ქართველმა სპორტსმენებმა ახალი რეგულაციების შესახებ საკუთარი პოზიცია დააფიქსირეს
20 დეკემბერს სასტუმრო თბილისი მერიოტში „საქართველოს სათამაშო ბიზნესის ასოციაციამ“ პრესკონფერენცია ქართული სპორტის სპონსორობის დაფინანსების შეწყვეტასთან დაკავშირებით გამართა.
სპორტსმენებმა და სათამაშო ბიზნესის წარმომადგენლებმა ერთხმად აღნიშნეს, რომ დაანონსებული საკანონმდებლო შეზღუდვების დამტკიცების შემთხვევაში, მაქსიმალურად გაზრდილი საგადასახადო წნეხის გამო სათამაშო ბიზნესის სექტორს სპორტის სპონსორობაზე უარის თქმა მოუწევს, რაც სპორტის ბევრ სახეობას ძალიან რთულ მდგომარეობაში ჩააყენებს და განვითარების პერსპექტივებს მოკლავს. სპორტსმენების განცხადებით, დიდი შანსია, ბევრ მათგანს პროფესიული სპორტისთვის თავის დანებება მოუწიოს.
ლევან საგინაშვილი (მსოფლიოს ჩემპიონი მკლავჭიდში)
"ჩემი აზრით, სათამაშო ბიზნესს თუ სპორტის დატოვება მოუწევს, ეს ამ სფეროსთვის დამღუპველი იქნება. ქართულ სპორტს ძირითადად სათამაშო ბიზნესი ასპონსორებს და პირადად ჩემზე შემიძლია ვთქვა, ამ უმკაცრესი რეგულაციების მიღების შემთხვევაში წასვლა ან სპორტიდან მომიწევს, ან ქვეყნიდან, რადგან სხვა სტაბილური შემოსავალი მე არ გამაჩნია. ყველას მივმართავ, რომ გაითვალისწინონ სპორტსმენების თხოვნა და ისეთი კანონი მიიღონ, რომ სპორტს ხელი შეეშალოს და სათამაშო ბიზნესს ამ სფეროს დაფინანსების ინტერესი დარჩეს."
ლაშა ტალახაძე (ოლიმპიური და მსოფლიოს ჩემპიონი ძალოსნობაში)
"ძალიან სამწუხარო ფაქტი იქნება, თუ რომელიმე სპორტსმენი ან კლუბი დაფინანსების გარეშე დარჩება. პირადად მე სათამაშო ბიზნესისაგან დიდ გვერდში დგომას ვგრძნობ, წარმატებები უფრო მიფასდება და არ მინდა, წარმატებული სპორტსმენები დაფინანსების გარეშე დარჩნენ. შესაძლოა, ასეთ ვითარებაში რამდენიმე სპორტსმენს საქართველოს დატოვებაც კი მოუწიოს."
კონსტანტინე ჯანაშია (სთრონგმენი, ევროპისა და მსოფლიოს რეკორდსმენი)
"სპორტსმენებისთვის ნებისმიერი დახმარება უმნიშვნელოვანესია. ის გვიქმნის სათანადო ვარჯიშისა და შეჯიბრებებზე კარგად გამოსვლის საშუალებას. რასაკვირველია, რეგულაციები უნდა არსებობდეს, მაგრამ მიღებულმა გადაწყვეტილებამ შედეგად სპორტსმენებისთვის დაფინანსების შეწყვეტა არ უნდა მოიტანოს. ამ შემთხვევაში, ძალიან ცუდ ვითარებაში ჩავვარდებით. იმედი მაქვს, ისეთ რეგულაციებს მიიღებენ, რომ სათამაშო ბიზნესს სპორტის დაფინანსების რესურსები დარჩებათ."
ნინო ოძელაშვილი (მსოფლიოსა და ევროპის ჩემპიონი სამბოში)
"სპორტსმენებს, ვისაც მსოფლიო ჩემპიონის ტიტული და დიდი წარმატება აქვს, ხელფასს იღებს, თუმცა იმდენს არა, რამდენსაც ყველა სპორტსმენი იმსახურებს. სპორტს გვერდით სათამაშო ბიზნესი ედგა, დაფინანსების გარეშე კი ქართული სპორტი ვერ იარსებებს."
