რას იწვევს აზარტული თამაშების ინდუსტრიის არასწორი რეგულირება?
სათამაშო ინდუსტრიის განვითარება ნებისმიერი სახელმწიფოსთვის მომგებიანია, თუმცა სახელმწიფომ უნდა აირჩიოს სწორი მიდგომა ამ ტიპის ინდუსტრიის მიმართ. მნიშვნელოვანია გვესმოდეს, რომ ბევრი რამ არის დამოკიდებული რეგულირების ტიპზე და არ არის აუცილებელი ინდუსტრიის მოქცევა რეგულირების მყარ ჩარჩოებში, ეს არ არის მომგებიანი. მაგრამ ეს არ ნიშნავს, რომ ბიზნესს არ სჭირდება რეგულირება, რეგულაცია, პირიქით, სავალდებულოა და რაც მთავარია, მომავალში მიღებული კანონების მკაფიო და სავალდებულო ადმინისტრირება. ნებისმიერი სახელმწიფო ხარჯავს გადასახადის გადამხდელთა ფულს კანონმდებლობის ადმინისტრირებაზე და თუ კანონმდებლობის ადმინისტრირება სახელმწიფოს გაცილებით მეტი უჯდება, ვიდრე მისგან სარგებელია, მაშინ კანონმდებლობა არასწორად არის შემუშავებული. და თუ ვსაუბრობთ აკრძალვაზე, განსაკუთრებით აზარტული თამაშების სექტორში, მაშინ ამას პრაქტიკა აჩვენებს
აქედან გამომდინარე, ნებისმიერმა სახელმწიფომ უნდა განიხილოს აზარტული თამაშები ეკონომიკის დარგად. ვინაიდან აზარტული თამაშების განვითარება პირდაპირ კავშირშია ტურიზმის განვითარებასთან და სახელმწიფო ბიუჯეტის შევსებასთან, საბანკო სექტორის განვითარებასთან, გადახდის სისტემის განვითარებასთან და განვითარებასთან, არის მრავალი სხვა სფერო, რომელიც ირიბად ან პირდაპირ უკავშირდება აზარტულ თამაშს. . აზარტული თამაშების განვითარება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია განვითარებადი ქვეყნებისთვის, რადგან ეს კარგი საშუალებაა ქვეყნის ბიუჯეტის შესავსებად, კრიმინალისა და კორუფციის შესამცირებლად. დღეისათვის ბევრმა სახელმწიფო განვითარებამ აირჩია ლიბერალური მიდგომა სათამაშო ინდუსტრიის მიმართ და ორიენტირებულია ადგილობრივი ოპერატორების განვითარებაზე, რაც ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორია არალეგალური ონლაინ ოპერატორების ან მიწისქვეშა სათამაშო დაწესებულებების წინააღმდეგ ბრძოლაში. ვინაიდან ადგილობრივი ოპერატორის განვითარება საშუალებას აძლევს ადამიანებს, რომელთაც სურთ აზარტული თამაშები გასართობად და ისარგებლონ ადგილობრივი ოპერატორების მომსახურებით, რომლებიც სახელმწიფოს მიერ რეგულირდება, ორიენტირებული იყოს პასუხისმგებელ აზარტულ თამაშებზე და მომხმარებელთა დაცვაზე. ისინი არ იყენებენ განსხვავებულ ხრიკებსა და მეთოდებს მომხმარებელთან მიმართებაში, რათა მათ თამაშში შეიყვანონ.
დღემდე ევროპის ქვეყნებს აქვთ ყველაზე მოქნილი კანონმდებლობა ამ ინდუსტრიაში, რომელიც მორგებულია სახელმწიფოს, საზოგადოებისა და ბიზნესის საჭიროებებზე. ასევე, ბოლო დრომდე საქართველოს ჰქონდა ძალიან კარგად განვითარებული აზარტული თამაშების კანონმდებლობა, რომელიც წლების განმავლობაში იხვეწებოდა და 2020 წლის ბოლოსთვის შეიძლება ითქვას, რომ საქართველოს ინდუსტრიაში ერთ-ერთი უმაღლესი სტანდარტი ჰქონდა. მაგრამ 2021 წლის ბოლოდან ხელისუფლების პოლიტიკური ინტერესები მკვეთრად შეიცვალა და საქართველოში შემოიღეს მკაცრი შეზღუდვები ამ ინდუსტრიაში, გაზარდეს გადასახადები და ფაქტობრივად თეთრი ბაზარი ნაცრისფერად აქციეს. საბოლოოდ რა მიიღო საქართველომ?
