2021 წლის დასასრული ქართულ სათამაშო ბიზნესში მნიშვნელოვანი ცვლილებებით აღინიშნა. 22 დეკემბერს, პარლამენტის რიგგარეშე სხდომაზე მიღებულ იქნა კანონების პაკეტი, რომელიც ქვეყანაში აზარტული თამაშების ზოგიერთ ასპექტს ზღუდავს. საკანონმდებლო ინიციატივებმა რეზონანსი გამოიწვია არა მხოლოდ აზარტული თამაშების ინდუსტრიაში, არამედ სპორტის, მასმედიის და ეკონომიკის სხვა სექტორებში. განმარტებისთვის საქართველოს აზარტული თამაშების ასოციაციის ხელმძღვანელს გიორგი მამულაიშვილს მივმართეთ.
გიორგი, სულ ცოტა ხნის წინ ვილაპარაკეთ თქვენთან, სულ რაღაც ორიოდე თვის წინ - არაფერი უწინასწარმეტყველებდა ასეთ მკვეთრ ცვლილებებს. როგორ მოხდა ეს ყველაფერი?
ყველაფერი ისე ჩანს, თითქოს გასული წლის 22 ნოემბერს ჩვენმა პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა გაიღვიძა და გადაწყვიტა აზარტული თამაშების აკრძალვა საქართველოში. სინამდვილეში, ეს არის წმინდა პოლიტიკური გადაწყვეტილება, რომელიც აბსოლუტურად არაფერზეა დაფუძნებული. მაშინვე გავრცელდა უამრავი პოპულისტური განცხადება, რომ ჩვენ გვყავს ბევრი თამაშზე დამოკიდებული, რასაც მოჰყვა გადაწყვეტილება ონლაინ აზარტულ თამაშებთან დაკავშირებით ზომების გამკაცრებისა და გადასახადების გაზრდის შესახებ. თუმცა, ამავე დროს, დეკემბრის შუა რიცხვებში, ღარიბაშვილი აკეთებს განცხადებას საქართველოში სპეციალური ეკონომიკური ზონის შექმნის შესახებ, სადაც აზარტული თამაშები გათავისუფლდება ყოველგვარი გადასახადისგან. ანუ ერთის მხრივ ამბობენ, რომ აზარტული თამაში საზიანოა და მეორე მხრივ, კარგია. გამოდის, რომ მიღებული შეზღუდვები წმინდა პოლიტიკური გადაწყვეტილებაა.
კანონპროექტი 22 ნოემბერს სამი კვირის განმავლობაში დაანონსების შემდეგ დაიწერა. ეს სამი კვირა ვერ მივხვდით, არსებობს თუ არა პროექტი. ვფიქრობ, არ არსებობდა, რადგან ხელისუფლებამ ვერ გაგვცა პასუხი. იყო ერთი შეხვედრა ფინანსთა მინისტრის მოადგილესთან - მიხეილ დუნდუამ უბრალოდ მოგვისმინა. შემდეგ პარლამენტში ამ საკითხის ორ განხილვას დავესწარით, თუმცა იქაც ეკონომიკურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ გვითხრა, რომ ეს იყო წმინდა პოლიტიკური გადაწყვეტილება. ხოლო ფინანსთა მინისტრი დღემდე არ შეგვხვედრია.
პარლამენტში ორ კომიტეტში მონაწილეობაც მხოლოდ დასწრება დასწრებისთვის იყო, რადგან ხელისუფლებას შევთავაზეთ რეალური პროექტი, რომელიც დააკმაყოფილებდა ყველა მხარის საჭიროებებს, გაამკაცრებდა ზომებს და სიტუაციის გაუმჯობესებდა, მაგრამ ხელისუფლებამ აირჩია გზა, რომელიც საბოლოოდ რამდენიმე თვეში სრულიად თეთრ ქართულ სათამაშო ბაზარს ნაცრისფერ ბაზრად გადააქცევს. ჯერ ერთი, ჩვენ არ გვეცოდინება, არის თუ არა ანგარიშზე მყოფი პირი 25 წელზე უფროსი ასაკის ან არის თუ არა სახელმწიფოს მიერ სოციალურად უზრუნველყოფილი პირი.  რაც ყველაზე ცუდია ამ ამბავში, არის ის, რომ ეს ამბავი საქართველოსთვის სოციალური თვალსაზრისით ძალიან ცუდად დასრულდება. შექმნილია ისეთი სიტუაცია, როცა  შესაძლებელია უცხოური არალეგალური საიტები საქართველოს ტერიტორიაზე ოპერირებდნენ პრაქტიკულად შეუფერხებლად და უკონტროლოდ და ვამკაცრებთ ზომებს ჩვენი ოპერატორებისთვის, რომლებიც სრულად გამჭირვალეები და ლეგალურები არიან.
