ნებისმიერი ტელევიზიისთვის ეს იქნება დარტყმა - რა „პრობლემას აგვარებს“ ღარიბაშვილი აზარტული თამაშების ბიზნესის შევიწროებით
25 ნოე, 2021
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი მოსახლეობას აზარტული თამაშების ჯერ შევიწროებას, შემდეგ კი საერთოდ აკრძალვას ჰპირდება. ეს განცხადება საფრთხედ აღიქვა არა მხოლოდ თავად სათამაშო ბიზნესმა, არამედ მედიამაც. ტელევიზიების მენეჯერები რადიო თავისუფლებასთან ამბობენ, რომ სათამაშო ბიზნესი მათი ერთ-ერთი ყველაზე დიდი სარეკლამო დამკვეთია.
„გადაცემები, რომელსაც სპონსორად მსგავსი კომპანიები ჰყავს, ვერ იარსებებს, მათი თანხებით ვინახავთ. ნებისმიერი ტელევიზიისთვის, მათ შორის სამთავრობო არხებისთვისაც, ეს იქნება დარტყმა“, - ამბობს თეა გვარამია, „მთავარი არხის“ გაყიდვების სამსახურის უფროსი.
„ფორმულასა“ და „მთავარ არხზე“ რადიო თავისუფლებას უთხრეს, რომ აზარტული ბიზნესი რეკლამისა თუ სასპონსორო პაკეტების შესყიდვით ტელევიზიების კომერციული შემოსავლის 20-25%-ს ფარავს, 2020 წელს ეს „მთავარი არხისთვის“ 2 მილიონ ლარზე მეტია, „ფორმულასთვის“ კი ნახევარ მილიონს აღემატება.
პრემიერი ირაკლი ღარიბაშვილი ამბობს, რომ ონლაინკაზინოებსა და სათამაშო ბიზნესს ჯერ რეკლამა აეკრძალებათ, შემდეგ კი გაჩერება მოუწევთ. მთავრობის ეს გადაწყვეტილება პრემიერმა რამდენიმე მიზეზით ახსნა.
„მილიარდ ხუთასი მილიონი ლარი გაედინება ქვეყნიდან ონლაინკაზინოების მეშვეობით... ჩვენი ახალგაზრდები ყოველდღე თამაშობენ და აგებენ ფულს... ამას უკავშირდება ნარკომანია და ჩვენი ახალგაზრდების ჩართულობა ამ მეტად დამღუპველ მოძრაობაში“, - თქვა მან, როდესაც განმარტავდა, თუ რატომ უნდა მთავრობას კანონმდებლობის გამკაცრება სათამაშო ბიზნესის მიმართ.
„საკმაოდ მოულოდნელი იყო, რადგან საქართველოს მთავრობას [აქამდე] აზარტული თამაშების ბიზნესის მიმართ რეალური მიდგომა ჰქონდა ხოლმე - დიდ კონტრიბუციას აკეთებენ ქვეყნის ბიუჯეტში“, - ეუბნება რადიო თავისუფლებას გიორგი მამულაიშვილი, სათამაშო ბიზნესის ასოციაციის ადმინისტრაციული ხელმძღვანელი.
გემბლინგკომპანიები საქართველოს ბიუჯეტში ერთდროულად ხუთი სახის გადასახადს იხდიან. მოგების, საშემოსავლო გადასახადებს, დღგ-ს, როგორც სხვა კომპანიები, დამატებით კი მათ სანებართვო და სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებელიც ემატებათ.
ასოციაციის გამოთვლით, ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში ამ ბიზნესით ქვეყნის ბიუჯეტში ყოველწლიურად 300 მილიონ ლარზე მეტი შედიოდა, მათ შორის 2020 წელს - 349 მილიონი ლარი. ეს თანხა ქვეყნის საერთო ბიუჯეტის 4%-ზე მეტი იყო.
ბიუჯეტში გადახდილი თანხები წლების მიხედვით მზარდია - გამონაკლისია 2020 წელი, როცა კორონავირუსის პანდემია დაიწყო და შეზღუდვების გამო თამაში მხოლოდ ონლაინ შეიძლებოდა.
აზარტული თამაშების ბიზნესი უცხოელი ინვესტორებისთვის საინტერესო სფეროა, რასაც 2019 წელს ერთ-ერთი ყველაზე დიდი კომპანიის „აჭარაბეთის“ წილების გაყიდვაც ადასტურებს. სამი წლის წინ ირლანდელმა ინვესტორმა კომპანიის 51-პროცენტიანი წილი 115 მილიონ ევროდ შეიძინა.
„ფორმულას“ გენერალური დირექტორი ზუკა გუმბარიძე, რომელსაც რეკლამების გაყიდვის მრავალწლიანი გამოცდილება აქვს, ამბობს, რომ პრემიერის პოპულისტურმა ინიციატივამ ქვეყნის საინვესტიციო გარემოსაც შეუქმნა საფრთხე.
„მანდ ყველაზე საშიში იყო პრემიერისგან, რომელსაც არც ფინანსები ესმის და არც იურიდიული საკითხები, ინვესტორებისთვის გზავნილი. ამ კანონის მიღებას ალბათ იმიტომ აპირებენ, რომ კრიტიკულ მედიებში ნაკლები ფული შევიდეს - თორემ სამთავრობო მედიებისთვის დაკომპენსირებისთვის იპოვიან საშუალებას“, - ამბობს იგი.
