 5% instead of 2%.
How is the country’s situation at the moment, and have any positive changes been made, George Mamulaishvili, the head of the Georgian Gambling Association (GGA), spoke with SBC Eurasia.
– As there has been a lot of talk about casino closures recently, let’s discuss legislative changes and their impact on land-based establishments. What is your assessment of the current state of the industry?
– Due to the introduction of a 15% gross gaming revenue (GGR) tax and a 5% winnings tax, many casinos were forced to reduce slot machine numbers. There have already been nine closures, including two casinos and slot clubs. The licenses of many casinos were obtained during the pandemic and are about to expire. Once licenses expire, it is likely that several more establishments will cease operating. While it is impossible to ignore the fact that new objects are opening as well. Increase was emphasized with enlargement and centralization of objects.
Its own audience exists in the land-based sector. There is no doubt that online gaming is taking a certain percentage of the market, but in many countries, the land-based sector is well developed. Batumi, for instance, is known for attracting many foreigners to its casinos. Despite this, many are now considering migrating to other markets. Batumi Casino Association and GGA have consulted with government officials, but no changes are expected regarding land-based establishments. In the same way as when the age limit was raised, the effect is negative.
– How has the age limit increase affected the market?
– The majority of players between the ages of 18 and 25, who are now legally prohibited from gambling, have shifted to foreign markets or play from other accounts, which negatively impacts the sector’s positive trend. Significant capital outflows have also resulted from that. It is natural for some money to return as winnings, but some also remains abroad. Additionally, illegal websites are on the rise, which complicates the situation.
The government intended to introduce a mechanism of control and care for the young by restricting gambling for those aged 18 to 25, but it has proved quite difficult to enforce. Since this generation is internet-savvy, it’s easier for them to gamble and make transactions in crypto-casinos, pay through e-wallets, and use VPNs or mirror sites. We can’t block or restrict all of this; it’s impossible.
The state should therefore consider lowering the minimum age to 21. In addition to benefiting business development, this will also benefit society and players. Due to the fact that players between the ages of 21 and 25 will be able to play on the legal market.
Gambling is part of the economy and a legal business in Georgia. Legal businesses should have the opportunity to exist and develop. Moreover, our operators are fully regulated, adhere to the rules, and verify their players. Gambling companies also monitor players’ gaming time and financial spending. Problem gamblers can ruin a company’s statistics and image. There is no benefit to anyone in this.
– Do you see any positive changes in the legislation?
– In June, a law was passed that will exempt foreign citizens from paying the 5% income tax on gambling winnings starting in 2024. Additionally, foreigners and Georgian citizens will have to be registered on different domains in the gambling business. There is a reduction in GGR tax to 5% for foreign players only, and bets can also be placed in EUR and USD. As a result, new operators, investments, players, and new tax revenues will be attracted, creating new jobs and increasing tax revenue.
The government only benefits from such steps. Giving local operators the opportunity to grow will also increase the state’s revenue more than the 5% tax on winnings withdrawals.
The market is growing overall today, even though growth between 2022 and 2023 was only 3-4%. In my estimation, the Georgian market has lost about 20% of its users as a result of gambling prohibitions that have caused them to migrate to other markets. However, this loss was offset by immigrants from Ukraine and Russia who came to Georgia after the war began. It is this revenue that the state mentions is attributed to the gambling business in the amount of 700 million GEL (260 million USD). Player activity also increased by 5%.
– It is common for the government to justify restrictions by citing player protection. How effective are the existing measures for problem gamblers?
– There is a widespread misconception that restrictions can help problem gamblers. It is imperative that everyone understands that gambling is purely for entertainment. Operators adhere to responsible gaming principles, using tools such as pop-up notifications, session interruptions during prolonged play, etc.
The gambling industry has been actively involved in social programs. Among their projects were the construction of neighborhood sports fields and sponsorship of athletes. In 2021, companies spent 40 million GEL (more than 15 million USD) on sports and sports media. Sadly, restrictions have slowed the development of sports media and halted sponsorships.
Developing sports media is crucial to advancing sports and gender balance. As an example, women’s sports cannot be broadcast on national television, which hinders their popularity.
In terms of advertising, if it is broadcast on TV after 12 am and is seen by a minor, it is no longer considered to be a gambling-related problem. Moreover, banning digital advertising – which can be well controlled and managed in terms of content and audience – also makes no sense, since it allows foreign illegal operators to advertise unauthorized.
– It was long believed that Georgia would be a future gambling hub in the region. Is this potential still present in the country?
– Due to its developed tax system and control mechanisms, Georgia remains at the forefront in the region despite the restrictions. Companies like Flutter, Entain, or Betsson operate under a white market system, and they are not interested in the gray market. If the government supports the development of the industry, we can strengthen our position as a hub for international operators.
The state and society will both benefit from this. More investment will be made and more revenue will be generated, as well as a greater number of social projects will be financed by gambling companies. However, for this to happen, we must look at this industry correctly and give it the chance to grow.
There are already a large number of IT companies involved in game development moving to Georgia today. We will therefore regain our previous positions sooner or later. In order to grow further and become a regional and international gambling center, we plan on leveraging all our advantages.