საქართველოს მთავრობა ქვეყანაში აზარტული თამაშების მინიმალურ ასაკს 25 წლამდე ზრდის, ასევე საჯარო მოხელეებსა და სოციალურად დაუცველებს აკრძალავს აზარტული თამაშების თამაშს. ასევე, შეიქმნება ნარკომანთა და აკრძალულ პირთა სია. კანონპროექტი ადგენს, რომ პირი განცხადების საფუძველზე ითხოვს დამოკიდებულ პირთა სიაში საკუთარი მონაცემების შეტანას, ხოლო მისი ოჯახის წევრს უფლება ექნება სასამართლოში მოითხოვოს პირის მონაცემების შეტანა. განისაზღვროს აკრძალულ პირთა წრე და აზარტულ და მომგებიან თამაშებში მონაწილეობა აიკრძალება სახელმწიფო საბიუჯეტო ორგანიზაციებში დასაქმებულ პირებს, მარეგულირებელ ორგანოებში დასაქმებულ პირებს და ასევე სოციალურად დაუცველთა ერთიან მონაცემთა ბაზაში რეგისტრირებულ ოჯახის წევრებს.
ცვლილებები კრძალავს მოთამაშის მიერ ფულის სხვა მოთამაშის სათამაშო ანგარიშებზე გადარიცხვას. ამ მიმართულებით აზარტული თამაშების ორგანიზატორები სავალდებულოა, მოთამაშეებმა ყოველწლიურად უნდა გაიარონ ხელახალი შემოწმება ორგანიზატორის დასადგენად და აზარტული თამაშების მოწყობა ადგილზე დაშვებული პირების შესახებ ინფორმაციის ჩასაწერად.
მთლიანობაში ეს შეზღუდვა 1 მილიონამდე მოქალაქეს ეხება. ონლაინ თამაშების ოპერატორებისთვის საგადასახადო ბაზა მთლიანად იცვლება - არსებულთან შედარებით 65%-70%-ით ფართოვდება.
კანონპროექტი არა ჩვეულებრივი, არამედ დაჩქარებული პროცესით განიხილება და 2022 წლის იანვრიდან უნდა შევა ძალაში. ცვლილებების ინიციატორები არიან უმრავლესობის დეპუტატები დავით სონღულაშვილი, ლევან მგალობლიშვილი, გელა სამხარაული, გოჩა ენუქიძე, ბეჟან წაქაძე. , ელგუჯა გოცირიძე და დაჩი ბერაია. მათი თქმით, დღის წესრიგში შედის სახელმწიფოს მიერ აუცილებელი რეგულაციების შემოღება და საზოგადოებრივი ინტერესების დაცვისა და სოციალური ფონის გაუმჯობესების ღონისძიებების განხორციელება.
განმარტებითი ბარათის ეკონომიკური გამოთვლები მიუთითებს, რომ მას შემდეგ რაც 1 მილიონ მოქალაქეს აზარტული თამაშები აეკრძალება, აზარტული თამაშების ოპერატორებისგან საგადასახადო შემოსავლები შემცირდება დაახლოებით 50 მილიონი ლარით, რაც თავის მხრივ ანაზღაურდება საგადასახადო ტვირთის ზრდით საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების გამო. შემოსავლების სამსახურს, მოქმედი კანონმდებლობის დაცვის შემთხვევაში, 2022 წლის ბიუჯეტის სავარაუდო შემოსავალი ელექტრონული აზარტული თამაშების სისტემაში შეადგენს 175 მლნ ლარს მოგების გადასახადში.