ქართულ ბაზარზე გამოჩნდნენ არალეგალური ოპერატორები, არალეგალური სათამაშო დაწესებულებები, ადგილობრივი ოპერატორები შეზღუდვების გამო არაკონკურენტულ გარემოში აღმოჩნდნენ, უცხოურმა ლეგალურმა და არალეგალურმა ონლაინ დაწესებულებებმა კი უპირატესობა მიიღეს ადგილობრივ ოპერებთან შედარებით. აქედან გამომდინარე, გრძელვადიან პერსპექტივაში სახელმწიფო ბიუჯეტში ნაკლებ გადასახადს მიიღებს, ქვეყნიდან ფულის გადინება დაიწყება, რადგან მოთამაშეები, რომლებსაც თამაში ეკრძალებათ, ქვეყნისთვის არალეგალურ სხვადასხვა პლატფორმებზე ითამაშებენ. მიღებული კანონის ადმინისტრირებაზე სახელმწიფო დახარჯავს მილიონებს, მაგრამ ეფექტი იქნება ნულის ტოლი, გამომდინარე იქიდან, რომ ტექნოლოგიების განვითარებით შეუძლებელია არალეგალური საიტებისა და ფულადი ტრანზაქციების საშუალებებზე წვდომის აკრძალვა. მაშინაც კი, თუ სახელმწიფო კრძალავს ადგილობრივ გადახდის სისტემებს სავაჭრო კატეგორიის კოდში (MCC) 7995, კოდი, რომელიც ეკუთვნის აზარტულ თამაშებს, არის ის არალეგალური საიტები, რომლებიც იყენებენ სხვადასხვა MCC კოდებს ფულის მისაღებად. პრაქტიკა აჩვენებს, რომ მსოფლიოს წამყვანმა და ტექნოლოგიურად განვითარებადმა ქვეყნებმა ამას ვერ მიაღწიეს და აკრძალვის პოლიტიკა თანდათან იცვლება აზარტული თამაშების ლიბერალურ მიდგომაზე.
ნებისმიერ განვითარებად სახელმწიფოს მოუწევს დიდი შრომა, რათა თავისი სტანდარტები ევროპულ თუ მსოფლიო სტანდარტებთან მიახლოება, რაც ამ დარგის განვითარების მნიშვნელოვანი ფაქტორია. ვერიფიკაციისა და იდენტიფიკაციის სისტემა, რომელიც საქართველომ აზარტული თამაშების ასოციაციასთან კონსულტაციებით დანერგა, მსოფლიო სტანდარტებთანაა მიყვანილი და უზრუნველყოფს მისი მომხმარებლების სრულ იდენტიფიკაციას და ორიენტირებულია თქვენი კლიენტის გაცნობის პრინციპებზე. ეს ასევე მნიშვნელოვანი ფაქტორია ადგილობრივი ოპერატორების განვითარებისთვის. და შეიძლება ითქვას, რომ ასაკობრივ და სოციალურ სტატუსზე შეზღუდვის დაწესებამდე, საქართველოში ყველა ოპერატორს შეეძლო ეთქვა, რომ ჰქონდა მომხმარებელთა თეთრი სიები. შეზღუდვამ შედეგი უკვე გამოიღო, პირიქით, მიუხედავად იმისა, რომ კანონი ძალაში მხოლოდ მარტიდან შევა. კონტიგენტმა, რომელიც აკრძალვის ქვეშ მოექცა, დაიწყო სხვა პლატფორმებზე თამაშებზე წვდომის გზების ძებნა და ხალხი საკმაოდ მარაგი იყო ამის შესახებ. გაჩნდა ყალბი ანგარიშები, დაიწყეს მონაცემების, საბანკო ანგარიშების გაქირავება. ასე რომ, გამოდის, რომ საქართველო უნებურად ნაცრისფერ ბაზარად იქცა. რუხი ბაზრები განსაკუთრებით მიმზიდველია ახლად გამოყვანილი არალეგალური ოპერატორებისთვის და საინტერესოა ნებისმიერი ზომის ოპერატორებისთვის. მაგრამ ისინი მართლაც დიდი პრობლემაა ნებისმიერი სახელმწიფოსთვის და თავად ბიზნეს ინდუსტრიისთვის, რადგან