ახლა ასე გამოდის: ნებისმიერ საიტს, აიღეთ პირველი ონლაინ ტოტალიზატორი, რომელიც შეგხვდებათ, შეუძლია განათავსოს ინტერნეტში რეკლამა და შესთავაზოს თავისი სერვისები ქართველ მოთამაშეებს. მათაც კი, ვისაც ახალი კანონებით თამაში ეკრძალებათ! ქართველი ოპერატორი კი ფეისბუქის რეკლამითაც ვერ შესთავაზებს ადგილობრივ მომხმარებლებს თავის სერვისებს და, რა თქმა უნდა, დაკარგავს მათ.  გადაწყვეტილება ძალიან ცუდად იქნა მიღებული და არგუმენტი: „ვნახოთ როგორ იქნება და მერე შევცვლით ყველაფერს, თუ რამეა“ ძალიან ცუდი პოლიტიკაა. ჩვენ გვაქვს რეალური მაგალითები, ავიღოთ უკრაინა, რუსეთი და სხვა ქვეყნები: აკრძალვების შემოღების შემდეგ არაფერი შეცვლილა უკეთესობისკენ, ეს ყველას ესმის. აზერბაიჯანშიც უკვე სერიოზულად საუბრობენ აზარტული თამაშების ლეგალიზაციაზე და ჩვენ ვანგრევთ ჩვენს მიერ აშენებულ სისტემას.
როგორც ჩანს, ინტერნეტ აზარტულ თამაშებზე ტოტალური კონტროლის დამყარება იგეგმება?
დიახ, ეს შეუძლებელია, რადგან დღეს არ არსებობს ისეთი ტექნოლოგია, რომელიც საშუალებას მისცემს სრულად დაბლოკოს წვდომა VPN-ით და გადაიხადოს ელექტრონული საფულეებით, იმ ბანკების მეშვეობით, სადაც შემიძლია დარეგისტრირება ონლაინ, კრიპტოვალუტით გადახდის გზით. კი, იგივე Tinkoff Bank, არის ბევრი ლატვიური ბანკი, სადაც შემიძლია ონლაინ რეგისტრაცია და მეილზე გამომიგზავნიან ბარათს. მე უბრალოდ გადავირიცხავ ჩემს საკუთარ ანგარიშზე სხვა ბანკში და ვიყენებ ამ ბარათს.
არ არსებობს წვდომის სრული დაბლოკვის ტექნოლოგიები: ვერც ჩინეთს, ვერც შეერთებულ შტატებს და ვერც რუსეთს არ შეუძლია ამის გაკეთება საკუთარი ტექნოლოგიებით და საქართველოს, მით უმეტეს. აქ ასევე მნიშვნელოვანია იმის გაგება, თუ რა ღირს და რა დაჯდება ამ აკრძალვის შენარჩუნება. პირადად მე დარწმუნებული ვარ, რომ ამ აკრძალვებით არანაირი სარგებელი არ იქნება, სახელმწიფოს კი პირიქით, ძალიან ძვირი დაუჯდება ამ ყველაფრის კონტროლი. ნებისმიერი კარგი ხარისხის VPN შეგიძლიათ შეიძინოთ თვეში $2-დან $3-მდე. ასეთი მცირე ხარჯით, ნებისმიერს შეუძლია ნებისმიერ ინტერნეტ რესურსზე უპრობლემოდ წვდომა.
კანონპროექტს პარლამენტში ერთხმად დაუჭირეს მხარი თუ ოპონენტები მაინც იყვნენ?
ზოგიერთი დეპუტატი წინააღმდეგი იყო, ასევე იყო კონკრეტული კითხვები კრიპტოვალუტასა და კრიპტოკაზინოებთან დაკავშირებით. მაგრამ იყო მხოლოდ ერთი პასუხი: ერთის მხრივ, ხალხის სიცოცხლე სასწორზეა, ხოლო მეორეს მხარესაა ბიზნესი. ბუნებრივია, ხელისუფლება არჩევანს ხალხის სიცოცხლის სასარგებლოდ აკეთებს. მაგრამ შეხვედრაზე არაერთხელ ვთხოვე, რომ ქვეყანაში დამოკიდებულების რეალური სტატისტიკა წარმოადგინეთ, რადგან არის განცხადებები, რომ საქართველოში მოთამაშეთა თითქმის 70% აზარტული მოთამაშეა. თუმცა, მსოფლიო მონაცემებით, საშუალოდ, ეს მაჩვენებელი საერთოს 0,7-0,8%-ს შეადგენს.