რაულ თუთარაული (MMA საქართველოს ჩემპიონი, 28-6-0)
"სათამაშო ბიზნესი სპორტის დაფინანსებას თუ ვეღარ შეძლებს, დიდი პრობლემების წინაშე დავდგებით და სამომავლო გეგმებზე ფიქრიც გაგვიჭირდება. საქართველოში სპორტი დაფასებული არ არის და სათამაშო ბიზნესი გვერდით არა მხოლოდ MMA-ს, არამედ სხვა ბევრს სპორტს გვიდგას."
გიორგი მამულაიშვილი (სათამაშო ბიზნესის ასოციაციის ადმინისტრაციული ხელმძღვანელი)
"ბიზნესს სხვადასხვა სფეროში მსხვილი ინვესტირების შესაძლებლობა აღარ ექნება. ჩვენ ვაფინანსებდით როგორც დამწყებ, ისე წარმატებულ სპორტსმენებს, რომლებიც საქართველოს სახელით გამოდიან და ქვეყანას ასახელებენ. ჩვენი მხრიდან ამ ნაბიჯის მიზანი ზეწოლის მოხდენა არაა, არამედ ეს ოპტიმიზაციის ერთ-ერთი საშუალებაა, რათა კომპანიებმა ქართულ ბაზარზე არსებობა არ შეწყვიტონ. ამ კანონის მიღება არა მხოლოდ ერთ კონკრეტულ სფეროს, არამედ მოსახლეობას დააზიანებს. თამაშის მსურველი ადამიანები არალეგალურ ბაზარზე გადავლენ და ნურავის შეექმნება ილუზია, რომ ამით რაიმე უკეთესობისკენ შეიცვლება. მეზობელი ქვეყნების მაგალითები გვაქვს, რა შედეგი დააყენა აკრძალვებმა და რა დონეზე გაიზარდა კრიმინალი. ყველა სახელმწიფომ გაიაზრა, რომ ამ ნაბიჯის გადადგმა საზიანოა. აშშ, უკრაინა, ბელარუსი - აკრძალვებიდან დაშვებებზე გადავიდა, ჩვენ კი, ფაქტობრივად, თეთრ ბაზარს ვაშავებთ."
ახლახან, ტელეკომპანია "იმედის" ეთერში საკუთარი აზრი დააფიქსირა სფფ-ის გენერალურმა მდივანმა დავით მუჯირმა, რომელმაც განაცხადა, რომ ფეხბურთის ფედერაცია სათამაშო ბიზნესის წყალობით ქვეყნის ბიუჯეტიდან ლარსაც არ იღებს: "პარტნიორების მოზიდვამ დააყენა ის შედეგი, რომ ფეხბურთის ფედერაცია ყოველ წელს ვამცირებდით სახელმწიფოს მხრიდან მიღებულ დაფინანსებას და 2021 წელს გავხდით ის ორგანიზაცია, რომელიც სახელმწიფოსაგან არაფერს იღებს, 7 მილიონი 0-მდე დავიყვანეთ და პირიქით, ბიუჯეტში ფულს ვიხდით და ძალიან არ მინდა, რომ წარსულში დავბრუნდეთ".
შეგახსენებთ, რომ 13 დეკემბერს საქართველოს პარლამენტში წარადგინეს კანონპროექტი სათამაშო ბიზნესისთვის ახალი რეგულაციების დანერგვის თაობაზე. აღნიშნული რეგულაციები ითვალისწინებს სათამაშო ბიზნესისათვის საგადასახადო ტვირთის მნიშვნელოვნად (70%-მდე) გაზრდას, რეკლამირების (გარდა სპონსორობისა) სრულად აკრძალვას და მოთამაშეთა ასაკობრივი ქვედა ზღვარის 25 წლამდე გაზრდას. სათამაშო ბიზნესი მიიჩნევს, რომ მოსალოდნელი რეგულაციები უმძიმესი წნეხის ქვეშ მოაქცევს სათამაშო ბიზნესის სექტორში დასაქმებულ კომპანიებს, რაც ავტომატურად გამოიწვევს ხარჯების ოპტიმიზაციის საჭიროებას და შეუძლებელს გახდის ქართული სპორტის განვითარებაში ინვესტიციების ჩადებას.