ისინი ქმნიან თამაშის არათანაბარ წესებს და მიმართავენ მოთამაშეების მოზიდვის არასასურველ მეთოდებს. ამას მსხვილი კომპანიების ქმედებებიც ადასტურებს. მაგალითად, უთანასწორობისა და არასწორი რეგულირების გამო, წამყვანმა კომპანია William Hill-მა 2014 წელს დატოვა 55 ნაცრისფერი ბაზარი და მთავარ მიზეზად „მარეგულირებელი გარემოებები“ დაასახელა. საჯარო კომპანიები აფასებენ ბაზრის რეპუტაციას და მათ ბრენდს და არასტაბილური ბაზრები მათ დამატებით პრობლემებს უქმნის და ამ ბაზრის ნებისმიერი კრიტიკა ან კანონმდებლობის ცვლილება იწვევს უზარმაზარი თანხების დაკარგვას. ამიტომ, მსხვილი საჯარო კომპანიები ყველანაირად ცდილობენ, ასეთ ბაზრებზე არ შევიდნენ. ასევე შეგვიძლია გავიხსენოთ აზარტული თამაშების ინდუსტრიაში არასწორი დაბეგვრის შედეგების ყველაზე სამწუხარო მაგალითი. კენიაში აზარტული თამაშების ინდუსტრიის განვითარების ყველაზე უარესი სცენარი იყო. 2019 წელს კენიამ მკვეთრად შეცვალა პოლიტიკა აზარტული თამაშების მიმართ და შემოიღო უზარმაზარი გადასახადის განაკვეთი 20%. ბევრმა უცხოურმა კომპანიამ გააუქმა ლიცენზია და შედეგად, ქვეყანაში თითქმის ყველა სათამაშო დაწესებულებამ მუშაობა შეწყვიტა ერთ წელიწადში. შედეგად, 2020 წელს მთავრობამ გააუქმა გადასახადი, მოგვიანებით კი, 2021 წელს, შემოიღო ახალი გადასახადი -7,5%. ასეთი განსხვავებების არგუმენტები სცემეს, რომ მთავრობას სურდა შეეზღუდა არარეგულირებადი აზარტული თამაშების მავნე ზემოქმედება საზოგადოებაზე და, შედეგად, მიიღო, რომ ლეგალური ოპერატორები დატოვეს ბაზარი, ხოლო არალეგალურთა რაოდენობა მნიშვნელოვნად გაიზარდა. იგივე მოხდება საქართველოში მას შემდეგ, რაც ერთ თვეში კანონების მიღებამდე ახალი აკრძალვების გამოცხადება დაიწყო, 133-ზე მეტმა არალეგალურმა ოპერატორმა დაიწყო ქართული ბაზრით დაინტერესება და მათი შინაარსის ქართულად თარგმნა, ლეგალური ოპერატორების კლონები გამოჩნდა ბრენდის სახელით. გამოჩნდა ლოგო და სასწავლო ვიდეოები, თუ როგორ უნდა გადარიცხოთ ფული და დარეგისტრირდეთ ამა თუ იმ საიტზე. და ყველა ეს ოპერატორი რეგისტრირებულია ოფშორულ ზონებში და არ იცავს, ხშირ შემთხვევაში, აზარტულ თამაშებში დადგენილ წესებს. იგივე შეიძლება ითქვას მეზობელ ბაზრებზე, რუსულ და უკრაინულზე. რუსეთში კაზინოების სრული აკრძალვის შემდეგ, არალეგალური აზარტული თამაშები ყველგან ყვაოდა. მხოლოდ მოსკოვში, 500 დახურული ლეგალური სათამაშო დაწესებულების ნაცვლად, დღეს 850-ზე მეტი არალეგალურია. ლეგალიზაციამდე უკრაინაში ასობით სათამაშო სახლი იყო შენიღბული ლატარიის სახით და ახლაც ლამაზად ყვავის და ქვეყანაში ლეგალური ბიზნესის განვითარებას აფერხებს. ეს საკითხი არაერთხელ განიხილებოდა დარგის ექსპერტების მიერ და არაერთხელ გაკეთდა აქცენტი იმაზე, რომ ასეთ პირობებში ხდება