“2022 წლის მარტის შემდეგ, სატელევიზიო რეკლამაზე დავხარჯეთ 0 ლარი,” - ამის შესახებ BMG-ის აზარტული თამაშების ასოციაციის ადმინისტრაციის უფროსმა გიორგი მამულაიშვილმა განუცხადა.
მისი თქმით, 2022 წლის პირველ კვარტალში, სანამ კანონი აზარტული თამაშების რეკლამის შესახებ ამოქმედდებოდა, სექტორმა სატელევიზიო აქტივობაში 170 მლნ ლარი დახარჯა, მარტის შემდეგ კი მედიაში სარეკლამო ინტეგრაცია შეწყდა.
“მარტიდან ტელევიზიაში არცერთი კომპანიიდან თეთრი არ შესულა და არც შევა იმიტომ, რომ ეს არის ერთ-ერთი პირდაპირი შეზღუდვა, რომელიც რეკლამის შესახებ კანონშია და რეალურად ამითი მე შემიძლია, ვთქვა, რომ სარეკლამო სექტორი მთლიანად დაზიანდა ისევე, როგორც სატელევიზიო სექტორი იმიტომ რომ სათამაშო ბიზნესი საკმაოდ დიდ კონტრიბუციას აკეთებდა. რა თქმა უნდა, ამით ტელევიზია დაკარგავს შემოსავალს, ასევე სექტორი მოგების გადასახადს ნაკლებს გადაიხდის, ამით კი სახელმწიფოს საკმაოდ დიდი ზიანი მიადგა”, - განაცხადა გიორგი მამულაიშვილმა.
აზარტული თამაშების ასოციაციის ადმინისტრაციის უფროსმა პარალელი სხვა ქვეყნებთან გაავლო, სადაც აზარტული თამაშების რეკლამირება შეიზღუდა და თქვა, რომ ვიდრე უკრაინა აზარტული თამაშების ლეგალიზებაზე დაიწყებდა მუშაობას, ქვეყანაში ე.წ. “შავი ბაზარი” იყო და სახელმწიფო ვერაფერს იღებდა, უშველებელ თანხებს კარგავდა”.
“იგივე მოხდა კენიაშიც - გაზარდეს გადასახადები და მთლიანად ინდუსტრია “შავი ბაზარი” გახდა. იმის მიუხედავად, რომ კენიამ დღესდღეობით გადასახადი შეამცირა, ლეგალურ ოპერატორს მაინც არ აქვს დიდი სურვილი, რომ ბაზარზე დაბრუნდეს იმიტომ რომ ცვალებადი ბაზარი არცერთ ინვესტორს და მსხვილ კომპანიას არ აწყობს.
საქართველო ყოველთვის იყო კავკასიის რეგიონში ძლიერი ბაზარი აზარტული თამაშების კუთხით, კანონმდებლობაც საკმაოდ კარგად იყო დახვეწილი, ჩვენ ძალიან ბევრი კონტრაქტები გვქონდა იმასთან დაკავშირებით, რომ აინტერესებდათ საქართველოში როგორ იყო ეს ყველაფერი რეგულირებული და ცდილობდნენ ჩვენი მაგალითი გადაეღოთ. 2021 წლის ნოემბერში, როდესაც ხელისუფლებამ გადაწყვიტა, შეზღუდვა შემოეღო, ფაქტობრივად, საქართველოს ბაზარი გაფუჭდა, მასთან ერთად გაფუჭდა ინვესტორის ინტერესი. ეს აისახა ყველა დარგზე, რომელიც თანკვეთაში იყო სათამაშო ბიზნესთან, მათ შორის, ტელევიზიაზეც,” - განაცხადა გიორგი მამულაიშვილმა.
ცნობისთვის, IPM-ის კვლევის მიხედვით, 2021 წელს სექტორის წარმომადგენლებმა ტელევიზიაში სულ განათავსეს 206 421 სარეკლამო რგოლი, ქრონომეტრაჟით 3 233 739 წამი, გაწეულმა ინვესტიციამ კი შეადგინა - 258 159 318 ლარი.

"After March 2022, we spent 0 GEL on TV advertising," said George Mamulaishvili, head of the administration of the Georgian Gambling Association.
According to him, in the first quarter of 2022, before the law on gambling advertising came into force, the sector spent 170 million GEL on television activity, and after March, the integration of advertising in the media was stopped.
"Since March, no company has entered television and will not enter because this is one of the direct restrictions in the advertising law, and in fact, I can say that the advertising sector has been completely damaged, as well as the television sector, because the gaming business is quite large. He was making a contribution. Of course, the television will lose its income, and the sector will pay less profit tax, and the state will be harmed by this," said George Mamulaishvili.
The head of the administration of the Georgian Gambling Association drew a parallel with other countries where gambling advertising was restricted and said that before Ukraine started working on the legalization of gambling, the so-called It was a "black market" and the state was not getting anything, it was losing huge amounts of money.
"The same thing happened in Kenya - they raised taxes and the entire industry became a black market." Although Kenya has reduced the tax today, the legal operator is still reluctant to return to the market because the volatile market does not favor any investor or large company.
Georgia has always been a strong market in the Caucasus region in terms of gambling, the legislation was quite well developed, we had a lot of contracts, they were interested in how it was regulated in Georgia and tried to copy our example. In November 2021, when the authorities decided to introduce the restriction, in fact, the Georgian market collapsed, along with investor interest. This was reflected in all fields that were related to gaming business, including television," said George Mamulaishvili.
For information, according to the research of IPM, in 2021, the representatives of the sector placed a total of 206,421 commercials on television, with a duration of 3,233,739 seconds, and the investment made amounted to 258,159,318 GEL.