სათამაშო ბიზნესის ასოციაციის ადმინისტრაციულ ხელმძღვანელს კანონპროექტის ნახვამდე უჭირს, თქვას, ზუსტად რა ზიანს მიიღებს ეს სფერო, მაგრამ რასაც გადაჭრით აცხადებს, არის ის, რომ დღეს, როდესაც ინტერნეტტექნოლოგიები ასეა განვითარებული, ფაქტობრივად არარეალურია, აზარტული თამაშების მოყვარულებმა ვერ გამონახონ სხვა გზა ამ სერვისის მისაღებად, მაგალითად, საზღვარგარეთ, რაც იმას ნიშნავს, რომ სერვისს ქვეყნის გარეთ თანხაც გაჰყვება.
„ამით არა მარტო სახელმწიფო დაზარალდება, არამედ ის ხალხი, ვინც ითამაშებს - არავინ იცის, იქ [სხვა ქვეყანაში] რა რეგულაციებია“, - ამბობს გიორგი მამულაიშვილი, რომელიც არ გამორიცხავს, რომ ქვეყანაში აღდგეს 90-იანი წლების თამაშის წესები - „ხელზე მაზები“, როცა ეს მიწისქვეშა ბიზნესი, თავისი შემოსავლებით, სახელმწიფოს გვერდის ავლით ყვაოდა.
2006-დან 2020 წლამდე ამ ბიზნესში თანხის ბრუნვა 1000-ჯერ, 30 მილიონიდან 32 მილიარდ ლარამდე გაიზარდა. ამავე პერიოდში დასაქმებულთა რაოდენობა თითქმის გაორმაგდა და 2020 წლისთვის 10 ათასს მიუახლოვდა. საქსტატის მონაცემებით, მზარდი იყო ამ სფეროში დასაქმებული პირების შრომის ანაზღაურება და საშუალო ხელფასი, რაც იმავე პერიოდში 180-დან 1600 ლარამდეა გაიზარდა.
იმის მიუხედავად, რომ ამ ბიზნესზე ბევრი ადამიანისა თუ კომპანიის ბედია დამოკიდებული, პრემიერი მას მოსახლეობის ძარცვას უწოდებს.
როგორც ირაკლი ღარიბაშვილმა 23 ნოემბერს თქვა, უკვე მომავალ ორშაბათს, ფინანსთა მინისტრი მთავრობის სხდომაზე კანონპროექტის დეტალებზე ისაუბრებს, შემდეგ კი მთავრობა პარლამენტს სთხოვს მის ინიცირებას.

The Prime Minister of Georgia promises the population to first restrict gambling, and then to ban it altogether. This statement was perceived as a threat not only by the gaming business itself, but also by the media. Managers of television stations tell Radio Liberty that the gaming business is one of their biggest advertising customers.
"Programs sponsored by similar companies cannot exist, we keep them with their money. It will be a blow for any television, including government channels," says Thea Gvaramia, head of the sales service of "Main Channel".
"Formula" and "Main Channel" told RFE/RL that the gambling business covers 20-25% of commercial income of television stations by purchasing advertising or sponsorship packages, in 2020 it is more than 2 million GEL for "Main Channel" and more than half a million for "Formula" .
Prime Minister Irakli Gharibashvili says that online casinos and gaming businesses will first be banned from advertising, and then they will have to stop. The Prime Minister explained this decision of the government for several reasons.
"One billion five hundred million GEL is flowing out of the country through online casinos... Our youths are playing and losing money every day... This is related to drug addiction and the involvement of our youth in this very destructive movement," he said while explaining why the government wants to tighten legislation on the gambling business. towards.
"It was quite unexpected, because the Georgian government [until now] had a real approach to the gambling business - they make a big contribution to the country's budget," George Mamulaishvili, the administrative head of the gaming business association, told RFE/RL.
Gambling companies pay five types of taxes to the budget of Georgia at the same time. Profits, income taxes, VAT, like other companies, plus license and gaming business fees are added.
According to the association's calculations, over the last four years, the country's budget received more than 300 million GEL from this business, including 349 million GEL in 2020. This amount was more than 4% of the total budget of the country.
The amounts paid in the budget are increasing year by year - the exception is 2020, when the coronavirus pandemic began and due to restrictions, the game could only be played online.
The gambling business is an interesting field for foreign investors, as evidenced by the sale of shares in one of the largest companies, "Acharabet", in 2019. Three years ago, an Irish investor bought a 51 percent stake in the company for 115 million euros.
The general director of "Formula" Zuka Gumbaridze, who has many years of experience in selling advertisements, says that the populist initiative of the prime minister has created a threat to the country's investment environment.
"There was the most dangerous message to investors from the prime minister, who does not understand finance or legal issues. They are going to adopt this law probably so that less money goes into the critical media - otherwise they will find a way to compensate the government media," he says.
The chief executive of the Gambling Business Association is hard pressed to say exactly how much damage the industry will suffer until he sees the bill, but what he does say is that with internet technology so advanced today, it's virtually impossible for gamblers to find another way to access the service, such as Abroad, which means that the service will be followed by money outside the country.
"Not only the state will be affected by this, but also the people who play - no one knows what the regulations are there [in another country]," says Giorgi Mamulaishvili, who does not rule out that the rules of the 90s game will be restored in the country - When this underground business flourished with its revenues bypassing the state.
From 2006 to 2020, the turnover in this business increased 1000 times, from 30 million to 32 billion GEL. In the same period, the number of employees almost doubled and by 2020 it was close to 10,000. According to Saxstat data, the wages and average salary of persons employed in this field were increasing, which increased from 180 to 1600 GEL in the same period.
Despite the fact that the fate of many people and companies depends on this business, the Prime Minister calls it robbery of the population.
As Irakli Gharibashvili said on November 23, next Monday, the Minister of Finance will speak about the details of the bill at the government meeting, and then the government will ask the parliament to initiate it.