სათამაშო ბიზნესის არასწორი რეგულირების შედეგი - საკანონმდებლო პაკეტის სრული ამოქმედებიდან ერთ თვეში
უკანასკნელ წლებში საქართველოში აზარტული თამაშების ინდუსტრია მაღალი ტემპით იზრდება, და ერთ-ერთი ყველაზე განვითარებულ და შემოსავლიან სფეროს წარმოადგენს, რომლის მიერ ბიუჯეტში გადახდილი გადასახადი მთლიანი შიდა პროდუქტის 4%-ს აჭარბებს. 3 წელიწადში დაფიქსირებული თითქმის 430%-იანი ზრდა საკმაოდ მაღალი მაჩვენებელია, რომელიც, ძირითადად, ონლაინ კაზინოებზე გაზრდილი მოთხოვნითაა განპირობებული.  მთავრობამ  კი აზარტული თამაშების სწორედ ამ ახალი და მზარდი სეგმენტის შეზღუდვას დაისახა მიზნად, რაც პირდაპირ აისახება საქართველოს ეკონომიკაზე, ქართულ სპორტსა და მედიაზე.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს კანონმდებლობით სათამაშო ბიზნესი ერთ-ერთი ყველაზე მკაცრად დარეგულირებული სფერო იყოს ყოველთვის, აზარტული თამაშების კომპანიები არაერთი სახის გადასახადს იხდიან, კერძოდ, მოგების, საშემოსავლოს, დღგ-ს, ქონების და სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებელს. საერთო ჯამში, გადასახადებითა და ჯარიმებით აზარტული თამაშების კომპანიებიდან სახელმწიფო ბიუჯეტში ყოველწლიურად, დაახლოებით, 300-400 მილიონი ლარი შედის.
გარდა ამისა, აზარტული თამაშების სექტორი საქართველოში 11 000-მდე მოქალაქეს ასაქმებს, დაქირავებულთა საშუალო ხელფასი კი 2 000 ლარზე მეტია. მიუხედავად იმისა, რომ 2017 წლიდან დღემდე ბიზნესის ბრუნვა თითქმის 430%-ით გაიზარდა, გადასახადებიდან მიღებული თანხის მოცულობა არსებითად არ შეცვლილა, რაც რიგი ფაქტორებითაა გამოწვეული.  გამკაცრებული რეგულაციები აზარტული თამაშების კომპანიების შემოსავლიანობაზე ნეგატიურად აისახება, და შესაბამისად ბიუჯეტში გადახდილ გადასახადებზე. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი კი 18-დან 24 წლამდე მოსახლეობისთვის თამაშის უფლების შეზღუდვაა, რადგან ამ ასაკის მოქალაქეთა რაოდენობა საქართველოში 280 000-ს აღწევს.
მიუხედავად ამისა, ლაშა ხუციშვილი ფიქრობს, რომ სახელმწიფო ბიუჯეტს ზარალი არ მიადგება, რადგან კომპანიების შემცირებულ შემოსავლებს გაზრდილი გადასახადები დააბალანსებს. რაც თავისთავად არასწორი მსჯელობაა.
აკრძალვისა და რეგულაციების შედეგად მომხმარებელთა დიდი ნაწილი საერთაშორისო ონლაინ კაზინოებს მიმართავს და ის თანხა, რომელსაც ქართული კომპანიები და ქვეყნის ბიუჯეტი იღებდა, VPN-ის საშუალებით სხვა ქვეყნებში გადაინაცვლებს, ამით კი აზარტულ თამაშებზე დამოკიდებულების პრობლემა არ გადაიჭრება, საქართველოს ეკონომიკა კი დაზარალდება.
„აზარტული თამაშების შესახებ“ კანონში შესული ცვლილებების გავლენით აზარტული თამაშების სექტორი 15%-ზე მეტით შემცირდა. ქართული ბიზნეოპერატორებისგან  განსხვავებით, მთავრობა არ ზღუდავს უცხოური სათამაშო კომპანიების რეკლამას ქართულ ბაზარზე, შესაბამისად ქართველ მომხმარებლებს სმს-ის გაგზავნით შეუძლიათ უცხოურ  საიტებზე ვერიფიკაციის გავლა, თანხის ჩარიცხვა და მიღება.