მაქვს საფუძველი ვიფიქრო, რომ საქართველოში ეს მაჩვენებელი 1,2-1,5%-ზე მეტი არ შეიძლება იყოს. მე ჯერ კიდევ არ მიმიღია ეს სტატისტიკა, მიუხედავად იმისა, რომ პარლამენტს წერილიც კი გავუგზავნე და ვთხოვე, რომ ეს ციფრები გამოეგზავნათ. თავად ეკონომიკური კომიტეტის თავმჯდომარე დამპირდა, რომ ამ სტატისტიკას მომცემდა, მაგრამ ჯერჯერობით არაფერი მოუწოდებია. ეს კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ ეს არის საქართველოს ხელისუფლების წმინდა პოპულისტური პოლიტიკური გადაწყვეტილება. ვფიქრობ, ერთ წელიწადში ხელისუფლება მიხვდება თავის შეცდომას და გადახედავს გადაწყვეტილებას.
ჩვეულებრივ, პოპულისტური ნაბიჯები საარჩევნო კამპანიის ნაწილია, მაგრამ ახლა?
არა, მხოლოდ ამაშია საქმე - ახლა საქართველოში არჩევნები არ არის. მართალია, ზოგიერთი აკრძალვა დარტყმაა გარკვეული ოპოზიციური ტელეარხისთვის საქართველოში: ბევრი მათგანი ფულს აზარტული თამაშების რეკლამით შოულობს. მალე რომ იყოს არჩევნები, მაინც გასაგები იქნებოდა. და საერთოდ გაუგებარია: ამბობენ, რომ სათამაშო ბიზნესი ბოროტია და ორ კვირაში აცხადებენ გონიოში საინვესტიციო პროექტს, რომელიც ითვალისწინებს დიდი რაოდენობით ახალი კაზინოს შექმნას. გაკეთდება მთელი სათამაშო ქალაქი, ლას-ვეგასის მსგავსად, სპეციალური ეკონომიკური ზონა შეღავათიანი გადასახადით.
რა ცვლილებები შევა ძალაში მალე?
ტოტალიზატორის ფსონების დადებას შეძლებენ 25 წელზე უფროსი ასაკის პირები, ხოლო ტოტალიზატორის გადასახადი იგივე დარჩა, რაც იყო - ფსონის 7%. მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენ ვითხოვდით, რომ ეს 7% გადაეტანა 10%-იან GGR-ს, ეს მოგვცემდა შესაძლებლობას როგორმე არ გაუარესებულიყო პროდუქტის პირობები. ახლა კი კომპანიებს მოუწევთ პროდუქტის პირობების შეცვლა და ეს პირდაპირ გავლენას მოახდენს შემოსავალსა და გადასახადებზე, ციფრებით ანალიზი მხოლოდ 1-ლი კვარტლის ბოლომდე შეიძლება.
რაც შეეხება სახმელეთო კაზინოების, სლოტ კლუბებისა და ტოტალიზატორების გადასახადებს, ყველაფერი იგივე დარჩა. მაგრამ 1 მარტიდან ნებისმიერი ფორმით აზარტული თამაშების რეკლამა აკრძალულია, რჩება მხოლოდ სპონსორობა, ასევე, მაგალითად, სტადიონი რომ იყოს რომელიმე კომპანიის მფლობელობაში, მაშინ ლოგო ძალიან პატარა უნდა იყოს. ლოგო თითქმის უხილავი უნდა იყოს, მაგრამ სპონსორზე სიტყვიერად შეიძლება საუბარი. ეს ყველაფერი არარაციონალურია: არც ერთი სპორტსმენი არ იყვირებს, რომ მას აფინანსებს ესა თუ ის ტოტალიზატორი. გარდა ამისა, 25 წლამდე ასაკის ყველა პირს, ისევე როგორც ნებისმიერ სოციალურად დაუცველს და ყველა საჯარო მოხელეს ეკრძალება წვდომა როგორც სახმელეთო, ისე ონლაინ კაზინოებზე. ხაზგასმით აღვნიშნავ, რომ ეს სტანდარტები ვრცელდება როგორც ონლაინ, ასევე ხმელეთზე დაფუძნებულ ბიზნესზე. მაგრამ, როგორც ზემოთ ვთქვი, ამის დარეგულირება შეუძლებელია. ექსპერიმენტისთვის ავიღე და ვითხოვე საბანკო ბარათი ლატვიიდან, ერთ დღეში ფოსტით ჩამოვა, ლატვიაში მექნება ინტერნეტ ბანკი.
