პრემიერის განცხადება მოულოდნელი იყო, აკრძალვა გამოსავალი არაა - ასოციაცია
საქართველოს სათამაშო ბიზნესის ასოციაციის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის გიორგი მამულაიშვილის შეფასებით, გადასახადების გაზრდა და ონლაინ-კაზინოების აკრძალვა ბიზნესს აიძულებს იატაკქვეშეთში გადავიდეს. მისი განცხადებით, პრემიერის მიერ სათამაშო სექტორთან დაკავშირებით დღეს გაჟღერებული სიახლეები მოულოდნელი იყო.
„პრემიერის დღევანდელი განცხადება აბსოლუტურად მოულოდნელი იყო. გვაინტერესებს ამ გეგმის მოტივი, მიზეზი და მიზანი. სათამაშო ბიზნესის საქმიანობა არის გამჭვირვალე და ყველას შეუძლია მოიძიოს ინფორმაცია ჩვენს შესახებ. მრავალი ქვეყნის გამოცდილებამ აჩვენა, რომ აკრძალვა არ არის გამოსავალი. დიდი ალბათობით, სათამაშო ბიზნესი დიდი ნაწილი იატაკქვეშეთში გადაინაცვლებს. ჩვენ მზად ვართ სახელმწიფოსთან, ასევე რეგულატორთან დავიწყოთ კონსულტაციები. მზად ვართ დისკუსიებისთვისაც. სათამაშო ბიზნესი საკმაოდ დიდი კონტრიბუტორია სახელმწიფო ბიუჯეტის. ეს არის დაახლოებით ნახევარი მილიარდი წელიწადში (მოსაკრებლები, საშემოსავლო, დღგ, მოგების გადასახადი). გარდა ამისა, აღსანიშნავია ასევე, რომ ამ სექტორში ძალიან ბევრი ადამიანია დასაქმებული. შესაბამისად ვფიქრობთ, რომ თუნდაც მხოლოდ გადასახადის გაზრდა ბიზნესს დააზიანებს და ინვესტორებს აიძულებს ქვეყანა დატოვონ“,- განუცხადა „ბიზნეს ფორმულას“ გიორგი მამულაშვილმა.
როგორც დღეს გახდა ცნობილი, მთავრობა თავდაპირველად ონლაინ-კაზინოებისთვის გადასახადების გაზრდას, ასევე რეკლამის აკრძალვასა და ასაკობრივი ზღვრის 25 წლამდე გაზრდას, მეორე ეტაპზე კი ონლაინ-კაზინოების საერთოდ აკრძალვას გეგმავს.

According to George Mamulaishvili, head of the administration of the Association of Gaming Businesses of Georgia, increasing taxes and banning online casinos will force business to go underground. According to him, the news announced today by the Prime Minister regarding the gaming sector was unexpected.
"Today's statement of the Prime Minister was absolutely unexpected. We are interested in the motive, reason and purpose of this plan. The activities of the gaming business are transparent and anyone can find information about us. The experience of many countries has shown that prohibition is not the solution. Most likely, a large part of the gaming business will go underground. We are ready to start consultations with the state and the regulator. We are ready for discussions. Gaming business is a big contributor to the state budget. This is about half a billion per year (taxes, income, VAT, profit tax). In addition, it should also be noted that many people are employed in this sector. Accordingly, we think that even just increasing the tax will damage business and force investors to leave the country", Giorgi Mamulashvili told "Business Formula".
As it became known today, the government initially plans to increase taxes for online casinos, as well as ban advertising and increase the age limit to 25 years, and in the second stage, ban online casinos altogether.