ბულგარეთმა 50-ზე მეტი უკანონო ოპერატორის წინააღმდეგ მკაცრი ზომები მიიღო
რუმენ სპეცოვმა, ბულგარეთის შემოსავლების ეროვნული სააგენტოს (NRA) გენერალურმა დირექტორმა, ონლაინ აზარტული თამაშების შავ სიაში დამატებით 52 ოპერატორი შეიყვანა.
აზარტული თამაშების ეროვნული მარეგულირებლის გამოძიების შემდეგ აზარტული თამაშების ოპერატორების სისტემების ელექტრონულმა აუდიტმა (EASGO) დაასკვნა, რომ აღნიშნული ვებსაიტები ბულგარელ მომხმარებლებს ემსახურებოდნენ მოქმედი ლიცენზიის გარეშე, რაც აზარტული თამაშების შესახებ კანონის დარღვევას წარმოადგენდა.
ვებსაიტებზე შესვლისას, რომელთაგან ზოგიერთს სომხური (.am) და ყაზახური (.kz) დომენები ჰქონდა, მომხმარებლებს ხვდებოდათ სარეკლამო ბანერები და თანმხლები ტექსტი, რომელიც მოუწოდებდა მათ არალეგალურ თამაშებში მონაწილეობისკენ. ისინი იწვევდნენ მომხმარებლებს, შეექმნათ პროფილი, გაეხსნათ ანგარიში დეპოზიტისა და განაღდებისთვის.
„ვბრძანებ, რომ ბულგარეთის კანონმდებლობით ლიცენზიის გარეშე მომუშავე ვებგვერდებზე ონლაინ თამაშების მიწოდება შეჩერდეს ამ გადაწყვეტილების მიღებიდან სამი დღის განმავლობაში,“ — განაცხადა სპეცოვმა განცხადებაში.
თუ ვებსაიტები დარჩება აქტიური განსაზღვრული ვადის გასვლის შემდეგ, NRA-ს შეეძლება ბულგარეთის უზენაეს სასამართლოში მათ წინააღმდეგ სამართლებრივი საჩივრის შეტანა. ამის შემდეგ სააგენტო შეძლებს გასცეს განკარგულება ქვეყნის ყველა ინტერნეტ სერვისის პროვაიდერისთვის, რათა დაბლოკონ ამ ვებგვერდებზე წვდომა.
ბულგარეთის მცდელობებმა, იგულისხმება არალეგალური ოპერატორების ქვეყნიდან გაძევება, მნიშვნელოვან წარმატებას მიაღწია სპეცოვის ხელმძღვანელობით NRA-ში. წლის დასაწყისიდან დღემდე, სულ 2500 ვებსაიტია დაბლოკილი.
2023 წლის სექტემბერში დაბლოკილი ვებსაიტების რაოდენობა 150-ს შეადგენდა, თუმცა 2024 წლის იანვრისთვის ეს რიცხვი სწრაფად გაიზარდა და 600-მდე მიაღწია.
გასულ წელს NRA-მ შექმნა ახალი სპეციალიზებული ქვედანაყოფი, რომელიც ფუნქციონირებს როგორც დამცავი ორგანო ფულის გათეთრების წინააღმდეგ, მარეგულირებლის ზედამხედველობის ქვეშ.
აზარტული თამაშების აქციონერები ქვეყანაში ასევე აქტიურად მონაწილეობდნენ ერთობლივ ინიციატივებში, რომელსაც NRA და სხვა სამთავრობო ორგანოები უწყობდნენ ხელს. ეს ინიციატივები მიზნად ისახავდა სექტორის მობილიზებას არალეგალური ოპერატორების და "ცუდი მსახიობების" წინააღმდეგ.
ეს ძალისხმევა აუცილებელი აღმოჩნდა, რადგან ბულგარეთი ამჟამად FATF-ის (ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლის ფინანსური ღონისძიებების სამუშაო ჯგუფი) ნაცრისფერ სიაშია მოხვედრილი. ეს ნიშნავს, რომ ქვეყანა საერთაშორისო ფინანსურ სისტემას რისკის ქვეშ აყენებს, რაც გავლენას ახდენს როგორც ზოგადად ფინანსურ სფეროზე, ისე აზარტული თამაშების სექტორზე.
თუმცა, მდგომარეობა შესაძლოა მალე შეიცვალოს, რადგან FATF-მა ახლახან შემოიღო ახალი კრიტერიუმები, რომელთა მიხედვითაც მოხვდებიან ქვეყნები ნაცრისფერ სიაში.
ახალი წესების მიხედვით, სიაში მოხვდებიან მხოლოდ ის ქვეყნები, რომლებიც გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის დეფინიციების პროტოკოლის მიხედვით კლასიფიცირდებიან როგორც „ნაკლებად განვითარებული“. ვინაიდან ბულგარეთი არ მიეკუთვნება ამ კატეგორიას, ის შეიძლება ამოღებულ იქნეს FATF ნაცრისფერი სიიდან. თუმცა, ეს უკვე ზემოთხსენებული ცვლილებების განხორციელების შემდეგ მოხდება.
გემბლინგის სფეროში არსებითი ცვლილებები განხორციელდა თითქმის ათწლეულის განმავლობაში, მნიშვნელოვნად შეიზღუდა აზარტული თამაშების რეკლამები ქვეყანაში, რაც მიზნად ისახავდა აზარტული თამაშების პოპულარიზაციის თავიდან აცილებას და პრობლემური აზარტული თამაშების შემცირებას.

Roumen Spetsov, Director General of Bulgaria’s National Revenue Agency (NRA), has expanded the country’s online gambling blacklist with 52 more operators.
After an exhaustive investigation by the national gambling regulator, its specialised branch – the Electronic Audit of Systems of Gambling Operators (EASGO) – concluded that the websites in question were targeting Bulgarian users without having an active licence under the gambling law.
Upon visiting the websites, some of which were bearing domains from Armenia (.am) and Kazakhstan (.kz), customers were met with advertising banners and accompanying text inviting users to participate in the illegal games by creating a player profile and then opening an account for deposits and withdrawals – all of which made easily accessible.
“I order for the provision of online games on the following websites operating without a licence under Bulgarian law to be suspended within three days of this decision,” Spetsov said in a statement.
If the websites remain active after the given deadline, the NRA can then file a legal complaint against them through the Bulgarian High Court and issue an enforcement to all internet service providers in the country to block access to them.
Bulgaria’s efforts to drive illegal operators out of the country have seen significant success under the leadership of Spetsov’s NRA, reaching a total of 2500 websites blocked since the start of the year.
In September 2023, that number was 150. Fast forward to January 2024, cases increased to 600.
AML capabilities have also been strengthened, with the NRA launching a new specialised subdivision last year to act as a protective body against money laundering under the regulator.
Gambling shareholders in the country have also been actively involved in joint initiatives facilitated by the NRA and other government bodies to ensure that the sector remains mobilised to push back against bad actors.
These efforts have proven necessary, as Bulgaria is currently listed on the FATF greylist – signifying that the country poses a high risk to the international financial system, including through the gambling sector.
However, this could soon change as the FATF recently introduced new criteria to the decision process of how to place countries on the greylist.
According to the new rules, the list will only include nations that are classified as “least developed” under the United Nations definitions protocol. As Bulgaria does not fall under this category, it may be removed from the FATF greylist when the changes are implemented into the next round of FATF assessments commencing next year.
Another major development in Bulgaria saw the biggest changes introduced to its gambling framework in almost a decade, with policymakers significantly limiting gambling advertisements in the country to prevent exposure and reduce problem gambling.