კანონპროექტის მიღების შემთხვევაში, აზარტული თამაშების სისტემა-ელექტრონული ფორმიდან 2022 წლის ბიუჯეტის სავარაუდო შემოსავლები მოგების გადასახადით 127 მლნ ლარი იქნება, ხოლო გატანის გადასახადი 98 მლნ ლარი. შესაბამისად, შემოთავაზებული ცვლილებების განხორციელების შემთხვევაში, 2022 წლის ბიუჯეტის სავარაუდო შემოსავალი ამ სფეროდან 225 მილიონი ლარი იქნება, რაც კანონში არსებული შეზღუდვების გათვალისწინებით, დაახლოებით 50 მილიონი ლარით შემცირდება.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, 2022 წლის ბიუჯეტის სავარაუდო შემოსავლები აზარტული თამაშების სისტემა-ელექტრონულ ფორმაში დაახლოებით 175 მლნ ლარია. შედარებისთვის, წინა წლებში ბიუჯეტში გადახდილი ჯამური თანხა იყო: 2018 წელს - 393 მლნ ლარი, 2019 წელს - 420 მლნ ლარი, 2020 წელს - 241 მლნ ლარი.
აზარტული თამაშების ასოციაციის გამგეობის წევრმა გიორგი ქათამაძემ საკომიტეტო მოსმენაზე განაცხადა, რომ რეგულაცია გამოიწვევს მომხმარებელთა გადინებას უცხოურ არარეგულირებულ ვებგვერდებზე, რის შედეგადაც ყოველწლიურად 200 მილიონი დოლარი ტოვებს საქართველოს ეკონომიკას. მან აღნიშნა, რომ სებ-ის მონაცემებით, დღეს საქართველოდან ხელმისაწვდომ ამ 33 ვებგვერდზე უკვე 120 მილიონი ლარი ირიცხება, არცერთი მათგანი არ არის რეგისტრირებული ქვეყანაში.
ფინანსთა სამინისტროს აქვს გეგმა, აუკრძალოს ქართულ კომერციულ ბანკებს და გადარიცხვების ოპერატორებს თანხების გადარიცხვა უცხოურ სათამაშო სისტემებთან აფილირებულ ანგარიშებზე, რათა თავიდან აიცილონ თამაშების უცხოურ საიტებზე გადატანა. თუმცა, აზარტული თამაშების ოპერატორებს მიაჩნიათ, რომ ეს რეგულაცია არ შეაჩერებს მომხმარებლების გადინებას უცხოურ სისტემებში.
ეს რეგულაციები ასევე ითვალისწინებს რეკლამის სრულ აკრძალვას (გარდა სპონსორობისა). სათამაშო ბიზნეს ასოციაციამ ქართული სპორტის სპონსორობის გაუქმება გამოაცხადა. განცხადებაში ნათქვამია, რომ პარლამენტში უკვე ინიცირებული კანონპროექტი დიდ ზეწოლას მოახდენს აზარტული თამაშების ბიზნეს სექტორში დასაქმებულ კომპანიებზე, რაც ავტომატურად გამოიწვევს ხარჯების ოპტიმიზაციის საჭიროებას და შეუძლებელს გახდის ინვესტიციის განხორციელებას განვითარებისთვის. ქართული სპორტი.
საპარლამენტო კომიტეტის მოსმენაზე ტელევიზიის აღმასრულებლებმა საკანონმდებლო პაკეტთან დაკავშირებით კრიტიკული შენიშვნებიც გააკეთეს და განაცხადეს, რომ ეს გამოიწვევს ტელეინდუსტრიის სრულ ვარდნას. ოპოზიციური არხების „მთავაირ არხის“, „ტვ პირველის“ და „კავკასიის“ წარმომადგენლები ამტკიცებდნენ, რომ ეს კანონი ტელევიზიებში თანხების შემცირებას გამოიწვევს, რადგან ფსონების კომპანიები ყველაზე დიდი სპონსორები არიან. მთავარი არხის გვარამიამ შესთავაზა 1 წლიანი გარდამავალი ღონისძიების მიღება და სექტემბერში ამოქმედება, წინააღმდეგ შემთხვევაში ეს რეგულაცია მისი არხის ბიუჯეტის 20%-ს ამოიღებს. საკანონმდებლო პაკეტის განმარტებითი ბარათის მიხედვით, სარეკლამო სექტორმა აზარტული თამაშებიდან წელს უკვე 29,5 მილიონი ლარი გამოიმუშავა. შესაბამისად, ეს თანხები შემცირდება, მათ შორის ტელევიზიები.

