მალაიზია  ონლაინ აზარტული თამაშების ლეგალიზაციას განიხილავს
მალაიზიის ფინანსთა სამინისტრო ამჟამად მუშაობს ონლაინ აზარტული თამაშების ლეგალიზაციის შესაძლებლობაზე. მთავრობის შეფასებით, ქვეყანა ყოველწლიურად კარგავს 2 მილიარდ რინგიტს (დაახლოებით 452 მილიონი დოლარი), რომელიც გადასახადების სახით შეიძლება შევიდეს სახელმწიფო ბიუჯეტში.
კომუნიკაციებისა და მულტიმედიის მინისტრის მოადგილემ დათუკ ზაჰიდი ზაინულ აბიდინმა ადგილობრივ გამოცემა The Star-ს განუცხადა, რომ განიხილება ზოგიერთი ონლაინ თამაშის ლეგალიზება, რომელიც ასევე მოიცავს ფსონებს.
მან ასევე დაამატა, რომ არააზარტული ონლაინ თამაშები ძალიან პოპულარულია მალაიზიაში. მაგრამ ზოგიერთი მათგანის ადამიანები ფულს იხდიან კიდეც.
„მიუხედავად იმისა, რომ ისინი არ განიხილება აზარტულ თამაშებად, ზოგიერთ მათგანს აქვს აზარტული თამაშების მსგავსი მახასიათებლები, განსაკუთრებით ის, ვინც იყენებს ლოტ ბოქსის მექანიკას“, - განაცხადა მინისტრის მოადგილემ.
თავის მხრივ, პრემიერ-მინისტრის დეპარტამენტის მინისტრმა დატუკ სერი ვან ჯუნაიდი ტუანკუ ჯაფარმა განაცხადა, რომ დაახლოებით ორი თვის წინ დაუკავშირდა ფინანსთა სამინისტროს და მისი სახელით გაკეთდა წინადადება კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ.
„კანონი ფინანსთა სამინისტროს იურისდიქციაშია და ჩვენ ვერ შევცვლით მას, სანამ ამის უფლებას არ მოგვცემენ“, - ამბობს ის.
აღსანიშნავია, რომ ონლაინ აზარტული თამაშების ლეგალიზაციისთვის აუცილებელია კანონში ცვლილებების შეტანა, რომელიც 1953 წელსაა მიღებული.

Malaysia considers legalizing online gambling
The Malaysian Ministry of Finance is currently working on the possibility of legalizing online gambling. According to government estimates, the country annually loses 2 billion ringgits (about 452 million dollars), which can go into the state budget in the form of taxes.
Deputy Communications and Multimedia Minister Datuk Zahidi Zainul Abidin told local publication The Star that regulation of some online games, which also include betting, is being considered.
He also added that online non-gambling games are very popular in Malaysia. But you have to pay to play some of them.
“While they are not considered gambling, some of them have gambling-like features, especially those that use loot box mechanics,” said the Deputy Minister.
In turn, the Minister at the Department of the Prime Minister Datuk Seri Wan Junaidi Tuanku Jaafar said that about two months ago he contacted the Ministry of Finance, and on his behalf a proposal was made to amend the law.
“The law is under the jurisdiction of the Ministry of Finance, and we cannot amend it unless we are given the authority to do so,” he says.
It should be noted that in order to legalize online gambling, it is necessary to amend the Law on General Gaming Houses - as far back as 1953.