სათამაშო ბიზნესმა სპორტის დაფინანსება შეწყვიტა - ასოციაცია
სათამაშო ბიზნესი წლის განმავლობაში სპორტის დაფინანსების მიმართულებით დაახლოებით 20-30 მილიონ ლარს ხარჯავდა და წელს ამ ბიუჯეტის გაზრდაც იგეგმებოდა, თუმცა ამ ახალი რეგულაცების გამო სათამაშო ბიზნესმა თითქმის ყველა კონტრაქტი გაწყვიტა. ამის შესახებ „საქმიან დილაში“ სათამაშო ბიზნეს ასოციაციის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა, გიორგი მამულაშვილმა ისაუბრა.
„წლის შუა პერიოდში ეროვნული ბანკიდან გამოვითხოვთ ინფორმაციას იმის შესახებ, თუ რამდენად გაიზარდა საქართველოდან თანხის გადინება. აქაც ერთი მომენტია, აკრძალულია სათამაში ბიზნესისთვის თანხის გადარიცხვა, მაგრამ სხვადასხვა საშუალებებით უცხოურ კომპანიებში მაინც ახორციელებენ. მიუხედავად ამისა, დაახლოებით მაინც გავიგებთ, რამდენია თანხების გადინების წილი“, - განაცხადა გიორგი მამულაშვილმა.
მისივე თქმით, „სათამაშო ბიზნეს ასოციაცია“ საკონსტიტუციო სასამართლოში სარჩელის შეტანას გეგმავს.
„კონსტიტუციონალისტებთან კონსულტაციებს ვმართავთ და ვამზადებთ სარჩელებს სხვადასხვა მიმართულებით, როგორიცაა გადასახადებთან, მომხმარებლების ასაკთან და რეკლამებთან დაკავშირებით. ყველაფერი როცა მზად გვექნება, საკონსტიტუციო სასამართლოს მივმართავთ", - განაცხადა მან.
ცნობისთვის, გასული წლის ბოლოს მიღებული "ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ" კანონში შეტანილი ცვლილებების საფუძველზე 1-ელ მარტამდე "აკრძალულ" და აზარტულ თამაშებზე “დამოკიდებულ” პირთა მონაცემთა ბაზები უნდა შეიქმნას.

During the year, the gaming business spent about 20-30 million GEL in the direction of financing sports, and this year it was planned to increase this budget, however, due to these new regulations, the gaming business broke almost all contracts. Giorgi Mamulashvili, head of the gaming business association's administration, spoke about this in "Business Morning".
"In the middle of the year, we will request information from the National Bank about how much the outflow of money from Georgia has increased. There is one point here too, it is forbidden to transfer money to the game business, but they are still carried out by different means to foreign companies. Nevertheless, we will know roughly how much the share of outflow of funds is," said Giorgi Mamulashvili.
According to him, "Toy Business Association" is planning to file a lawsuit in the Constitutional Court.
"We conduct consultations with constitutionalists and prepare lawsuits in various areas, such as related to taxes, age of consumers and advertisements. When we have everything ready, we will apply to the Constitutional Court," he said.
For information, on the basis of the amendments made to the Law "On the Organization of Lotteries, Gambling and Profitable Games" adopted at the end of last year, databases of persons "prohibited" and "addicted" to gambling should be created by March 1.