2022 წელს აზარტული თამაშების სექტორი ახალი რეალობის პირობებში შეხვდა. პირველი მარტიდან 25 წლამდე პირებს და საჯარო მოხელეებს თამაშის უფლება აეკრძალათ, ასევე აიკრძალა აზარტული თამაშების რეკლამირებაც. 1 იანვრიდან შეიცვალა ონლაინ-თამაშების დაბეგვრის წესი. კერძოდ კი ბიზნესოპერატორებს უწევთ მოგების გადასახადის სახით გადაიხადონ მიღებულ ფსონებსა და გაცემულ მოგებას შორის სხვაობის 10%, ანუ GGR-ის 10%.
“ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ" კანონში ცვლილებები ძალაში 1 მარტიდან შევიდა, რომლის მიხედვით, აზარტულ თამაშებში მონაწილეობის მიღება აეკრძალათ სახელმწიფო შემწეობის მიმღებ სოციალურად დაუცველ პირებს, პირებს, რომლებიც მიმართავენ ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურს თვითშეზღუდვის მექანიზმის გამოყენების მოთხოვნით და ასევე მათ, ვინც მოხვდებიან ე.წ. „შავ სიაში“ სასამართლო გადაწყვეტილების საფუძველზე ან ოჯახის წევრების მოთხოვნით. მანამდე, 1 იანვრიდან, სათამაშო ბიზნესს საგადასახადო წნეხი 70%-მდე გაეზარდა.
შემოსავლების სამსახურიდან გამოთხოვილი სტატისტიკური ინფორმაციის თანახმად, აზარტული თამაშების სექტორის მიერ გადახდილი გადასახადების და მოსაკრებლების მოცულობა შემცირდა.
„ რეგულაციებმა მნიშვნელოვნად შეცვალა საქართველოს პოზიციონირება მსოფლიოში. საქართველო ძალიან მიმზიდველი იყო ინვესტორებისთვის. სულ ექვსი ონლაინ ოპერატორი გვყავს. ექვსი ონლაინ ოპერატორიდან მსოფლიოში სამი უმსხვილესი ოპერატორია Entain, Paddy Power და Betsson Group.
ფინანსური თვალსაზრისით, ბაზარმა დაკარგა მთლიანი შემოსავლის დაახლოებით 18%. თუმცა ეს არ ნიშნავს იმას, რომ ხალხმა თამაში შეწყვიტა. ნებისმიერ მომხმარებელს უცხოურ საიტებზე თავისუფლად შეუძლია რეგისტრაცია, მოკლე შეტყობინების საშუალებით ვერიფიკაციის გავლა და ფსონის დადება. ეს მივიღეთ იმ უაზრო კანონის შედეგად, რაც ჯერ პირველი იანვრიდან, ხოლო სრულად - მარტიდან ამოქმედდა. ეს კომპანიები საქართველოს იურისდიქციაში არ არიან, რადგან მათ სახელმწიფო ვერ აკონტროლებს. ძალიან მარტივია ამ საიტებზე რეგისტრაციაც და საბანკო ბარათით გადარიცხვაც. აქედან გამომდინარე, მივიღეთ ის, რასაც ვპროგნოზირებდი, რომ ფული საზღვარგარეთ გაედინება და ამ თანხიდან საქართველოში გადასახადს არავინ გადაიხდის. სრული უკონტროლობაა, ყველა ასაკის ადამიანს შეუძლია თამაში”, - ამბობს სათამაშო ბიზნესის ასოციაციის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი გიორგი მამულაიშვილი.
მრავალი წელია, ქართული სათამაშო ბაზარი პოსტსაბჭოთა სივრცისა და კავკასიის რეგიონის ჰაბი იყო. თუმცა, 2021 წლის ბოლოს ხელისუფლებამ დაიწყო ინდუსტრიის რეფორმა და რეგულაციების დანერგვა, რამაც სერიოზულად გააუარესა მისი მდგომარეობა და ქვეყანაში საინვესტიციო კლიმატი. არასწორმა რეგულაციებმა შეამცირა ბიუჯეტში გადახდილი გადასახადი.