ადრე კაზინოს დივიდენდების გაცემის შემდეგ შემოსავალზე გადასახადი ჰქონდა, ახლა კი GGR-ის 10% იქნება. ეს არ ეხება მხოლოდ P2P თამაშებს, როგორიცაა პოკერი, დომინო: GGR იქ არ იქმნება, იქ მოთამაშე თამაშობს მოთამაშესთან და არა კაზინოსთან. შესაბამისად, ის რჩება 15%-იანი გადასახადით. გარდა ამისა, მათ დაამატეს 2% მოგების გაცემაზე - კაზინო იტოვებს, შემდეგ კი გადარიცხავს იმ თანხას, რომელიც უნდა გადაეცეს სახელმწიფოს მომხმარებლის ნაცვლად.
ერთ-ერთი სფერო, რომელზეც საკანონმდებლო ცვლილებებმა იმოქმედა, არის სპორტი. და იქ ყველაფერი სიტუაციის გაუარესებამდე მივიდა. როგორი რეაქცია ექნება სახელმწიფოს?
დიახ, დღეს ბიზნესი იძულებულია უარი თქვას სპორტის დაფინანსებაზე - ეს არის სადღაც 30 მილიონი ლარი წელიწადში. ჩვენ გავაკეთეთ პრესკონფერენცია, სადაც მივიღეთ ფედერაციების, ასოციაციების, ტიტულოვანი სპორტსმენების, მსოფლიო ჩემპიონების მხარდაჭერა. ამ დრომდე ხელისუფლება მხოლოდ შეშფოთებულია. ვფიქრობ, პირველი ნაყოფი იგრძნობს 15 თებერვლის შემდეგ, რადგან სახელმწიფოს მოუწევს ალტერნატივის ძიება, მაგრამ არ არსებობს. ამრიგად, მთავრობა იძულებული იქნება რეკლამასთან დაკავშირებით დათმობაზე წავიდეს.
რა პოზიცია დაიკავა ქართულმა მარეგულირებელმა Random Systems-მა ამ სიტუაციაში?
მარეგულირებელმაც არაფერი იცოდა, არც არაფერი იყო შეთანხმებული.
იმოქმედებს თუ არა მიმდინარე ცვლილებები საქართველოს საინვესტიციო კლიმატზე?
აისახება: ახლა უკვე არის ერთი სარჩელი 7%-თან დაკავშირებით. ჩვენ უკვე დავიწყეთ კონსტიტუციონალისტებთან კონსულტაციები. სარჩელი გაიზრდება, კიდევ იქნება განცხადებები, რადგან საქართველოს აქვს ინვესტიციების დაცვის ხელშეკრულება ინგლისთან და შვედეთთან. და ისე გამოდის, რომ ორი კომპანია ინგლისურია, ერთი შვედური. მათ ინტერესებს საკონსტიტუციო სასამართლოში დავიცავთ. დღემდე საუბარია ინვესტიციების დაცვის ყველა პრობლემის ერთ სარჩელად გაერთიანებაზე.
გარდა ამისა, 1 მარტიდან აკრძალვების ამოქმედების შემდეგ ჩვენ დავეხმარებით მათ, ვინც დახმარებისთვის მოგვმართა უფლებების დაცვასთან დაკავშირებით. ეს ხომ აბსურდულია. საქართველოში 21 წლიდან შეიძლება ადგილობრივ ორგანოებში საარჩევნო თანამდებობა დაიკავო, 24 წლიდან კი პარლამენტში აირჩიონ  აქ 25 წლამდე აკრძალულია არჩევა როგორ გაერთოს, ასეა? ყველაზე საინტერესო ის არის, რომ ცოტა ხნის წინ პრემიერმა გააკეთა განცხადება, რომ ადამიანი საკუთარ ცხოვრებას მართავს. თუ ადამიანს შეუძლია თავისი ცხოვრების მართვა, მაშინ რატომ ვერ მართავს თავის ფულს?