კრიმინალის ზრდა და ბიზნესის შერწყმა კრიმინალთან და სამართალდამცავ სისტემასთან. ორივე ქვეყანამ ასობით მილიონი დაკარგა ხაზინაში რამდენიმე წლის განმავლობაში აზარტული თამაშების აკრძალვაზე, ასობით მილიონი დახარჯა უკანონო ფულადი ტრანზაქციების ადმინისტრირებასა და დანაშაულთან ბრძოლაში და ეს ყველაფერი ტყუილად, მხოლოდ კრიმინალური წრეები იღებდნენ სარგებელს. დღესაც, როცა უკრაინამ მიიღო კანონი აზარტული თამაშების ლეგალიზაციის შესახებ, სამწუხაროდ,
დარგის იგნორირება ან ამის არ სურვილი აღარ თამაშობს არანაირ როლს, ფაქტი ფაქტად რჩება, რომ ქვეყანა დარგის განვითარების საწყის ეტაპზეა ჩარჩენილი. არსებობს მთელი რიგი ფაქტორები, რომლებიც ხელს უშლის უკრაინას დარგის განვითარების სწორ გზას დაადგეს. უკვე მეორე წელია უკრაინა ვერ ახერხებს საგადასახადო კანონის გამარტივებას, რაც რადიკალურად აფერხებს პოტენციურ ინვესტორს უკრაინის ბაზარზე შესვლასა და განვითარებაში. ჯერ კიდევ 2019 წელს ხერსონში გამართულ პირველ უკრაინულ სათამაშო ფორუმზე განიხილეს უკრაინაში სათამაშო ინდუსტრიის ლეგალიზაციის საკითხები. და სწორი მიმართულება იქნა მიღებული მისი ლეგალიზაციისა და კანონმდებლობისადმი სწორი დამოკიდებულებისკენ. მაგრამ მოგვიანებით გულივერის ნაბიჯები ბაზრის ლეგალიზაციისა და რეგულირებისკენ გადაიზარდა ლოკოკინას ნაბიჯებად. რა თქმა უნდა, თუ უკრაინამ არ გაამახვილა აქცენტი მხოლოდ ადგილობრივ ოპერატორებზე, რომლებიც მშვენივრად მუშაობენ უკრაინის ნაცრისფერ ბაზარზე, თუმცა მაღალი გადასახადები და მიწისქვეშა დაწესებულებები, ისინი ასევე ნაწილობრივ პრობლემაა, რადგან ამ დროისთვის ინვესტორების ინტერესები სრულიად იგნორირებულია. მაღალი გადასახადის გამო. მაგრამ დღეს ინვესტორებისთვის ცვლილებები არ არის. ორმაგი დაბეგვრის გადასახადი ელემენტარულად არ რეგულირდება. დღეს საქართველო იგივე რეალობის წინაშე დგას - ახალი სიახლეებით კანონმდებლობაში. ინვესტორი თავს არ გრძნობს თანასწორად და თავს არიდებს ბაზრის ნებისმიერ რყევას. ვინაიდან ეს საზიანოა მისი სამომავლო განვითარებისთვის და დღეს ყველამ კარგად იცის, რომ ნებისმიერი წარმატებული ბიზნესი გადადის კორპორატიულ მართვაზე. მაშინაც კი, თუ არა კორპორატიული წესი, რატომ უნდა ინვესტირებას ვინმემ ქვეყანაში, სადაც კორუფცია მძვინვარებს, კანონები ხშირად იცვლება, მთავრობა ცვალებადია გადაწყვეტილებებში, არის არასტაბილური ან ნაცრისფერი ბაზარი, ან ზოგადად შავი ბაზარი, ყვავის კრიმინალი, რაც დიდად აფერხებს. ნებისმიერი ქვეყნის ეკონომიკის განვითარებას. ნებისმიერმა სფერომ, რომელსაც აქვს განვითარების პოტენციალი, უნდა გადაჭრას ქვეყნის ეკონომიკური პრობლემები და თუ საკანონმდებლო ბაზა არ არის სტაბილური და არ ითვალისწინებს ბიზნესის ინტერესებს, ყოველთვის მოაქვს უარყოფითი ეფექტი.