On December 20, the "Georgian Gambling Association" held a press conference regarding the termination of sponsorship of Georgian sports at the Tbilisi Marriott Hotel.
Athletes and gaming business representatives unanimously noted that if the announced legal restrictions are approved, the gaming business sector will have to refuse sports sponsorship due to increased tax pressure, which will put many types of sports in a very difficult situation and kill development prospects. According to athletes, there is a great chance that many of them will have to give up professional sports.
Levan Saginashvili (world champion in arm wrestling)
"In my opinion, if the gaming business has to leave sports, it will be disastrous for this field. Georgian sports are mainly sponsored by the gaming business, and I can personally say that if these strict regulations are adopted, I will either have to leave sports or leave the country, because I have no other stable income. I appeal to everyone to take into account the requests of athletes and pass such a law that prevents sports and the interest of the gambling business in financing this field."
Lasha Talakhadze (Olympic and world champion in weightlifting)
"It will be a very sad fact if any athlete or club is left without funding. Personally, I feel supported by the gaming business, success is more appreciated and I don't want successful athletes to be left without funding. Maybe in such a situation, some athletes will have to leave Georgia."
Konstantine Janashia (strongman, European and world record holder)
"Any help for athletes is very important. It allows us to train properly and perform well at competitions. Of course, there should be regulations, but the decision made should not result in a cutoff of funding for athletes. In this case, we will be in a very bad situation. I hope they will adopt such regulations that the game Businesses will be left with the resources to finance sports."
Nino Odzelashvili (world and European champion in sambo)
"Athletes who have the title of world champion and great success receive a salary, but not as much as all athletes deserve. The gaming business stood next to sports, and without funding, Georgian sports cannot exist."
Raul Tutarauli (MMA champion of Georgia, 28-6-0)
"If the gaming business is no longer able to finance sports, we will face big problems and it will be difficult for us to think about future plans. In Georgia, sports are not valued and the gaming business is not only MMA, but many other sports are standing next to us."
Giorgi Mamulaishvili (Administrative Head of Georgian Gambling Association)
"Business will no longer have the opportunity to make large investments in various fields. We have financed both beginners and successful athletes who represent Georgia and represent the country. The purpose of this move from our side is not to put pressure, but it is one of the means of optimization, so that companies do not exist in the Georgian market. Stop it. The adoption of this law will not only harm one specific area, but also the population. People who want to play will go to the illegal market, and no one should have the illusion that this will change anything for the better. We have examples from neighboring countries, what the results of prohibitions have been and the level of crime that has increased. All states have understood , that taking this step is harmful. The USA, Ukraine, Belarus - have moved from prohibitions to concessions, and we are, in fact, harming the white market."
Recently, the general secretary of the SFF, Davit Mujir, expressed his opinion on the air of "Imedi" TV company, who stated that the football federation does not receive a single lar from the country's budget thanks to the gaming business: "Attracting partners has resulted in the football federation reducing the funding it receives from the state every year." And in 2021, we became an organization that does not receive anything from the state, we reduced 7 million to 0, and on the contrary, we pay money into the budget, and I really don't want to go back to the past."
We remind you that on December 13, a draft law was submitted to the Parliament of Georgia on the introduction of new regulations for gaming business. The mentioned regulations envisage a significant (up to 70%) increase in the tax burden for gaming businesses, a complete ban on advertising (except for sponsorship), and an increase in the minimum age limit for players to 25 years. The gambling business believes that the expected regulations will put the companies employed in the gaming business sector under the most severe pressure, which will automatically lead to the need to optimize costs and make it impossible to invest in the development of Georgian sports.