ეს გადაწყვეტილება ჩვენთვის მოულოდნელი იყო - სათამაშო ბიზნესის ასოციაცია მთავრობის რეგულაციებზე
სათამაშო ბიზნესის ასოციაციის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის გიორგი მამულაიშვილის განცხადებით, მთავრობის გადაწყვეტილება აზარტული თამაშების სექტორის რეგულირების შესახებ, მისთვის და სფეროს წარმომადგენლებისთვის მოულოდნელი იყო.
როგორც მან BMG-სთან საუბრისას განმარტა, ხელისუფლების მიდგომა არა მარტო სათამაშო ბიზნესს, არამედ ქვეყნის საინვესტიციო გარემოს დააზიანებს.
“აღნიშნული გადაწყვეტილება ჩვენთვის სავსებით მოულოდნელი იყო, რადგან მთავრობას ყოველთვის ჰქონდა სწორი და ლოიალური მიდგომა სათამაშო ბიზნესის მიმართ. მსოფლიოს უმეტესი განვითარებული ქვეყნები შეთანხმდნენ იმაზე, რომ სათამაშო ბიზნესის ლეგალიზაცია სწორია, ვიდრე - მისი აკრძალვა. რაც შეეხება აღნიშნულ მიდგომას, ვფიქრობ, რომ საკმაოდ არასწორი მიდგომაა, როცა ბიზნესთან კონსულტაციების გარეშე იღებ რაიმე კრიტიკულ გადაწყვეტილებას, ან განცხადებას აკეთებ, რაც პირდაპირ აზიანებს ბიზნესს. აქ საუბარია საკმაოდ მსხვილ უცხოურ კომპანიებზე, რომლებიც წარმოდგენილნი არიან საერთაშორისო ბაზარზე და შესაბამისად, ასეთი ტიპის განცხადებები და მიდგომა საკმაოდ დამაზიანებელია არა მარტო ბიზნესისთვის, არამედ ქვეყნის იმიჯისთვის”, - განაცხადა გიორგი მამულაიშვილმა.
მან ასევე, ორი წლის წინ ამ თემაზე ხელისუფლებასთან მიმდინარე სამუშაო შეხვედრები გაიხსენა და აღნიშნა, რომ მაშინ კერძო სექტორმა მთავრობა დაარწმუნა რეგულაციების შესაძლო ზიანზე.
“რაც შეეხება აქამდე საუბარს ამ თემასთან მიმართებაში, ორი წლის წინ გვქონდა საკმაოდ ვრცელი გამოსვლები აღნიშნულ თემაზე, საუბარი მაქვს ზღვრის აწევაზე 25 წლამდე. საკმაოდ კარგად აღვუწერეთ მთავრობას, რას გამოიწვევდა ამ ზღვრის აწევა და ის, რომ მთავრობა ვერ მიიღებდა იმ სასურველ ეფექტს, პირიქით უკუეფექტს მიიღებდა და შესაბამისად, ჩვენ გვეგონა, ის, რასაც ორი წლის წინ მივაღწიეთ, საკმარისი იყო და აღარ დაგვჭირდებოდა საწყის წერტილზე დაბრუნება, რადგან ვფიქრობ, პირველ რიგში, ეს მოთხოვნა არანირად არაა დასაბუთებული, მეორე - მსოფლიოში ასეთი პრაქტიკა არსად არსებობს და გამოდის ისე, რომ მსოფლიოს წამყვანი ქვეყნები ამბობენ, რომ ადამიანს კონკრეტული ასაკიდან - 18-დან ან 21-დან თუნდაც, უნდა ჰქონდეს უფლება ითამაშოს კაზინოში.
მე შემიძლია ახლო წარსულიდან დაგისახელოთ ორი ქვეყანა, რომლებმაც ასაკობრივი ზღვარი პირიქით, დაწიეს 21-დან 18-ზე - ესენია იაპონია და საფრანგეთი. შესაბამისად, ისინი აკეთებენ სრულ ანალიზს და ამის შედეგად ხდება ცვლილებების მიღება. გამოდის, რომ ანალიზი არ გაკეთებულა და ჰაერიდან არის აღებული ციფრი.