მთავრობამ უნდა დაიცვას პოლიტიკა, რომელიც უსმენს ბიზნესს, რადგან ბიზნესი უკეთ ესმის ბაზრის რეგულირების ყველა ნიუანსს. აზარტული თამაშების სწორი რეგულირება არის სახელმწიფოს პოზიტიური ნაბიჯი ქვეყნის ეკონომიკის განვითარებისა და დანაშაულისა და კორუფციის აღმოსაფხვრელად. მაგრამ არასწორი მიდგომა და აზარტული თამაშების არა ეკონომიკის ნაწილად გათვალისწინება იწვევს ანტიეფექტს და ჩვენ შეიძლება მივიღოთ ცუდი გამოცდილება სხვა ქვეყნებში. ინვესტორისთვის, გარდა საკანონმდებლო ბაზისა, პრიორიტეტულია ბიზნეს პროცესების გამჭვირვალობა. ეს ეხმარება ინვესტორს გააანალიზოს ქვეყანაში არსებული მდგომარეობა და მიიღოს სწორი გადაწყვეტილება. აქედან გამომდინარე, მარეგულირებელს და მთავრობას უნდა ჰქონდეთ სურვილი, მიიღონ სწორი გამოცდილება და ყოველთვის ჩაერთონ კონსტრუქციულ დიალოგში ბიზნესის წარმომადგენლებთან და ექსპერტებთან, ვიდრე მოუსმინონ "ფსევდო ექსპერტებს", რომლებიც აკეთებენ არასწორ ინტერპრეტაციებს მათი ამბიციების და ინტერესების შესაბამისად. ზემოაღნიშნული პროცესების განხორციელება და მათი გამჭვირვალობა პროცესებს ინვესტორებისთვის გასაგებს და მიმზიდველს გახდის. ამიტომ საჭიროა კონსტრუქციული დიალოგი ბიზნესსა და მარეგულირებელ ორგანოს შორის. სახელმწიფომ ყოველთვის უნდა გამოიყენოს განვითარებული ქვეყნების გამოცდილება სათამაშო ბიზნესის ლეგალური და სწორი განვითარების ხელშესაწყობად, რადგან არის მრავალი ხაფანგი, რომელთა გათვალისწინებაც რთულია ბიზნეს პროცესებში უშუალო მონაწილეობის გარეშე. და რა თქმა უნდა, ეს ხარვეზები იწვევს არასწორ რეგულირებას. ასეთ ურთიერთობებში ყოველთვის კარგი ფასილიტატორია ასოციაცია, რომელმაც ყოველთვის იცის ბიზნესი შიგნიდან და ცდილობს კანონმდებლობაში არსებული სიახლეები სწორი მიმართულებით წარმართოს კანონმდებლობის დაწერის ეტაპზე.
სათამაშო ინდუსტრიის განვითარების მეორე და მნიშვნელოვანი ფაქტორი კორუფციის მინიმუმია. კორუფცია ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი დაბრკოლებაა ინვესტორისთვის. მით უმეტეს, თუ ეს კომპანია შედის კომპანიის სიაში. ნებისმიერ ინვესტორს სურს, რომ მისი ინვესტიცია იყოს უსაფრთხო და აქვს გარანტია, რომ მისი უფლებები იქნება გათვალისწინებული. თუ კანონმდებლობა მკაფიოდ არ არის გაწერილი და მოწესრიგებული, ან ადგილობრივი ბაზრისთვის დარჩება აკრძალვები, ეს შექმნის საფუძველს კორუფციის განვითარებისთვის. საქმიანობის ნებისმიერი სფერო გამჭვირვალე უნდა იყოს, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც საქმე ეხება სათამაშო ბიზნესს. მას შემდეგ, რაც სათამაშო ბიზნესი ყოველთვის მიმზიდველი იყო პოპულისტური განცხადებებისთვის და რეიტინგის ასამაღლებლად. ბევრი სახელმწიფო, მიუხედავად ქვეყნის ბიუჯეტში დიდი წვლილისა, აზარტულ თამაშებს უსამართლოდ ექცევა. ოპერატორებს უნდა ჰქონდეთ თანაბარი პირობები, ეს მნიშვნელოვანია ინვესტორისთვის. ვინაიდან ნებისმიერი ინვესტორი აფასებს ფულის დაკარგვის რისკებს. ერთ დროს ეკონომიკაში სწრაფი გარღვევა ეხმარებოდა საქართველოს ხელისუფლების სწორედ ასეთი მიდგომა ნებისმიერ საკითხთან დაკავშირებით. ინვესტორი თავს დაცულად და თანასწორად გრძნობდა ბაზრის სხვა მონაწილეების წინაშე და ეს მისცა მას ბიზნესის განვითარებაში ინვესტირების სტიმული. ამას ისიც ადასტურებს, რომ დღეს 6 მსხვილი ონლაინ აზარტული ოპერატორიდან სამი მსოფლიოს წამყვან კომპანიებს ეკუთვნის.