The Georgian government is raising the minimum age for gambling in the country to 25, as well as banning public officials and the socially vulnerable from gambling. Also, a list of addicts and prohibited persons will be created. The draft law stipulates that a person requests the entry of his/her data in the list of dependents on the basis of his/her application, and his/her family member will be entitled to request the entry of the person's data in the court. The circle of prohibited persons will be defined and participation in gambling and winning games will be prohibited for persons employed in state budget organizations, persons employed in regulatory bodies and also family members registered in a single database of socially vulnerable.
Changes prohibit transfer of money by a player to another player's gaming accounts. In this direction, the gambling organizers shall be binding, players should undergo every year the re-verification exercise to determine the organizer and gambling arrangement in place for recording information on admitted individuals.
In total, this restriction applies to up to 1 million citizens. The tax base for online gaming operators is completely changing - expanding by 65% -70% compared to the existing one.
The draft law will be discussed not by a normal, but by an accelerated process, and it should enter into force in January 2022. The initiators of the changes are the majority MPs Davit Songhulashvili, Levan Mgaloblishvili, Gela Samkharauli, Gocha Enukidze, Bezhan Tsakadze, Elguja Gotsiridze and Dachi Beraia. According to them, the agenda includes the introduction of the necessary regulations by the state and the implementation of measures to ensure the protection of public interests and improve the social background.
The explanatory card’s economic calculations indicate that after 1 million citizens are banned from gambling, tax revenues from gambling operators will be reduced by about GEL50 million, which in turn will be compensated by an increase in tax burden due to changes in the tax code - according to Revenue Service, if the current legislation is maintained, the estimated revenue of the 2022 budget in the system of electronic gambling system is GEL175 million in profit tax.
In case of adoption of the bill, the estimated budget revenues for 2022 from the system-electronic form of gambling will be GEL127 million in profit tax, and GEL98 million in withdrawal tax. Accordingly, if the proposed changes are implemented, the estimated budget revenue for the 2022 budget from this area will total GEL225 million, which will be reduced by about GEL50 million, taking into account the restrictions in the law.
Based on the above, the estimated budget revenues for 2022 in the system-electronic form of gambling are estimated at about GEL175 million. For comparison, the total amount paid in budget in previous years were: 2018 - GEL393 million, in 2019 - GEL420 million, in 2020 - GEL241 million.
Giorgi Katamadze, Gambling Association board member said at the committee hearing that the regulation would lead to an outflow of users to foreign unregulated websites, resulting in $ 200 million annually leaving the Georgian economy. He remarked that according to the NBG, GEL120 million is already going to these 33 websites available from Georgia today, none of them are registered in the country.
The Ministry of Finance has a plan to ban Georgian commercial banks and transfer operators from transferring funds to accounts that are affiliated with foreign gambling systems in order to prevent the transfer of games to foreign sites. However, gambling operators believe that this regulation will not stop the outflow of users to foreign systems.
These regulations also provide for a complete ban on advertising (other than sponsorships). Gambling Business Association announced the abolition of sponsorship of Georgian sports. According to the statement, the bill, which has already been initiated in the parliament, will put severe pressure on companies employed in the gambling business sector, which will automatically lead to the need for cost optimization and make it impossible to invest in the development of Georgian sports.
At a parliamentary committee hearing, TV executives also made critical remarks about the legislative package, saying it would lead to a complete decline in the TV industry. Representatives of opposition minded channels Mtavair Arkhi, TV Pirveli and Kavkasia TV argued that this law will lead to reduced funds in televisions, since betting companies are biggest sponsors. Gvaramia of Mtavari Arkhi suggested taking a 1-year transitional measure and enacting it in September, otherwise this regulation would withdraw 20% of his channel’s budget. According to the explanatory card of the legislative package, the advertising sector has already generated GEL29.5 million from gambling this year. Consequently, these funds will be reduced, including the televisions.