„ცვლილებებიდან გამომდინარე შეიძლება ითქვას, რომ ამ ეტაპზე სექტორს აქვს 15%-ზე მეტი კლება. გამოდის, რომ ამ სახსრების გადანაცვლება მოხდა უცხოურ საიტებზე, რადგან გამოიკვეთა ტენდენცია, რომ უცხოური საიტები აქტიურად არეკლამებენ საკუთარ პროდუქტებს ქართულ ბაზარზე, შემოსავლების სამსახური ამონიტორინგებს საქართველოში რეგისტრირებული ბიზნეოპერატორების რეკლამას, თუმცა იმავეს არ აკეთებს უცხოური კომპანიების მიმართ.
კანონის აღსრულებისა და ადმინისტრირების კუთხით ძალიან უსამართლო და არათანაბარი სიტუაციაა ქართული ბიზნესოპერატორებსა და უცხოური ბიზნესოპერატორების მიმართ. უცხოურ საიტებს შეზღუდვა არ აქვთ, სმს-ის გაგზავნით შესაძლებელია ვერიფიკაცია გაიარო და თანხა ჩარიცხო/მიიღო.  ასოციაციის ხელმძღვანელი ყოველდღიურად გზავნის სქრინებს  სხვადასხვა სტრუქტურებში, რადგან ხელისუფლებას არ აქვს შესაბამისი ბერკეტი აკონტროლოს უცხოური საიტების რეკლამები. გარდა ამისა, ადმინისტრირების კუთხით მთავრობას არანაირი ძალაუფლება არ აქვს შეუზღუდოს უცხოური ბიზნესოპერატორების რაიმე მოქმედება საქართველოს ტერიტორიაზე, მაშინ როცა ქართულ ოპერატორებს ფეისბუქზეც არ შეუძლიათმოკლე ტექსტური შეტყობინება მისწერონ თავიანთ მომხმარებლებს და სარეკლამო შეთავაზება გაუგზავნონ. კანონის აღსრულების მსგავსი სუსტი მექანიზმები ორმაგად აზარალებს ქართულ ბიზნესოპერატორებს და შესაბამისად ქვეყნის ეკონომიკას.
გარდა ამისა 18-25 წლამდე პირებისთვის თამაშის აკრძალვამ მათი არალეგალურ საიტებზე გადართვა და ე.წ. „ხელზე მაზაობის“ პრაქტიკა დააბრუნა. "თუ საქართველოში ლეგალურ ოპერატორებს შევზღუდავთ, მოთამაშე მაინც იპოვის გზას, რომ გადაერთოს სხვა, მათ შორის, არალეგალურ საიტებზე. დაბრუნდება ე.წ. „ხელზე მაზაობის“ პრინციპები, რაც ადრე იყო და ქვეყანამ დიდი გზა გამოიარა ამის აღმოსაფხვრელად.“ - განაცხადა გიორგი მამულაიშვილმა.
მოსახლეობის ნაწილი ჩართულია არალეგალურ თამაშებში. საქართველოდან გაედინება  120 მილიონ ლარი წელიწადში,  ახალი კანონმდებლობით კი ეს რიცხვი სულ მცირე ათჯერ გაიზრდება. 18-დან 25 წლამდე ადამიანი, რომელიც არალეგალურ საიტებს და მათ ბონუსებს მიეჩვევა, საქართველოს ბაზარზე არ დაბრუნდება. უცხოურ, არალიცენზირებულ ვებგვერდებზე, სადაც ასაკობრივი ზღვარი 18 წელია და ადგილობრივი ონლაინ სათამაშო ვებგვერდებისგან განსხვავებით, არ მოქმედებს რეგისტრაცია/ვერიფიკაციის მაღალი სტანდარტები. აღნიშნული ფაქტობრივად გამორიცხავს საქართველოს მოქალაქეების უფლებების დაცვის კონტროლს სახელმწიფოს მხრიდან. ამასთან, აღნიშნული რისკების აღმოფხვრა შეუძლებელია უცხოურ ვებგვერდებზე წვდომის შეზღუდვის გარემოებებშიც. ტექნოლოგიური შესაძლებლობებისა და უცხოური საფულეების ხელმისაწვდომობის პირობებში ფაქტობრივად შეუძლებელია ქვეყნის გარეთ, არალიცენზირებულ ვებგვერდებზე თამაშისა და შესაბამისად, თანხის გადინების აღმოფხვრა. დღესდღეობით მსოფლიოში არ არსებობს ისეთი ტექნოლოგია, რომლის მეშვეობითაც მოხდება ე.წ VPN - ის ბლოკირება, რისი ნათელი მაგალითია აშშ და ჩინეთი, რომელთაც, მიუხედავად განუსაზღვრელი რესურსისა, მაინც ვერ მოახერხეს მომხმარებლებისთვის ვირტუალურ პირად ქსელებზე წვდომის შეზღუდვა.