სათამაშო ბიზნესის განვითარების მნიშვნელოვანი ფაქტორი მისი სწრაფი განვითარებისა და ტურისტული გარემოს გაუმჯობესებისთვის არის „თავისუფალი ზონის“ შემოღება. „თავისუფალი ზონა“, ფაქტობრივად, მნიშვნელოვან ბიძგს აძლევს კონკრეტული რეგიონის განვითარებას. ბათუმისა და ყაზბეგის მსგავსად, რომლებიც რადიკალურად შეიცვალა 2005 წლის შემდეგ და ადგილობრივი ქალაქის ბიუჯეტის ფორმირებაში, მნიშვნელოვანი ნაწილია სათამაშო ბიზნესიდან რეგიონული გადასახადები. ასევე მინდა აღვნიშნო, რომ ასეთი პროექტი ქონდა ხერსონის გუბერნატორს იური გუსევს. მაგრამ სალიცენზიო და ადგილობრივი გადასახადები რომ იყოს იგივე, რაც დედაქალაქში, შემიძლია ვთქვა, რომ ბათუმი და ყაზბეგი დიდად არ გადაურჩებოდნენ მათ რეკონსტრუქციას. შეიძლება ითქვას, რომ საქართველოს 8 დიდი ქალაქისა და მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტი სათამაშო ბიზნესიდან 50%-ზე მეტით ივსება. უკრაინაში, სხვათა შორის, არის ხერსონის და ოდესის რეგიონები,
ლეგალიზაციას ბევრი უპირატესობა აქვს და სახელმწიფომ უნდა დაინახოს ეს უპირატესობები, რათა სწორად აღიქვას სათამაშო ბიზნესი ეკონომიკის დარგად. უპირატესობებს შორის შეიძლება გამოვყოთ როგორც ბიუჯეტის შევსება, ასევე სამუშაო ადგილების შექმნა, სპორტული კლუბებისა და სპორტსმენების სპონსორობა, როგორც დამწყები, ისე უკვე წარმატებული, რაც ასევე სასარგებლოა ნებისმიერი სახელმწიფოსთვის. ადგილობრივი ლეგალური ოპერატორების განვითარება უცხოელ არალეგალურ ოპერატორებს ბაზრიდან უბიძგებს. და ეს პირდაპირ გავლენას ახდენს სახელმწიფოში დანაშაულის შემცირებაზე. ვინაიდან კრიმინალური სტრუქტურები კარგავენ ინტერესს ბიზნესის ტიპის მიმართ, რადგან არალეგალური სათამაშო სახლები და ონლაინ კაზინოები არ არის მიმზიდველი ადგილობრივი მოსახლეობისთვის. ადგილობრივი ოპერატორების განვითარება ხელს უწყობს ფინანსური სექტორის განვითარებას და ადგილობრივი ფინანსური ინსტიტუტების გაძლიერებას, რაც ასევე ემსახურება გაცვლითი კურსის გამყარებას. სათამაშო ბიზნესის განვითარება ხელს უწყობს ტურიზმის განვითარებას,
ნებისმიერმა სახელმწიფომ უნდა შეინარჩუნოს ლიბერალური მიდგომა სათამაშო ბიზნესის მიმართ, რაც მომავალში ინდუსტრიის განვითარებისა და ინვესტორების მოზიდვის საშუალებას მისცემს. ბიზნესის განვითარება, მიუხედავად მრავალი მოწინააღმდეგისა, ამცირებს სოციალური რისკების არსებობას. ასევე, გაზრდის საჭიროებებს შრომის ბაზარზე, მისცემს შესაძლებლობას განავითაროს დაკავშირებული დარგები.

What does the misregulation of the gambling industry lead to?
The development of the gambling industry is profitable for any state, although the state must choose the right approach to this type of industry. It is important to understand that a lot depends on the type of regulation and it is not necessary to put the industry in a rigid framework of regulation, this is not beneficial. But this does not mean that business does not need to be regulated, regulation, on the contrary, is mandatory, and most importantly, in the future, clear and mandatory administration of adopted laws. Any state spends taxpayers' money on administering legislation, and if the administration of legislation costs the state much more than it benefits from it, then the legislation is not developed correctly. And if we talk about the ban, especially in the gambling sector, then practice shows that
Based on this, any state should consider gambling as a branch of the economy. Since the development of gambling is directly related to the development of tourism and the replenishment of the state budget, the development of the banking sector, the development of the payment system and development, there are many other areas that are indirectly or directly related to gambling. The development of gambling is especially important for developing countries, as it is a good way to replenish the country's budget, reduce crime and corruption. To date, many state developments have chosen a liberal approach to the gambling industry and are focused on the development of local operators, which is one of the important factors in the fight against illegal online operators or underground gambling establishments. Since the development of the local operator enables people, who wish to gamble for entertainment and use the services of local operators, which are regulated by the state, focused on responsible gambling and consumer protection. They do not use different tricks and methods in relation to the consumer in order to lure them into the game.
To date, European countries have some of the most flexible legislation in this industry, which is tailored to the needs of the state, society and business. Also, until recently, Georgia had very well developed gambling legislation, which has been improved over the years and by the end of 2020, it could be said that Georgia had one of the highest standards in the industry. but since the end of 2021, the political interests of the government have changed dramatically and in Georgia they introduced severe restrictions in this industry, raised taxes and actually turned the white market into a gray one. In the end, what did Georgia get?