რამდენად სერიოზულია აზარტული თამაშების პრობლემა საქართველოში რეალურად?
დღემდე, სტატისტიკა არ არსებობს. ეს არის ის, რაც ჩვენ შევთავაზეთ: გადადება გადაწყვეტილების მიღება, უპირველეს ყოვლისა, ჩატარდეს ყოვლისმომცველი და მიზანმიმართული კვლევა, საიდან მოდის ეს პრობლემა, რეალურად რამდენი დამოკიდებული ადამიანია ახლა საქართველოში. მაგრამ აი მაგალითად: ჩვენ გვაქვს ასეთი საზოგადოებრივი ორგანიზაცია „დედები აზარტული თამაშების წინააღმდეგ“ პირდაპირ ვეუბნები: „ასე ამბობ, რომ კვლევა ჩაატარე. ამიხსენი სად თამაშობენ ეს დამოკიდებულები? ის პასუხობს - რა განსხვავებაა. მე ვამბობ, რომ ის დიდია, მაგრამ ის არ არის მზად მომისმინონ კონტრარგუმენტები.
მაგრამ თუ ხალხი თამაშობს არალეგალურ ბაზარზე, მაგრამ ლეგალური აკრძალულია, მაშინ სიტუაცია არ გაუმჯობესდება: ასეთი მოთამაშეების რაოდენობა მხოლოდ გაიზრდება. საქართველოს ტერიტორიაზე რეგისტრირებულ ოფიციალურ კაზინოში, ადგილზე მაინც, ინტერნეტშიც კი შეგიძლიათ დაკარგოთ მხოლოდ ის, რაც გაქვთ და მეტი არაფერი. მოთაშეს არავინ მისცემს კრედიტს, არანაირ სარგებელს არავინ მისცემს. გარდა ამისა, ჩვენგან განსხვავებით არალეგალურ ბაზრებზე მარჟები მაღალია. იქ კაზინოები ყველანაირად ცდილობენ კლიენტი შეინარჩუნონ და მისგან ფული ბოლომდე ამოიღონ. 10-12%-იანი ზღვარი გვაქვს, მეტი არა. გარდა ამისა, ჩვენ გვაქვს იდენტიფიკაციის, გადამოწმების სისტემა, ჩვენ ყოველთვის ვიცით ვინ დგას ანგარიშის უკან.
არალეგალურ საიტზე კი ადამიანს შეუძლია დარეგისტრირდეს 13 წლის ასაკში და 14-ში და ითამაშოს და არავინ შეამოწმებს და არ შეაჩერებს. ქართველი მომხმარებლის ლეგალურ ბაზარზე თამაშის მთელი ინტერესი არის ის, რომ 1 წუთში მოიგოს.  თუ აკრძალავენ, უცხოურ საიტზე შევა და ნახევარ საათს დაელოდება გადახდებს. აქ კი მთავარი პრობლემა ტენდენციაშია, გრძელვადიან პერსპექტივაში: თუ ადამიანი რამდენიმე წელიწადში შეეგუება უცხოურ ბაზარს, აღარ დაბრუნდება ქართულ ბაზარზე.
ამიტომ, ბევრ იურისდიქციაში - შვედეთში, ავსტრიაში - მიიღეს შესაბამისი კანონები და ცდილობენ ითამაშონ მხოლოდ ქვეყანაში რეგისტრირებულ საიტზე. კარგი, ავიღოთ თურქეთი და აზერბაიჯანი - იქ თამაში აკრძალულია. და რატომ არ თამაშობენ? ისინი, რა თქმა უნდა, თამაშობენ. ჩვენთან ფულის დასახარჯად მოდიოდნენ თურქებიც და აზერბაიჯანელებიც, ან საიტებზე დახარჯეს. იგივე იქნება ახლა ქართველ მოთამაშეებთან: თუ ასეთი მოთამაშე ლეგალურ ქართულ საიტზე შემოვა, დაიბლოკება, მაგრამ თუ ის მოხვდება სხვა არალეგალურ  საიტზე, არავინ დაბლოკავს მას.
კანონში წერია, რომ MCC კოდით ფულის გადარიცხვა აკრძალულია, მაგრამ ყველამ იცის, რომ არალეგალური საიტები ამ კოდს კი არ იყენებენ, არამედ მედიაფაილების, ტურისტული კომპანიების და ა.შ. ან საქართველო უნდა გადაიქცეს ჩრდილოეთ კორეად ან ირანად და საერთოდ დახუროს ინტერნეტი, ან მთელი ფული დაიხარჯება ამის კონტროლში. ახლა, სტატისტიკის მიხედვით, ქართველი მომხმარებლები წელიწადში 120 მილიონ ლარზე მეტს თამაშობენ უცხოურ საიტებზე. ეს რიცხვი ახლა 10-ჯერ გაიზრდება და ეს არის ვალუტის სერიოზული გადინება წლის განმავლობაში.
