"ამ ცვლილებებით კლუბებმა საკმაო დარტყმა მიიღეს." - კობიაშვილი გემბლინგ კომპანიების აკრძალვაზე
საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტმა ლევან კობიაშვილმა იმედის გადაცემაში "სპორტი იმედზე" სახელმწიფოს მიერ გემბლინგ კომპანიების აკრძალვების შესახებ ისაუბრა.
"ამ ცვლილებებით კლუბებმა საკმაო დარტყმა მიიღეს. ჩვენი მხრიდან ყველაფერი გავაკეთეთ, რომ სათამაშო ბიზნესის წარმომადგენლები დარჩენილიყვნენ და სასპონსორო ხელშეკრულებები იქნება თუ სახელის გაყიდვა, ჯერჯერობით, ძალაში რჩება. რა თქმა უნდა, მათაც რაღაც აკლდებათ და ეს სიტუაციაზე აუცილებლად აისახება. ყველა ვთანხმდებით, რომ რაღაც რეგულაციები საჭიროა, მაგრამ ამავე დროს, სათამაშო ბიზნესს გვერდში დგომა და რაღაც კუთხით დახმარება სჭირდება.
მაგალითისთვის, ნებისმიერ ქვეყანაში, მათ შორის, ინგლისის პრემიერლიგაში სახელის გაყიდვა და კლუბების დაფინანსება მიღებული ფორმაა. უეფას ჰქონდა კვლევა, სადაც ბეთინგი სამეულში შედის ყველაზე მსხვილ დამფინანსებელთა შორის. იგივე, უკრაინის ჩემპიონატს ერთ-ერთი ბეთინგ კომპანია აფინანსებს. ეს მიღებული ფორმაა, ჩვეულებრივი მოვლენაა და რაიმე განსაკუთრებულს ვერ ვხედავ.
ჩვენ სახელმწიფოსგან დაფინანსებაზე უარი ვთქვით, დღეს გვყავს სპონსორი, მაგრამ ხვალ თუ რაღაც შეიცვლება და აღარ გვეყოლება, ეს ჩვენთვის სერიოზული პრობლემა იქნება. ყოველთვის ვამბობდით, რომ სახელწიფო დაფინანსება არ გვინდა, გვირჩევნია იყოს სხვა შემოსავალი და თუ ამ რეგულაციებით პრობლემა შეგვექმნება, ცხადია, რომ შეიძლება ისევ ვუთხრათ სახელმწიფოს, რომ მათი დაფინანსება გვჭირდება. თუ სხვა კომპანიებით მოხდება ამის ჩანაცვლება, სიამოვნებით, თუ არადა, რასაკვირველია, პრობლემა შეგვექმნება," - განაცხადა ლევან კობიაშვილმა.
ახალი რეგულაციების მიხედვით, სათამაშო ბიზნესის დასაბეგრი ბაზა 70%-ით გაიზარდა, საქართველოს მოქალაქეებს, რომლებიც 25 წელზე ქვემოთ არიან, აეკრძალათ აზარტულ თამაშებში მონაწილეობის მიღება. ასევე იკრძალება სათამაშო ბიზნესის ყველანაირი სატელევიზიო რეკლამა, გარე რეკლამა და ქართულ ვებგვერდებზე რეკლამის განთავსება.

The President of the Georgian Football Federation Levan Kobiashvili spoke about the prohibition of gambling companies by the state in the Imedi program "Sport Imedi".
"With these changes, the clubs received a considerable blow. We did everything we could to ensure that the representatives of the gaming business remained, and sponsorship agreements or the sale of the name remain valid for now. Of course, they are also missing something, and this will definitely affect the situation. We all agree that some regulations It is necessary, but at the same time, the game business needs to stand by and help in some way.
For example, in any country, including the English Premier League, selling names and financing clubs is an accepted form. UEFA had a study where betting is among the top three biggest funders. The Ukrainian championship is sponsored by one of the betting companies. This is an accepted form, a common occurrence and I don't see anything special.
We refused funding from the state, today we have a sponsor, but if something changes tomorrow and we no longer have it, it will be a serious problem for us. We have always said that we do not want state funding, we prefer to have other income, and if we have a problem with these regulations, it is clear that we can tell the state again that we need their funding. If it will be replaced by other companies, I will be happy, if not, of course, we will have a problem," said Levan Kobiashvili.
According to the new regulations, the taxable base of the gaming business has increased by 70%, Georgian citizens who are under 25 years old have been banned from participating in gambling. All kinds of TV commercials, outdoor advertisements and placement of advertisements on Georgian websites are also prohibited.