სათამაშო ბიზნესის ასოციაცია პრემიერმინისტრის მიერ დაანონსებულ ცვლილებებს ეხმაურება
დღეს, სათამაშო ბიზნესის ასოციაციამ (GGA), რომელიც საქართველოში ლიცენზირებული ონლაინ სათამაშო ბიზნესის უმსხვილეს კომპანიებს აერთიანებს, პრესკონფერენცია გამართა. ასოციაცია პრემიერ-მინისტრის მიერ დაანონსებულ ცვლილებებს გამოეხმაურა და განაცხადა, რომ ირაკლი ღარიბაშვილის მიერ გაჟღერებული განცხადების შინაარსი და ფორმა კატეგორიულად მიუღებელია.
პრემიერ-მინისტრმა ონლაინ კაზინოებისთვის რიგი შეზღუდვების დაწესებაზე 22 ნოემბერს ისაუბრა, რომელიც გადასახადების გაზრდას, რეკლამების აკრძალვას და მოთამაშეთა ასაკის და კატეგორიის შეზღუდვას ითვალისწინებს.
ირაკლი ღარიბაშვილის თქმით, მზადდება საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტი, რომლის მიხედვითაც დასაბეგრი ბაზა 70%-ით გაიზრდება, აზარტულ თამაშებში მონაწილეობის მიღება აეკრძალებათ 25 წლამდე საქართველოს მოქალაქეებს, სოციალურად დაუცველ პირებს, საჯარო მოხელეებს და პირებს, რომლებიც შემოსავლების სამსახურს მიმართავენ თვითშეზღუდვის მოთხოვნით. ასევე იმ მოქალაქეებს, რომლებიც ოჯახის წევრების მოთხოვნით, სასამართლოს გზით შავ სიაში მოხვდებიან. კანონპროექტის მიხედვით, ასევე აიკრძალება სათამაშო ბიზნესის ყველანაირი სატელევიზიო რეკლამა, გარე რეკლამა და ქართულ ვებგვერდებზე რეკლამის განთავსება.
სექტორის პოზიცია დღეს სათამაშო ბიზნესის ასოციაციაციის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა, გიორგი მამულაიშვილმა გააჟღერა და აღნიშნა, რომ განცხადებამდე ბიზნესთან არანაირი კონსულტაციები არ ჩატარებულა. მისი თქმით, მოსალოდნელი ცვლილებები გამოიწვევს სასპონსორო ხელშეკრულებების გაუქმებას, სპორტის პროდუქტის გათიშვას და ინვესტიციების შემცირებას, რაც თავისთავად პრობლემებს შეუქმნის სხვა ისეთ თანმხლებ ბიზნესებს, როგორიც არის სარეკლამო, საბანკო და IT ბიზნესები.
ასოციაციის წარმომადგენლები ასევე აღნიშნავენ სათამაშო ბიზნესში დასაქმებულ 11 ათასზე მეტ ადამიანს, რომელთა საშუალო ხელფასი 2500 ლარზე მეტია, როცა სხვა ბიზნესებში საშუალო ხელფასი 1500 ლარია. ბიზნესის განცხადებით, გასათვალისწინებელია მოსალოდნელი დამანგრეველი ცვლილებების გავლენა როგორც სფეროში დასაქმებულ მოქალაქეებზე, ასევე სხვა დაკავშირებულ ბიზნესებზე, რომლებიც სათამაშო ბიზნესთან ერთად მუშაობენ.
„ყველაზე მტკივნეული რაც არის, საუბარი იქნება ხარჯების ოპტიმიზაციაზე გამომდინარე იქიდან, რომ ბიზნესს ძალიან გაუჭირდება გაუძლოს იმ წნეხს, რასაც ცვლილებებიდან გამომდინარე განიცდის“ – აღნიშნა გიორგი მამულაიშვილმა.
მისი თქმით, აღნიშნული გადაწყვეტილებების ფონზე, სათამაშო ბიზნესი იძულებული იქნება უარი თქვას სასპონსორო და სხვა ხელშეკრულებებზე, რადგან ისინი სფეროსთვის მიმზიდველი აღარ იქნება.
მამულაიშვილმა ასევე აღნიშნა, რომ მოსალოდნელი ცვლილებები პირდაპირ არის ხელშეკრულებების დარღვევა, რომლებიც სახელმწიფოს დიდ ბრიტანეთთან და შვედეთთან აქვს გაფორმებული.

Today, the Gaming Business Association (GGA), which unites the largest licensed online gaming business companies in Georgia, held a press conference. The association responded to the changes announced by the Prime Minister and stated that the content and form of the statement made by Irakli Gharibashvili is categorically unacceptable.
On November 22, the Prime Minister spoke about setting a number of restrictions for online casinos, which include increasing taxes, banning advertisements, and limiting the age and category of players.
According to Irakli Gharibashvili, a package of legislative changes is being prepared, according to which the taxable base will increase by 70%, participation in gambling games will be prohibited for Georgian citizens under the age of 25, socially vulnerable persons, civil servants and persons who apply to the Revenue Service for self-limitation. Also those citizens who, at the request of their family members, will be blacklisted by the court. According to the draft law, all kinds of television advertising, outdoor advertising and placement of advertisements on Georgian websites will also be prohibited.
George Mamulaishvili, the head of the administration of the Gaming Business Association, voiced the sector's position today and noted that no consultations were held with the business before the announcement. According to him, the expected changes will lead to cancellation of sponsorship agreements, disconnection of sports products and reduction of investments, which will create problems for other accompanying businesses, such as advertising, banking and IT businesses.
Association representatives also note more than 11,000 people employed in gaming business, whose average salary is more than 2,500 GEL, while the average salary in other businesses is 1,500 GEL. According to the business, it is necessary to consider the impact of the expected disruptive changes on the citizens employed in the field, as well as on other related businesses that work together with the gaming business.
"The most painful thing is that we will be talking about cost optimization, since it will be very difficult for the business to withstand the pressure it is experiencing due to the changes," said George Mamulaishvili.
According to him, in the light of the mentioned decisions, the gaming business will be forced to refuse sponsorship and other agreements, because they will no longer be attractive to the field.
Mamulaishvili also noted that the expected changes are a direct violation of the agreements signed by the state with Great Britain and Sweden.