როდესაც ადამიანს შეუძლია, 21 წლის ასაკში იყოს თუნდაც საკრებულოს წევრი, ან საკმაოდ მაღალ თანამდებობაზე იმუშაოს, მას უნდა შეეძლოს საკუთარი სახსრების განკარგვის უფლება. ჩვენ მაშინაც გავაკეთეთ განცხადება, რომ ხალხის ეს კატეგორია არალეგალურ საიტებზე გადაინაცვლებს, რაც საკმაოდ სერიოზულ პრობლემას შექმნის და ამაზე პასუხისმგებლობის აღებას არავინ აპირებს. ასეთი შეგრძნება მაქვს და ეს ძალიან ცუდი იქნება, რადგან ისევ 1990-იანებში და 2000-იან წლებში დავბრუნდებით, როცა ამ ბიზნესში სრული უკონტროლობა იყო. დღესდღეობით სათამაშო ბიზნესი საკმაოდ კარგად არის საქართველოში განვითარებული. კანონმდებლობა საკმაოდ დახვეწილია, ისევე როგორც ვერიფიკაციისა და იდენტიფიკაციის კუთხით, მაგრამ როცა საუბარია არალეგალურ საიტებზე, ხელისუფლება ვერ გააკონტროლებს ვერც არასრულწლოვანს, ვერც 25-წლამდე ადამიანს”, - განაცხადა ასოციაციის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა.
შეგახსენებთ, რომ ფინანსთა სამინისტრომ დღეს აზარტული თამაშების რეგულირების დეტალური მოდელი წარადგინა, რომლითაც 1 მილიონ ადამიანს თამაშის უფლება ეკრძალება. მათ შორისაა 25 წლამდე პირები, საჯარო მოხელეები და სოცდაუცველი მოქალაქეები.
აზარტული თამაშების რეგულირებისთვის კანონპროექტს მთავრობა პარლამენტს დეკემბერში გადაუგზავნის. რა თანხას დაკარგავს ბიუჯეტი, ფინანსთა მინისტრს არ დაუსახელებია, თუმცა აღნიშნა, რომ დასაბეგრი ბაზის ცვლილება, ამ დანაკარგებს გაანეიტრალებს.

According to George Mamulaishvili, the head of the administration of the gaming business association, the government's decision to regulate the gambling sector was unexpected for him and the representatives of the field.
As he explained in a conversation with BMG, the government's approach will damage not only the gaming business, but also the country's investment environment.
"This decision was completely unexpected for us, because the government has always had a correct and loyal approach to the gaming business. Most of the developed countries of the world have agreed that the legalization of the gambling business is correct, rather than its prohibition. Regarding the mentioned approach, I think it is quite a wrong approach when you make any critical decision without consulting the business, or make a statement that directly harms the business. Here we are talking about quite large foreign companies that are represented on the international market, and accordingly, such statements and approach are quite damaging not only for business, but also for the image of the country", said George Mamulaishvili.
He also recalled the ongoing working meetings with the government on this topic two years ago and noted that then the private sector convinced the government about the possible harm of the regulations.
"As for the conversation on this topic so far, two years ago we had quite extensive speeches on the mentioned topic, I am talking about raising the threshold to 25 years. We explained to the government quite well what would be the result of raising this threshold and that the government would not get the desired effect, on the contrary, it would have the opposite effect, and therefore, we thought that what we achieved two years ago was enough and we would not need to go back to the starting point, because I think First of all, this request is not justified in any way, second - there is no such practice anywhere in the world and it turns out that the leading countries of the world say that a person from a certain age - 18 or even 21 - should have the right to play in a casino.
I can name you two countries from the recent past that, on the contrary, lowered the age limit from 21 to 18 - these are Japan and France. Therefore, they do a complete analysis and as a result changes are adopted. It turns out that the analysis was not done and the figure was taken from the air.
When a person can, at the age of 21, even be a member of the city council, or work in a fairly high position, he should be able to dispose of his own funds. We also made a statement that this category of people will move to illegal sites, which will create quite a serious problem, and no one is going to take responsibility for it. I have a feeling this is going to be very bad because we're going back to the 1990s and 2000s when there was complete deregulation in this business. Today, the gambling business is quite well developed in Georgia. The legislation is quite sophisticated, as well as in terms of verification and identification, but when it comes to illegal sites, the authorities cannot control either a minor or a person under 25 years old", said the Head of the Association's Administration.
We remind you that today the Ministry of Finance presented a detailed model of the regulation of gambling, which prohibits 1 million people from playing. Among them are persons under 25 years of age, civil servants and vulnerable citizens.
The government will send the draft law for the regulation of gambling to the parliament in December. The Minister of Finance did not specify how much the budget will lose, but he noted that the change in the taxable base will neutralize these losses.