აქედან გამომდინარე შეიძლება ითქვას რომ რეგულაციების სრული პაკეტის ამოქმედებიდან ერთ თვეში, არ შეიცვალა მოთამაშეთა რაოდენობა, მათ უბრალოდ გადაინაცვლეს უცხოურ საიტებზე, ხოლო საქართველოს ეკონომიკა, ბიზნესგარემო და საქართველოს იმიჯი უცხოელი ინვესტორებისთვის და საერთაშორისო კომპანიებისთვის მკვეთრად დაზარალდა.

In recent years, the gambling industry in Georgia has been growing at a high rate, and is one of the most developed and profitable areas, the tax paid to the budget exceeds 4% of the gross domestic product. Almost 430% growth recorded in 3 years is quite a high rate, which is mainly due to increased demand for online casinos. The government has set a goal to limit this new and growing segment of gambling, which directly affects the Georgian economy, Georgian sports and media.
It should be noted that gambling business is always one of the most strictly regulated areas under the laws of Georgia, gambling companies pay many types of taxes, namely profit, income, VAT, property and gambling business tax. In total, approximately 300-400 million GEL is included in the state budget from gambling companies with taxes and fines.
In addition, the gambling sector in Georgia employs about 11,000 citizens, and the average salary of the employees is more than 2,000 GEL. Despite the fact that business turnover has increased by almost 430% since 2017, the amount of money received from taxes has not changed significantly, which is caused by a number of factors. Tightened regulations will have a negative impact on the income of gambling companies, and therefore on the taxes paid to the budget. The restriction of the right to play for the population aged 18 to 24 is especially important, because the number of citizens of this age in Georgia reaches 280,000.
Nevertheless, Lasha Khutsishvili thinks that the state budget will not incur losses, because the reduced revenues of the companies will be balanced by the increased taxes. Which in itself is wrong reasoning.
As a result of the ban and regulations, a large number of users turn to international online casinos, and the money received by Georgian companies and the country's budget will be transferred to other countries through VPN, and this will not solve the problem of gambling addiction, and the economy of Georgia will suffer.
Due to the changes in the Law on Gambling, the gambling sector has decreased by more than 15%. Unlike Georgian business operators, the government does not restrict the advertising of foreign gaming companies on the Georgian market, therefore, Georgian users can verify, deposit and receive money on foreign websites by sending an SMS.
"Based on the changes, it can be said that at this stage the sector has a decline of more than 15%. It turns out that these funds were transferred to foreign sites, because a trend was revealed that foreign sites actively advertise their products on the Georgian market, the Revenue Service monitors the advertising of business operators registered in Georgia, but does not do the same for foreign companies.
In terms of law enforcement and administration, there is a very unfair and unequal situation for Georgian business operators and foreign business operators. There are no restrictions on foreign websites, it is possible to verify and deposit/receive money by sending an SMS. The head of the association sends screenshots to different structures every day, because the authorities do not have the appropriate lever to control the advertisements of foreign sites. In addition, in terms of administration, the government has no power to restrict any actions of foreign business operators on the territory of Georgia, while Georgian operators cannot write short text messages to their users and send advertising offers on Facebook. Such weak law enforcement mechanisms doubly harm Georgian business operators and, accordingly, the country's economy.
In addition, banning the game for persons under 18-25 years of age made them switch to illegal sites and the so-called He brought back the practice of "making fun on hand". "If we limit legal operators in Georgia, the player will still find a way to switch to other, including illegal, sites. The principles of so-called "hands-on fun" will return, which was before, and the country has gone a long way to eliminate this," said George Mamulaishvili.
Part of the population is involved in illegal gambling. 120 million GEL will flow out of Georgia per year, and with the new legislation this number will increase at least ten times. A person aged 18 to 25 who gets used to illegal sites and their bonuses will not return to the Georgian market. Foreign, unlicensed websites where the age limit is 18, unlike local online gaming websites, do not have high registration/verification standards. The mentioned actually excludes the control of the protection of the rights of the citizens of Georgia by the state. In addition, the aforementioned risks cannot be eliminated even in the circumstances of restricting access to foreign websites. In the conditions of technological capabilities and the availability of foreign wallets, it is practically impossible to eliminate playing on unlicensed websites outside the country and, accordingly, the outflow of money. Today, there is no such technology in the world, through which the so-called VPN will be blocked, a clear example of which is the USA and China, which, despite unlimited resources, still failed to limit access to virtual private networks for users.
Therefore, it can be said that one month after the implementation of the full package of regulations, the number of players did not change, they simply moved to foreign sites, and the economy, business environment and image of Georgia for foreign investors and international companies were severely affected.