Illegal operators, illegal gambling establishments have appeared on the Georgian market, local operators have found themselves in an uncompetitive environment due to restrictions, and foreign legal and illegal online establishments have gained an advantage over local operas. Based on this, in the long term, the state will receive less taxes to the budget, an outflow of money will begin from the country, as players who are forbidden to play will play on various platforms illegal for the country. The state will spend millions on the administration of the adopted law, but the effect will be zero, based on the fact that with the development of technology it is impossible to prohibit access to illegal sites and to the means of monetary transactions. Even if the state prohibits local payment systems from transferring to the Merchant Category Code (MCC) 7995, the code that belongs to gambling, there are those illegal sites that use different MCC codes to receive money. Practice shows that the leading and technologically developing countries of the world have not been able to achieve this, and the ban policy is gradually changing to a liberal approach to gambling.
Any developing state will have to work hard to bring its standards closer to European or world standards, which is an important factor in the development of this industry. The system of verification and identification, which was introduced by Georgia with the help of consultations with the gambling association, has been brought to world standards and provides for the full identification of its consumers and is focused on the principles of know your client. This is also an important factor for the development of local operators. And we can say that before the restrictions on age and social status were introduced, in Georgia all operators could say that they had white lists of users. The restriction has already borne fruit, in the opposite direction, despite the fact that the law will come into force only in March. The contingent that fell under the ban, started looking for ways to access games on other platforms and people were pretty resourceful about it. Fake accounts appeared, they began to rent out data, bank accounts. So, it turns out that Georgia has unwittingly become a gray market. Gray markets are especially attractive to newly minted illegal operators, and they are interesting for operators of any size. But they are a really big problem for any state and for the business industry itself, as they create unequal rules of the game and resort to undesirable methods of attracting players. This is also confirmed by the actions of large companies. For example, due to inequity and misregulation, leading company William Hill left 55 gray markets in 2014, citing “regulatory circumstances” as the main reason. Public companies value the reputation of the market and their brand, and unstable markets create additional problems for them, and any criticism of this market or changes in legislation leads to the loss of huge amounts of money. Therefore, large public companies try their best not to enter such markets. We can also recall the saddest example of the consequences of improper taxation in the gambling industry. In Kenya, there was a worst-case scenario for the development of the gambling industry. In 2019, Kenya dramatically changed its policy towards gambling and introduced a huge tax rate of 20%. Many foreign companies revoked their licenses, and as a result, almost all gambling establishments in the country stopped working within a year. As a result, in 2020 the government abolished the tax, and later, in 2021, introduced a new tax of -7.5%. The arguments of such differences were beaten, that the government wanted to limit the detrimental impact of unregulated gambling on society and, as a result, received that legal operators left the market, and the number of illegal ones increased significantly. The same will happen in Georgia after the promulgation of new bans before the adoption of laws within a month, more than 133 illegal operators began to be interested in the Georgian market and translated their content into Georgian, clones of legal operators appeared with the brand name of the logo and training videos appeared on how to transfer money and register on one site or another. And all these operators are registered in offshore zones and do not adhere, in many cases, to the established rules in gambling. The same can be said about neighboring markets, Russian and Ukrainian. After the complete ban on casinos in Russia, illegal gambling flourished everywhere. Only in Moscow, instead of 500 closed legal gambling establishments, today there are more than 850 illegal ones. Before legalization, in Ukraine, hundreds of gambling houses were disguised as a lottery, and even now they are flourishing beautifully and hindering the development of legal business in the country. This issue has been repeatedly considered by industry experts and more than once emphasis has been placed on the fact that in such conditions there is an increase in crime and the merging of business with crime and the law enforcement system of law. Both countries lost hundreds of millions to the treasury during several years on the prohibition of gambling, spent hundreds of millions on the administration of illegal money transactions and the fight against crime, and this is all for nothing, only criminal circles profited. Even today, when Ukraine has adopted a law on the legalization of gambling, unfortunately,
Ignorance of the industry or not wanting to do it no longer plays any role, the fact remains that the country is stuck at the beginning of the development of the industry. There are a number of factors that prevent Ukraine from taking the right path for the development of the industry. For the second year now, Ukraine has been unable to simplify the taxation law, which radically prevents a potential investor from entering and developing the Ukrainian market. Back in 2019, at the first Ukrainian gambling forum in Kherson, issues of legalizing the gambling industry in Ukraine were discussed. And the right direction was taken towards its legalization and the right attitude towards legislation. But later, Gulliver's steps towards the legalization and regulation of the market turned into snail steps. Of course, if Ukraine has not taken a focus only on local operators that are doing great on the gray market of Ukraine, although high taxation and underground establishments, they are also partly a problem, since at the moment the interests of investors are completely ignored due to high taxation. But there are no shifts for investors today. The tax on double taxation is not elementarily regulated. Today, Georgia is facing the same reality - with new innovations in legislation. The investor does not feel equal and eschews any market fluctuation. Since this is detrimental to its development in the future, and today everyone is well aware that any successful business is transferred to corporate governance. Even if not corporate rule, why would anyone invest in a country where corruption is rampant, laws change frequently, government is fickle in its decisions, there is an unstable or gray market, or the black market in general, crime flourishes, which greatly hinders the development of any country's economy. Any area that has development potential must solve the country's economic problems, and if the legislative framework is not stable and does not take into account the interests of business, it always brings a negative effect.