საიდან მოდის ეს დამოკიდებულება სათამაშო ბიზნესისადმი? ადრეც ასე იყო?
დღეისათვის სათამაშო ბიზნესი ყველაზე ხელსაყრელია პოპულისტური განცხადებებისთვის. ახლახან Entain Plc-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა ჯეტ ნიგარდ-ანდერსენმა გააკეთა განცხადება, რომ მთავრობებს ძალიან ცუდი დამოკიდებულება აქვთ სათამაშო ბიზნესის მიმართ და ეს უნდა შეიცვალოს: აზარტული თამაშების ინდუსტრიას აქვს "არასამართლიანი" რეპუტაცია. ჯეტ ნიგარდ-ანდერსენი მოუწოდებს საზოგადოებას, განიხილონ აზარტული თამაშების ოპერატორები, როგორც გართობის სანდო პროვაიდერები.
არ ვიცი, ვინ ურჩია ეს პრემიერს, მაგრამ სოციალური ფონისთვის ეს იქნება დესტრუქციული ექსპერიმენტი. კარგად მახსოვს 90-იანი წლები, როდესაც  ადამიანებს უწევდათ, ქონების გაყიდვა და ვალების ისე გასტუმრება. თუ ადამიანს უნდა თამაში, ის იპოვის გზას, თუნდაც ეს უკანონო იყოს.
გარდა ამისა, ვაპირებდით მემორანდუმის გაფორმებას მარეგულირებელთან, როგორც გარანტია იმისა, რომ კონსულტაციების გარეშე ცვლილებები არ მოხდებოდა. ასეთ განცხადებას არავინ ელოდა. ცოტა ხნის წინ ფინანსთა სამინისტროში გვქონდა შეხვედრა, სადაც ვისაუბრეთ იმაზე, თუ როგორ შეიძლება ახალი პირობების შესრულება. და თურმე გადაწყვეტილება მიღებულია, მაგრამ არ იციან როგორ განახორციელონ. და წინააღმდეგობა განსაკუთრებით გასაკვირია - ახალი სათამაშო ქალაქის გახსნა. თუ კაზინო უკვე "ცუდია", მაშინ ის ყოველთვის ცუდი უნდა იყოს და არა შერჩევით.

The end of 2021 was marked by major changes in the Georgian gambling business. So, on December 22, at an extraordinary meeting of parliament, a package of laws was adopted that restricts some aspects of gambling in the country. Legislative initiatives have resonated not only in the gambling industry but also in the field of sports, mass media, and several other sectors of the economy. We turned to the head of the Georgian Gambling Association Georgy Mamulaishvili for clarification.
George, we talked with you quite recently, just a couple of months ago - nothing foreshadowed such a sharp turn. How did it all happen?
Everything looks as if on November 22 last year, our Prime Minister Irakli Garibashvili woke up and decided to ban gambling in Georgia. This is a purely political decision, which is based on absolutely nothing. Immediately there were a lot of populist statements that we have a lot of people addicted to games, followed by a decision to tighten measures regarding online gambling and increase taxes. But at the same time, in mid-December, Garibashvili makes a statement about the creation of a special economic zone in Georgia, where gambling will be exempt from any taxes. That is, on the one hand, they say that gambling is harmful, and on the other, that it is good. It turns out that the adopted restrictions are purely political decisions.
The draft law was written after the announcement on November 22 within three weeks. In all these three weeks we could not understand whether the project exists or not. I think it did not exist because the government could not answer us anything about this. There was one meeting with the Deputy Minister of Finance - Mikhail Dundua simply listened to us. Then we attended two discussions of the issue in parliament, although even there the chairman of the committee on economic issues told us that this was a purely political decision. And the Minister of Finance has not met with us until today.
Participation in two committees in parliament was also just for the sake of being present because we offered the authorities a real project that would satisfy the needs of all parties, toughen measures, and improve the situation. But the authorities have chosen a path that will eventually turn the completely white Georgian gambling market into a gray one within a few months. First, we won't know if the person behind the account is under 25 years of age or older, or if it is a person who is socially provided by the state. And what is the worst thing about this story is that this story will end very badly for Georgia in social terms. We have made it possible for foreign illegal sites to operate on the territory of Georgia practically without hindrance and control, and we are tightening measures for our operators.
