კოალიცია: აზარტული თამაშების კანონპროექტის დაჩქარებული წესით განხილვას უარყოფითად ვაფასებთ
კოალიცია მედიის ადვოკატირებისთვის უარყოფითად აფასებს პარლამენტის გადაწყვეტილებას დაჩქარებულად განიხილოს აზარტული თამაშების და მათი რეკლამების შემზღუდავი საკანონმდებლო პაკეტი.
კოალიციის შეფასებით, კანონპროექტში წარმოდგენილი არგუმენტაცია "უკიდურესად პრობლემური და არასაკმარისია", ამასთან, არ ირკვევა საკანონმდებლო პაკეტის სრულფასოვანი განხილვის გარეშე მიღების აუცილებლობა. კანონში შეტანილი ცვლილებები დაჩქარებული წესით მიღების შემთხვევაშიც კი 2022 წლის მარტიდან ამოქმედდება.
"აღნიშნული აძლიერებს ეჭვს, რომ საკანონმდებლო პაკეტის დაჩქარებული წესით მიღების საჭიროება არ არსებობს და პარლამენტის რეალური მიზანი, სრულყოფილი და პროფესიული განხილვების თავიდან აცილებაა.
საგანგაშოდ მიგვაჩნია ის გარემოებაც, რომ "მაუწყებლობის შესახებ" საქართველოს კანონში შესატანი ცვლილების გავლენა მაუწყებლების შემოსავლებზე არ არის სათანადოდ შეფასებული. არსებობს რისკი, რომ კანონპროექტის მიღება მნიშვნელოვნად დააზარალებს მაუწყებლების ფინანსურ დამოუკიდებლობას. ამ საკითხის გამოკვლევა კანონპროექტის სრულფასოვანი განხილვის გარეშე წარმოუდგენელია.
კანონპროექტის მომზადების პროცესში არ არის მიღებული კონსულტაციები სახელმწიფო, არასახელმწიფო ან/და საერთაშორისო ორგანიზაცია/დაწესებულებებისგან, კანონპროექტს არ ერთვის დარგის ექსპერტების, მათ შორის, კომუნიკაციების კომისიის, სათანადო დასკვნები და შეფასებები", - ნათქვამია განცხადებაში.
რა იკრძალება ახალი რეგულაციებით?
კანონპროექტი, რომელიც ქართულმა ოცნებამ პრემიერმინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის ინიციატივის გახმოვანების შემდეგ მოამზადა, აზარტული თამაშების შეზღუდვას გულისხმობს.
ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ კანონში დაგეგმილი ცვლილებების თანახმად, მიხედვით, 25-წლამდე ადამიანებს ყველა სახის აზარტული თამაშები აკერძალებათ, გარდა წამახალისებელი ლატარიებისა.
ყველა საჯარო სამსახურში, მათ შორის, მარეგულირებელ ორგანოებსა და ეროვნულ ბანკში დასაქმებულ ადამიანებს აეკრძალებათ აზარტული თამაშები. ასევე, თამაში ეკრძალებათ სოციალურად დაუცველებს. შეიქმნება აკრძალულ პირთა სია.
ასევე, იქმნება აზარტულ თამაშებზე დამოკიდებულთა სია და შეიქმნება მონაცემთა ბაზა. დამოკიდებულ პირთა სიაში ადამიანებს 5 წლით შეიყვანენ.
იგეგმება, რომ დამოკიდებულთა და ასაკრძალი პირების სიების შესახებ კანონის მუხლები 2022 წლის მარტიდან ამოქმედდეს, თამაშის აკრძალვა კი ძალაში 2022 წლის 1-ლი იანვრიდან შევა.
აკრძალვა არ ეხება სპორტულ ფსონებს.
