დღეიდან, ონლაინ სათამაშო ბიზნესისთვის ახალი რეგულაციები შედის ძალაში
აზარტული თამაშების რეგულირების ახალი მოდელის მიხედვით, დღეიდან, ონლაინ სათამაშო ბიზნესისთვის ახალი რეგულაციები შედის ძალაში.
კერძოდ, აიკრძალება სათამაშო ბიზნესის სატელევიზიო და გარე რეკლამა, ასევე - რეკლამის განთავსება ქართულ ვებგვერდებზე.
სათამაშო ბიზნესის ოპერატორებისთვის დასაშვები იქნება მხოლოდ სპონსორობის ხელშეკრულების გაფორმება.
ამასთან, დღეიდან, აზარტულ თამაშებში მონაწილეობის მიღება აეკრძალებათ 25 წლამდე მოქალაქეებს, სახელმწიფო შემწეობის მიმღებ სოციალურად დაუცველ პირებს, საჯარო მოხელეებს, პირებს, რომლებიც მიმართავენ ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურს თვითშეზღუდვის მექანიზმის გამოყენების მოთხოვნით, ასევე მათ, ვინც მოხვდებიან ე.წ. „შავ სიაში“ სასამართლო გადაწყვეტილების საფუძველზე ან ოჯახის წევრების მოთხოვნით.
გარდა ამისა, დღეიდან, მკაცრდება კონტროლის მექანიზმებიც.
შეგახსენებთ: აზარტული თამაშების რეგულირების ახალი მოდელის მიხედვით, 1-ელი იანვრიდან ონლაინ პროვაიდერებისთვის საგადასახადო დასაბეგრი ბაზა გაფართოვდა.
იანვრიდანვე, განაწილებული მოგების გადასახადის სისტემა შეიცვალა GGR-ის 10%-ის დაბეგვრის წესით; თუკი აქამდე ონლაინ-აზარტული თამაშების ფირმები იხდიდნენ ისეთივე განაკვეთის და სტრუქტურის მოგების გადასახადს, რაც სხვა სექტორებისთვისაა დაწესებული, ახალი მოდელით დაიბეგრება მათ მიერ ფსონების სახით მიღებულ თანხასა და გაცემულ მოგებებს შორის სხვაობის (GGR) 10%, რასაც ისინი ბიუჯეტში გადაიხდიან.

Under the new gambling regulation model, new regulations for online gambling businesses come into effect from today.
In particular, television and outdoor advertising of gaming businesses will be prohibited, as well as advertising on Georgian websites.
Gaming business operators will only be allowed to sign a sponsorship agreement.
In addition, from today, citizens under 25 years of age, socially vulnerable persons receiving state benefits, civil servants, persons who apply to the revenue service of the Ministry of Finance with a request to use the self-limitation mechanism, as well as those who fall into the so-called On the "black list" based on a court decision or at the request of family members.
In addition, from today, the control mechanisms are being tightened.
Reminder: according to the new gambling regulation model, the tax base for online providers has been expanded since January 1.
Since January, the distributed profit tax system has been changed to a 10% GGR tax rate; While online gambling firms have previously paid a profit tax of the same rate and structure as other sectors, the new model will tax 10% of the difference between the amount they receive as bets and the winnings given out (GGR), which they will pay into the budget.