2005 წლის შემდეგ, როდესაც ბიზნესი დარეგულირდა, მკაცრ საკანონმდებლო ჩარჩოებში მოექცა და სრული კონტროლი დაწესდა სახელმწიფოს მიერ, დასაქმდნენ ადამიანები, შეივსო ბიუჯეტი გადასახადებისა და ნებართვა-ლიცენზიებით. ჯამში, ქვეყნის მთლიანი ბიუჯეტის 7%-ზე მეტს შეადგენდა სათამაშო ბიზნესიდან შესულ თანხები. ხოლო სათამაშო ბიზნესთან ასოცირებული კომპანიების შემოსავალი (როგორიცაა სარეკლამო კომპანიები, ფინანსური ინსტიტუტები და ა.შ) ჯამში 16% მდე აღწევდა, თუმცა აღნიშნული სტატისტიკა შეიცვალა და მკვეთრად გაუარესდა არაგონივრული რეგულაციების შედეგად და ნაცვლად გადასახადის გაზრდისა, ბიუჯეტში შეტანილი თანხები შემცირდა, ხოლო მოქალაქეები თამაშს კვლავ აგრძელებენ უცხოურ, არალეგალურ საიტებზე.

In 2022, the gambling sector faced a new reality. From March 1, individuals under 25 years of age and civil servants were prohibited from playing, and gambling advertising was also prohibited. From January 1, the rules for taxation of online games have changed. In particular, the business operators have to pay 10% of the difference between the received bets and the given profit, i.e. 10% of the GGR, as profit tax.
Amendments to the Law "On the Organization of Lotteries, Gambling and Profitable Games" entered into force on March 1, according to which participation in gambling games was prohibited to socially vulnerable persons receiving state benefits, persons who apply to the Revenue Service of the Ministry of Finance with a request to use the self-restriction mechanism, and also those who fall into On the so-called "black list" on the basis of a court decision or at the request of family members. Before that, from January 1, the tax pressure on the gaming business increased to 70%.
According to the statistical information requested from the Revenue Service, the amount of taxes and fees paid by the gambling sector has decreased.
"The regulations significantly changed the positioning of Georgia in the world. Georgia was very attractive for investors. We have a total of six online operators. Of the six online operators, the three largest operators in the world are Entain, Paddy Power and Betsson Group.
In financial terms, the market lost about 18% of its total revenue. However, this does not mean that people have stopped playing. Any user can freely register on foreign sites, undergo verification through a short message and place a bet. We got this as a result of the meaningless law, which first came into effect on January 1st, and in full - on March. These companies are not under the jurisdiction of Georgia, because the state cannot control them. It is very easy to register on these sites and make bank card transfers. Therefore, we got what I predicted, that money will flow abroad and no one will pay taxes in Georgia from this amount. There is complete lack of control, people of all ages can play," says Giorgi Mamulaishvili, head of the administration of the gaming business association.
For many years, the Georgian gaming market has been the hub of the post-Soviet space and the Caucasus region. However, at the end of 2021, the government began to reform the industry and introduce regulations, which seriously worsened its situation and the investment climate in the country. Wrong regulations reduced the tax paid in the budget.
After 2005, when the business was regulated, it came under strict legal framework and full control was established by the state, people were employed, the budget was filled with taxes and permits and licenses. In total, more than 7% of the country's total budget was made up of money from the gaming business. And the income of the companies associated with the gaming business (such as advertising companies, financial institutions, etc.) reached a total of 16%, although the mentioned statistics changed and worsened sharply as a result of unreasonable regulations, and instead of increasing the tax, the funds included in the budget were reduced, and citizens continue to play abroad , on illegal sites.