ასევე, იკრძალება აზარტული თამაშების რეკლამა, თუმცა, არის გამონაკლისების სია, რა შემთხვევვაშიც რეკლამა დაშვებულია, მაგალითად, კანონპროექტში წერია, რომ:
• რეკლამა იმ ვებგვერდზე განთავსებით ვრცელდება, რომელზედაც დაშვებულია სისტემურ-ელექტრონული ფორმით აზარტული თამაშობის ან/და ტოტალიზატორის მოწყობა;
• იქ, სადაც მიმდინაროებს სპორტული ღონისძიება, კომპანია კი არის სპონსორი;
• რეკლამა განთავსებულია საერთაშორისო მიმოსვლისთვის გახსნილ აეროპორტის ტერიტორიაზე ან/და სასაზღვრო-საბაჟო გამშვებ პუნქტზე;
კანონპროექტში წერია, რომ "დაუშვებელია აზარტული თამაშობის, ტოტალიზატორის, ლოტოს, ბინგოს, აზარტული თამაშობის ორგანიზატორის, ტოტალიზატორის ორგანიზატორის, ლოტოს ორგანიზატორის და ბინგოს ორგანიზატორის შესახებ ინფორმაციის შემცველი ერთზე მეტი აბრის განთავსება და ასეთი აბრა 10 კვადრატულ მეტრს არ უნდა აღემატებოდეს".
აღნიშნული რეკლამა იმ ვებგვერდზე განთავსებით ვრცელდება, რომელზედაც დაშვებულია სისტემურ-ელექტრონული ფორმით აზარტული თამაშობის ან/და ტოტალიზატორის მოწყობა;
• რეკლამა ვრცელდება მხოლოდ აზარტული თამაშობის მოწყობის, ტოტალიზატორის მოწყობის, ლოტოს მოწყობის ან/და ბინგოს მოწყობის ობიექტის შიდა პერიმეტრზე.
• ტელემაუწყებლობის დროს რეკლამა დაუშვებელია, გარდა იმ შემთხვევისა, თუ ესა თუ ის სათამაშო ბიზნესი არის არხის ან გადაცემის სპონსორი.

The Coalition for Media Advocacy condemns the Parliament's decision to urgently consider a legislative package restricting gambling and their advertisements.
According to the coalition's assessment, the argumentation presented in the draft law is "extremely problematic and insufficient", while it is not clear whether the legislative package should be adopted without a full review. Even if the amendments to the law are adopted in an accelerated manner, they will come into effect from March 2022.
"The aforementioned strengthens the suspicion that there is no need to adopt the legislative package in an accelerated manner, and the real goal of the parliament is to avoid complete and professional discussions.
We also consider it alarming that the impact of the amendments to the Georgian Law on "Broadcasting" on the income of broadcasters has not been properly evaluated. There is a risk that the adoption of the bill will significantly harm the financial independence of broadcasters. Examining this issue without a full consideration of the draft law is unthinkable.
During the preparation of the draft law, no consultations were received from state, non-state and/or international organizations/institutions, the draft law is not accompanied by appropriate conclusions and assessments of experts in the field, including the Communications Commission," the statement said.
What is prohibited by the new regulations?
The draft law, which Georgian Dream prepared after the Prime Minister Irakli Gharibashvili's initiative was voiced, involves the restriction of gambling.
According to the planned amendments to the law on the organization of lotteries, gambling and profitable games, people under the age of 25 will be prohibited from all types of gambling, except for incentive lotteries.
People employed in all public services, including regulatory bodies and the National Bank, will be prohibited from gambling. Also, the game is prohibited for socially vulnerable people. A list of banned persons will be created.
Also, a list of gambling addicts will be created and a database will be created. People will be included in the list of dependent persons for 5 years.
It is planned that the articles of the law on the lists of dependents and banned persons will come into force from March 2022, and the ban on the game will come into force from January 1, 2022.
The ban does not apply to sports betting.
Also, gambling advertising is prohibited, however, there is a list of exceptions in which advertising is allowed, for example, the bill states that:
Advertising is spread by placing it on the website on which it is allowed to arrange gambling and/or totalizer in system-electronic form;
Where there is a sports event, and the company is a sponsor;
The advertisement is placed in the territory of the airport opened for international traffic and/or at the border-customs checkpoint;
The draft law states that "it is not allowed to place more than one sign containing information about gambling, bookmaker, lotto, bingo, organizer of gambling, bookmaker organizer, lotto organizer and bingo organizer, and such a sign should not exceed 10 square meters".
The mentioned advertisement is spread by placing it on the website on which it is allowed to arrange gambling and/or totalizer in system-electronic form;
Advertising shall only be applied to the internal perimeter of a gambling establishment, bookmaker establishment, lotto establishment and/or bingo establishment.
Advertising is not allowed during telecasts, unless a gaming business is a sponsor of the channel or program.
In case of violation of advertising rules, the business will be fined 10,000 GEL.
The discussion of the draft law in the parliament started today, December 14, in an accelerated manner.