აზერბაიჯანში კაზინოების ლეგალიზაციისა და აზარტული თამაშების ზონების შექმნის ინიციატივა პარლამენტის იურიდიული პოლიტიკისა და სახელმწიფო მშენებლობის კომიტეტის თავმჯდომარემ გუდრატ ჰასანგულიევმა გააკეთა . მას მიაჩნია, რომ ამ იდეისთვის შესაფერისია ისეთი ტერიტორიები, როგორიცაა მთიანი ყარაბაღი ან ნარგინის კუნძული.
20 დეკემბერს, პარლამენტის სხდომაზე, „ტურიზმის შესახებ“ კანონპროექტის განხილვისას, დეპუტატმა აღნიშნა, რომ „აზერბაიჯანის გეოგრაფიული მდებარეობა იძლევა გასართობი ტურიზმის კონცეფციის განხილვის საშუალებას“. მან მაგალითად მოიყვანა სპეციალური სათამაშო ზონები რუსეთში.
„გთავაზობთ კაზინოების ლეგალიზებას. რუსეთში თამაში ნებადართულია - გარკვეულ ადგილებში. იგივე შეგვიძლია აზერბაიჯანშიც. მაგალითად, ყარაბაღში კაზინოების დაშვება და ამ რეგიონში ტურისტების მოზიდვა. ჩვენ ასევე შეგვიძლია შევქმნათ სპეციალური სათამაშო ზონა ამის გაკეთება ნარგინის კუნძულზე, ”- თქვა ჰასანგულიევმა.
შეგახსენებთ, რომ აზარტული თამაშების ბიზნესი აზერბაიჯანში 1999 წლიდან აკრძალულია. ქვეყანაში სრულად აკრძალულია ყველა სახის სათამაშო დაწესებულება და ყველა აზარტული თამაში, ასევე ონლაინ თამაშების ის სეგმენტი, რომელიც დაკავშირებულია კაზინოებთან, პოკერთან და არასპორტულ ფსონებთან. თუმცა, აკრძალვა არ ვრცელდება სახელმწიფო ლატარიებსა და სპორტულ ფსონებზე.

The initiative to legalize casinos and create gambling zones in Azerbaijan was made by Gudrat Hasanguliyev, the chairman of the Legal Policy and State Building Committee of the Parliament. He believes that such areas as Nagorno-Karabakh or Nargin Island are suitable for this idea.
On December 20, at the parliament session, during the discussion of the "Tourism" bill, the deputy noted that "Azerbaijan's geographical location allows consideration of the concept of entertainment tourism." He cited special gaming zones in Russia as an example.
"We propose to legalize casinos. In Russia, the game is allowed - in certain places. We can do the same in Azerbaijan. For example, allowing casinos in Karabakh and attracting tourists to this region. We can also create a special gaming zone to do this on Nargin Island," Hasanguliyev said.
We remind you that gambling business has been banned in Azerbaijan since 1999. All types of gambling establishments and all gambling, as well as the segment of online gaming related to casinos, poker and non-sports betting, are completely banned in the country. However, the ban does not apply to state lotteries and sports betting.