That is, now it turns out like this: any site, take the first online bookmaker that comes across, can advertise on the Internet and offer its services to Georgian players. Even those who are forbidden to play under the new laws! And the Georgian operator cannot offer its services to domestic users through Facebook advertising and, of course, will lose them. That is, the decision was made very badly, and the argument: "We will see how it will be, and then we will change everything if anything" is a very bad policy. We have real examples, let's take Ukraine, Russia, and other countries: nothing has changed for the better after the introduction of bans, everyone understands this. Even in Azerbaijan, they are already seriously talking about the legalization of gambling, and we are destroying the system we have built.
It is planned to establish total control over Internet gambling?
Yes, this is impossible, because today there is no such technology that would allow completely blocking access through VPN and payment through electronic wallets, through those banks where I can register online, through cryptocurrency payment. Yes, the same Tinkoff bank, there are many Latvian banks, where I can register online, and they will send me a card by mail. I will simply transfer my money to my account in another bank and use this card.
There are no technologies for complete blocking of access: neither China, nor the United States, nor Russia could do it with their technologies, and Georgia does not have them, even more so. Here it is also important to understand what and how much it costs - how much it will cost to maintain this ban. I am sure that there will be no benefit from these bans, and the service is very expensive. Any good-quality VPN can be purchased for $2 to $3 per month. For such little money, anyone can access any Internet resource without problems.
Was the bill unanimously supported in parliament or were there still opponents?
Some deputies were against it, there were also specific questions regarding cryptocurrencies, crypto casinos. But there was only one answer: on the one hand, people's lives are on the scales, and the other, business. Naturally, the government chooses in favor of people's lives. But more than once at the meeting, I asked that they give me real statistics of addiction in the country because there are statements that almost 70% of players in Georgia are gamblers. Although, according to world data, on average, this figure is 0.7-0.8% of the total.
I have reason to believe that in Georgia this figure cannot be higher than 1.2-1.5%. I still have not received these statistics, even though I even sent a letter to Parliament asking them to give me these figures. The chairman of the economic committee himself promised to give me these statistics, but so far he has not given me. This once again proves that this is a purely populist political decision made by the Georgian government. I think that within a year the authorities will realize their mistake and reconsider the decision.
Usually, populist moves are part of election campaigns, but now?
No, that's just the point - now there are no elections in Georgia. True, some of the bans are a blow to certain opposition TV channels in Georgia: many of them earn money from advertising gambling. If there were elections soon, at least it would be clear. And it's not clear at all: they say that the gambling business is evil, and in two weeks they announce an investment project in Gonio, which provides for the creation of a large number of new casinos. A whole gambling city will be made, like Las Vegas, a special economic zone with preferential taxation.
What changes will take effect soon?
Persons aged 25 and older will be able to place bets in the bookmaker, and the tax to bookmakers was left the same as it was - 7% of the bet. Although we asked that these 7% be transferred to 10% GGR, this would give us the opportunity to somehow average and not worsen the conditions of the product. And now companies will have to degrade the product and this will directly affect income and taxes, analysis with numbers can only be done by the end of the 1st quarter.
As for taxes for land-based casinos, slot clubs, and bookmakers, everything has remained the same. But from March 1, advertising of gambling in any form is prohibited, only sponsorship remains, and then, if it is a stadium, for example, then the logo should be very small. The logo should be almost invisible, but you can talk about the sponsor orally. But this is nonsense: not a single athlete will shout that he is sponsored by this or that bookmaker. In addition, all persons under 25 years of age, as well as anyone on social benefits, and all government employees are prohibited from accessing both land-based and online casinos. I emphasize that these standards apply to both online and land-based businesses. But, as I said above, it is impossible to regulate. So, for an experiment, I took and asked for a bank card from Latvia, one of these days it will come by mail, I will have an Internet bank in Latvia.
Previously, the casino had a tax on income after the issuance of dividends, and now it will be 10% of GGR. This does not apply only to P2P games, such as poker, dominoes: GGR is not generated there, there the player plays with the player, and not with the casino. Therefore, they remain at 15% taxation. In addition, they added 2% for the issuance of winnings - the casino retains, and then declares and transfers the amount that needs to be transferred to the state instead of the user
One of the areas that have been affected by innovations in sports. And there everything went to the worsening of the situation. How will the state react?
