2026 წლის მსოფლიო ჩემპიონატის პერიოდში უზბეკეთი უკანონო აზარტული თამაშების რეკლამების გავრცელების რისკებზე საუბრობს
18 ივნ, 2026
უზბეკეთის ხელისუფლების განცხადებით, არალიცენზირებული აზარტული თამაშების რეკლამები ინტერნეტში სწრაფად ვრცელდება.
სახელმწიფო უწყებებმა გააფრთხილეს საზოგადოება, რომ 2026 წლის მსოფლიო ჩემპიონატის (FIFA World Cup) ფონზე გაიზარდა უკანონო ონლაინ რეკლამების რაოდენობა, რომლებიც აზარტული თამაშების სერვისების პოპულარიზაციას ეწევიან. რეგულატორების ინფორმაციით, მსგავსი რეკლამები აქტიურად ვრცელდება სოციალურ ქსელებში, სხვადასხვა ვებგვერდსა და Telegram-ის არხებზე, სადაც ცდილობენ მსოფლიო ჩემპიონატისადმი გაზრდილი ინტერესით ისარგებლონ.
შეგახსენებთ, რომ უზბეკეთის ეროვნული ნაკრები მსოფლიო ჩემპიონატზე პირველად იასპარეზებს. K ჯგუფში მისი მეტოქეები არიან პორტუგალია, კოლუმბია და კონგოს დემოკრატიული რესპუბლიკა.
რეკლამის შესახებ კანონის 46-ე მუხლის თანახმად, ქვეყანაში აზარტული თამაშების სერვისების რეკლამირება აკრძალულია. ოფიციალურმა პირებმა ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ როგორც ფიზიკურ, ისე იურიდიულ პირებს, რომლებიც ასეთი რეკლამების შექმნაში, გამოქვეყნებასა თუ გავრცელებაში მონაწილეობენ, შესაძლოა სამართლებრივი პასუხისმგებლობა დაეკისროთ.
ასევე აღინიშნა, რომ ანონიმური პროფილების, გამოგონილი სახელების ან უცხოური პლატფორმების გამოყენება კანონდამრღვევებს უზბეკეთის კანონმდებლობით გათვალისწინებული პასუხისმგებლობისგან არ ათავისუფლებს.
კონკურენციის კომიტეტის ინფორმაციით, მიმდინარეობს სოციალური მედია არხების მონიტორინგი შესაძლო დარღვევების გამოსავლენად. ყველა საეჭვო შემთხვევა გადაეგზავნება შესაბამის უწყებებს, მათ შორის შინაგან საქმეთა სამინისტროს კიბერუსაფრთხოების დანაყოფებს.
ხელისუფლება მოქალაქეებს მოუწოდებს, არ ისარგებლონ უკანონო აზარტული თამაშების რეკლამებით, არ გააზიარონ მსგავსი შინაარსი და დარღვევების შესახებ ინფორმაცია ოფიციალური არხების მეშვეობით მიაწოდონ შესაბამის ორგანოებს.

Authorities in Uzbekistan have stated that advertisements for unlicensed gambling are rapidly spreading across the internet.
Government agencies have warned about a rise in illegal online advertising promoting gambling services amid the 2026 FIFA World Cup. According to regulators, such ads are actively appearing on social media platforms, various websites, and Telegram channels, seeking to capitalize on heightened public interest in the tournament.
As a reminder, the Uzbekistan national team is making its World Cup debut. In Group K, their opponents are Portugal, Colombia, and DR Congo.
Under Article 46 of the Law on Advertising, the promotion of gambling services is prohibited in the country. Officials stressed that both individuals and legal entities involved in creating, publishing, or distributing such advertisements may face legal consequences. It was also noted that the use of anonymous profiles, fictitious names, or foreign platforms does not exempt violators from liability under Uzbek law.
The Competition Committee reported that it is monitoring social media channels to identify potential violations. All suspected cases will be referred to the relevant authorities, including cybersecurity units within the Ministry of Internal Affairs.
Authorities have urged citizens not to engage with illegal gambling advertisements, not to share such content, and to report violations through official channels.