The government should adhere to a policy that listens to business, as business better understands all the nuances of market regulation. Proper regulation of gambling is a positive step for the state to develop the country's economy and the desire to eradicate crime and corruption. But the wrong approach and considering gambling not as part of the economy leads to an anti-effect, and we can end up with bad experiences in other countries. For the investor, in addition to the legislative framework, the priority is the transparency of business processes. This helps the investor to analyze the current situation in the country and make the right decision. Based on this, the regulator and the government should have a desire to adopt the right experience and always engage in a constructive dialogue with business representatives and experts, rather than listening to "pseudo experts" who make misinterpretations to suit their ambitions and interests. The implementation of the above processes and their transparency will make the processes understandable and attractive to investors. Therefore, a constructive dialogue between business and the regulatory body is needed. The state should always use the experience of developed countries to promote the legal and proper development of the gambling business, as there are many pitfalls that are difficult to take into account without direct participation in business processes. And of course, these pitfalls lead to misregulation. In such relations, an association is always a good facilitator, which always knows business from the inside and tries to direct innovations in legislation in the right direction at the stage of writing legislation.
The second and important factor for the development of the gambling industry is a minimum of corruption. Corruption is one of the important obstacle for the investor. Especially if this company is included in the company listing. Any investor wants his investments to be safe and has a guarantee that his rights will be taken into account. If the legislation is not clearly spelled out and regulated, or prohibitions remain for the local market, this will create the ground for the development of corruption. Any field of activity should be transparent, especially when it comes to the gambling business. Since the gambling business has always been attractive for populist statements and raising the rating. Many states, despite the large contribution to the country's budget, treat gambling unfairly. Operators should have equal conditions, this is important for the investor. Since any investor evaluates the risks of losing money. At one time, a quick breakthrough in the economy helped Georgia just such an approach of the government to any issue. The investor felt secure and equal in front of other market participants, and this gave him an incentive to invest in business development. This is confirmed by the fact that today out of 6 major online gambling operators, three belong to the world's leading companies.
An important factor in the development of the gambling business for its rapid development and improvement of the tourist environment is the introduction of a “free zone”. “Free Zone”, in fact, gives a considerable impetus to the development of a particular region. Similar to the cities of Batumi and Kazbegi, which changed radically after 2005 and in the formation of the local city budget, a significant part is regional fees from the gambling business. I also want to note that Yuri Gusev, the governor of Kherson, had such a project. But if license and local fees were the same as in the capital, I can say that Batumi and Kazbegi would not have escaped much in their reconstruction. It can be said that the budget of 8 large cities and municipalities in Georgia is replenished by more than 50% from the gambling business. And in Ukraine, by the way, there are Kherson and Odessa regions,
Legalization has many advantages and the state should see these advantages in order to correctly perceive the gambling business as a branch of the economy. Among the advantages, one can single out both replenishment of the budget, creation of jobs, sponsorship of sports clubs and athletes, both beginners and already successful ones, which is also useful for any state. The development of local legal operators is pushing foreign illegal operators out of the market. And this is a direct impact on reducing crime in the state. Since criminal structures are losing interest in the type of business, since illegal gambling houses and online casinos are not attractive to the local population. The development of local operators helps to develop the financial sector and strengthen local financial institutions, which also serves to strengthen the exchange rate. The development of the gambling business helps the development of tourism,
Any state should maintain a liberal approach to the gambling business, which in the future will enable the development of the industry and attract investors. Business development, despite many opponents, reduce the existence of social risks. And also, it will increase the needs in the labor market, will give an opportunity to develop related industries.