Yes, today business is forced to refuse to finance sports - this is somewhere around 30 million lari per year (1 Georgian lari is equal to almost 25 Russian rubles. - Ed). We made a press conference, where we received the support of federations, associations, titled athletes, world champions. To date, the authorities have only become worried. I think the first fruits will be felt after February 15, because the state will have to look for an alternative, but there is none. Thus, the government will be forced to make concessions regarding advertising.
What position did the Georgian regulator Random Systems take in this situation?
The regulator also did not know anything, nothing was agreed with them either.
Will the current changes affect Georgia's investment climate?
They will be reflected: there is already one lawsuit regarding 7%. We have already begun to consult with the constitutionalists. The lawsuit will increase, there will be even more statements because Georgia has an investment protection agreement with England and Sweden. And just so it turns out that two companies are English, one is Swedish. We will defend their interests in the Constitutional Court. To date, there is talk of combining all the problems of protecting investments into a single lawsuit.
Plus, after the bans come into force on March 1, we will help those who turned to us for help regarding the protection of their rights. After all, this is nonsense: in our country, from the age of 21 you can get an electoral position in local bodies, and from the age of 24 you can be elected to parliament. And here it is forbidden for a person under 25 to choose how to have fun, is that it? What is most interesting is that just recently the prime minister made a statement that a person manages his own life. If a person can manage his life, then why can't he manage his money?
How serious is the gambling problem in Georgia in reality?
To date, there are no statistics. This is what we proposed: to postpone the adoption of a decision, first of all, to conduct comprehensive and targeted research, where does this problem come from, how many dependent people are actually in Georgia now. But here's an example: we have such a public organization "Mothers Against Gambling", there is one activist. I tell her directly: "So you say that you have done the research. Explain to me where these addicted people play? She replies - what's the difference. I say that she is big, but she is not ready to listen to me. There is only one argument - it doesn't matter where and how they play, the main thing is what they play.
But if people play on the illegal market, but the legal one is prohibited, then the situation will not improve: the number of such players will only increase. In an official casino registered on the territory of Georgia, at least on the ground, even on the Internet, you can lose only what you have and nothing more. No one will give credit for the game, no one will give any benefits. In addition, the margins on illegal markets are high, unlike ours. There, casinos are trying in every possible way to keep the client and pump money out of him to the end. We have a margin of 10-12%, no more. Plus, we have a system of identification, verification, we always know who is behind the account.
And on an illegal site, a person can register at the age of 13, and 14 and play and no one will check or stop him. The whole interest of a Georgian user to play on the legal market is that he gets a win in 1 minute. But if he is banned, he will go to a foreign site and wait for his payments for half an hour. And here the main problem is in the trend, in the long term: if a person gets used to a foreign market in a few years, he will not come back.
Therefore, in many jurisdictions - in Sweden, in Austria - they have adopted the relevant laws and try to play only on a site registered in the country. Well, let's take Turkey and Azerbaijan - it's forbidden to play there. And why don't they play? They play, of course. Both Turks and Azerbaijanis came to us to spend money or spend money on websites. The same will now happen with Georgian players: if such a player comes to a legal Georgian site, he will be blocked, if he comes to a site like "three axes", no one will block it.
It is written in the laws that it is forbidden to transfer money using the MCC code, but everyone knows that illegal sites do not use this code, but use the code of media files, travel companies, and so on. Either Georgia should turn into North Korea or Iran and close the Internet altogether, or all the money will go away. Now, according to statistics, Georgian users play for 120 million lari a year. This number will now increase by 10 times, and this is a serious outflow of currency during the year.
Where does this attitude to the gambling business come from? Was it like that before?
To date, the gambling business is the most favorable for populist statements. Recently Entain Plc CEO Jette Nygaard-Andersen made a statement that governments have a very bad attitude towards the gambling business and this needs to be changed: the gambling industry has an "unfair" reputation. She encourages the public to consider gambling operators as reliable providers of entertainment.
I do not know who advised this to the prime minister, but for the social background, it will be a destructive experiment. I remember the 90s very well, when there were a lot of games on consoles, people had to return virtually lost funds in real money, to sell the property. If a person wants to play, he will find a way, even if it is illegal. After the announcement, a lot of people called, it caught me on the road.
We were also going to sign a memorandum with the regulator as a guarantee that no changes would occur without consultations. Nobody expected such a statement. We recently had a meeting at the Ministry of Finance, we talked about how to make sure that.